İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Duymak Zorundasınız’…  ‘Bir dava kitabı’

Kor Kitap’tan çıkan 10 Ekim katliamı davası kitabı “Duymak Zorundasınız” tarihe düşülen bir not, Türkiye’nin karanlık tarihine tutulmuş bir ışık. “Demokrasi ve barış” için geldikleri Ankara’da patlatılan bombalarla canları alınan 103 kişi ve yüzlerce  yaralının, demokrasi mücadelesinin bir kitabı “Duymak Zorundasınız”.

 

Ülkelerin tarihlerinde pek çok kanlı sayfa, katliam vardır; Türkiye’nin  tarihinde de katliamlar eksik değildir. Ancak 10 Ekim katliamı, cumhuriyet tarihinin en kanlı, en göz göre göre, desteklenerek gelen katliamıdır … Alınmayan önlemler, yapılmayan görevler bu katliamı getirmiş ve 10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde “demokrasi ve barış” istemek için gelen binlerce kişinin arasında kendini patlatan iki IŞİD’li o gün ve sonrasında 103 kişinin canına, binlerce kişinin yaralanmasına, milyonların yüreğinin yanmasına yol açmıştır.

10 Ekim katliamı 4. yılını geride bırakırken, o günden bugüne onlarca kitap yazıldı, belgeseller çekildi, katliamın perde arkası Türkiye ve dünya kamuoyuna anlatılmaya çalışıldı. Yeni çıkarılan kitaplardan biri de “Duymak Zorundasınız” adlı, katliamın dava sürecini teşhir eden kitap. Kitapta denildiği gibi, “Bir dava kitabı”…

‘AMBULANSTAN ÖNCE TOMALAR GELDİ’
Kitabın tanıtımında şöyle deniliyor: “Bugün salonda bulunan neredeyse herkes o gün 10.04’te oradaydı. Bir katliam yaşandığında, barış için gittiğiniz bir mitingde birden canlı bomba patladığında ve orası savaş alanına döndüğünde, insanlar ne yapar, ne yapmaya çalışır? Orada bulunan herkes o büyük kaosa, o korkunç savaş ortamına rağmen yerde yatanlara yardım etmeye çalıştı! Pankartlar sedye yapıldı. Yoldan çevrilen taksilerle yaralılar hastaneye yetiştirilmeye çalışıldı ama oraya ambulanslardan önce kim geldi? Çevik kuvvet! TOMA’lar geldi. Akrep adı verilen araçlar geldi. Ambulanslar ne kadar zaman sonra geldi biliyor musunuz? 45 dakika sonra. 45 koca dakika sonra geldi. Biz bunların hepsini anlatmak durumundayız, siz bunların hepsini duymak zorundasınız!”

‘TARİHE BIRAKILMIŞ BİR KAYIT’
Altı çizilerek vurgulandığı gibi, Duymak Zorundasınız kitabı “tarihe bırakılmış bir kayıt”.

10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkan Yardımcısı İhsan Seylan, kitaba ilişkin duygularını anlattı. Dört yıllık süreçte dayanışmayla ayakta durduklarını belirten Seylan, “Umudumuz hep vardı ve bu bizi iyileştirdi. Bu kitap da bu sürecin emek yoğun bir ürünü ve ailelerimizi, dostlarımızı, yoldaşlarımızı unutmadığımıza ilişkin dostlarımızın bir emeği” dedi.

Aynı vurguyu, katliamda oğlu Korkmaz Tedik’le birlikte 103 yoldaşını kaybeden anne Zöhre Tedik de yaptı. Gözlerinde hüznü eksik olmayan Zöhre Tedik, bu kitabın, katliamın 4. yılında kendilerine bir umut olduğunu, mutlu olduğunu vurgulayıp, duygularını şu sözlerle ifade etti: “Çok duygulandım.  ‘Biz bu davayı unutmayacağız, unutturmayacağız’ deniliyor.  Gördüm ki 103 insanın bu davası devam ediyor. 103 insanı özel kılan… Her biri adına kitaplar hazırlanmış. Şu anda hissettiğim, katillerden hesap sorulana kadar bu davanın süreceği… Teşekkür ederim.”

‘ÖRGÜTLÜ KÖTÜLÜĞÜN DEŞİFRESİ’
Kor Kitap Editörü Fulya Alikoç’un sözleriyle ifade edersek; “Bu sıradan bir kitap değil, tarihsel bir kayıt, mücadelenin bir başka biçimi. Karşımızda örgütlü bir kötülük vardı, bu örgütlü kötülüğü deşifre ediyor” bu kitap.

Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Birkan Bulut

Kitapta emeği geçenlerden biri de Evrensel Gazetesi Ankara Temsilcisi Birkan Bulut. Katliam gününün ve sonrasında dava sürecinin  tanığı da olan Birkan Bulut, yargıda ne kadar engellenmeye çalışılsa da gerçeklerin bir bir ortaya çıktığını söyledi. Bulut, “62 istihbarat raporu gelmiş, bir tek katliamın saati bilinmiyormuş. Tüm sanıklar evlerine kadar takip edilmiş ama dava sürecinde kamu görevlilerinin yargılanmaması için devlet elinden geleni yaptı. Bu kitap da hesap sormanın bir yolu olarak ortaya kondu” dedi.

Dr. Barış Işık

‘ADALETE ULAŞMA MÜCADELESİ VAR’
Kitaba imza verenlerden biri de binlerce akademisyen gibi görevine son verilen akademisyen Dr. Barış Işık idi. 10 Ekim katliamının devletin kendini açığa verdiği katliamlardan biri olduğunu belirten Işık, dava sürecinde “tarihe çok not düştüklerini, kitapta da bunun olduğunu” söyledi.

 

Avukat İlke Işık

Davanın başından beri 10 Ekim Davası Avukat Komisyonu’nda yer alan ve amansız hukuk mücadelesinin bir parçası olan Avukat İlke Işık, dava sürecinde verdikleri “adalete ulaşma mücadelesi”nin kitapta yer aldığına dikkat çekti.

10 Ekim Ankara Katilamı Davası Avukat Komisyonu Katkılarıyla; Av. Gülşah Kaya, Dr. Barış Işık, Gazeteci Birkan Bulut ve Fulya Alikoç tarafından hazırlanan “Duymak Zorundasınız”, “Henüz bitmeyen bir davanın kitabı”. Cumhuriyet tarihinin en kanlı katliamı 10 Ekim Gar katliamı davasının perdesini aralayan ve mutlaka okunması, el altında bulundurulması, unutulmaması gereken bir dava kitabı…

 

Yorumlar kapatıldı.