İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Milli Görüşte 50. Yıl: Saadet Partisi kongresini yaptı

Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu, partisinin 7. Olağan Genel Kurulu’nu Nazım Hikmet ve Necip Fazıl’ın dizeleriyle açtı; Madımak’ı andı. Genel Kurul’da eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, Genel İdare Kurulu’na seçildi.

 

ANKARA / Saadet Partisi 7. Olağan Genel Kurulu’nu Ankara’da yaptı.
Milli Görüş’ün 50. Yılında yapılan kongreye, Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu’nun konuşmaları damgasını vurdu.

HAREMLİK SELAMLIK KONGRE
Saadet Partisi’nin kongresinin yapıldığı Ankara Spor Salonu’na, salon girişinden itibaren kadınlar ve erkekler ayrı ayrı kapılardan alındılar. Salonda da tribünler, kadınlar ve erkekler olarak ayrı ayrı oturtuldular. Bir tribün kadınlara ayrılırken; iki tribün ve protokol sahası erkeklere ayrıldı.

MİLLİ GÖRÜŞ’ÜN 50. YILI
Bu kongreye, 1969 yılında Necmettin Erbakan başkanlığında kurulan Milli Görüş Hareketi’nin 50. Yıl dönümü olması damgasını vurdu. Salonda Milli Görüş 50. Yıl pankartları asılırken, Karamollaoğlu, Milli Görüş geleneğinin şairi Necip Fazıl Kısakürek’in “Memedim” şiirinden dizeler okuyarak, kongreyi açtı.

NAZIM HİKMET; BERKİN ELVAN; MADIMAK
Karamollaoğlu, Kısakürek’in şiirinin hemen ardından Nazım Hikmet’in “Bu Memleket Bizim” şiirini okudu.
Karamollaoğlu, konuşmasında Madımak’ı da şöyle andı:
“Bu dava, bu sevda, bu vatan bizimdir.
Karacaoğlan bizim, Dadaloğlu bizim, Yunus Emre bizimdir.
Ahmet Yesevi, Pir Sultan Abdal, Hacı Bektaş, Mevlana bizimdir.
‘Kürdü, Türkü ve Çerkezi, Hep Adem’in oğlu kızı, beraberce şehit gazi” diyen aşık Veysel bizimdir. Semah bizim, halay bizim, horon bizimdir. Munzur bizim, Fırat bizim, Kaz Dağları bizimdir…
Madımak, Roboski, Başbağlar bizimdir.”

Yasin Börü, Eren Bülbül, Berkin Elvan bizimdir…
Acısı bizim, sevinci bizim, kederi bizim türküsü bizimdir.

MİLLİ GÖRÜŞ’ÜN 50. YILI
Saadet Partisi Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu da geçmiş 50 yıl vizyonunu anlatırken; Milli Görüş’ün gelecek 50 yıl vizyonunu da ortaya koydu:
“Bugün 3 Kasım 2019. Bugün tarihi bir gündür. Milli görüş hareketinin siyaset sahnesine çıkışının 50. yılındayız. Dile kolay tam 50 yıl. 50 yıldır, hak diyoruz, adalet diyoruz, üretim diyoruz, kalkınma diyoruz, şahsiyetli dış politika diyoruz, öncelikle ahlak ve maneviyat diyoruz” dedi.
Karamollaoğlu, isim vermeden 2002 yılında Milli Görüşle yollarını ayıran AKP’yi de bu gelenek üzerinden eleştirdi:
“50 yıldır bu çizgimizden taviz vermedik. Yolumuzdan dönmedik. Rüzgâra, konjonktüre, makama, mevkie göre yön değiştirmedik. O yüzden, istikrar görmek isteyen bu salona baksın. ‘Diklenmek’ değil ‘Dik Durmak’ nasıl olur görmek isteyen, bu salona baksın. Bu salonda güce teslim olmayanlar var. Haksızlığa boyun eğmeyenler var. İlk virajda veda edenler değil, ahde vefa gösterenler var. Aldatmayanlar var, aldatılamayanlar var. Bu salonda Anadolu’nun aslanları var. İyi ki varsınız.”
Karamollaoğlu’nun, AKP’ye yönelik eleştirileri ise şöyleydi:
“3 Kasım 2002 Ak Parti’nin iktidara gelişinin ilk günü olmuştu. 3 Kasım 2019’da, iktidardan ayrılışının tescillendiği gün olarak tarihe geçecektir. Çünkü Ak Parti miadını doldurmuştur. Ne yazık ki, Türkiye’ye verebileceği hiçbir şey kalmamıştır. Yorgundur, Türkiye’yi de yormaktadır. Bitkindir, Türkiye’yi de bitirmektedir. Adı Adalet ve Kalkınma Partisi olmasına rağmen ne Adaleti kalmıştır, ne de kalkınması.”
İDRİS NAİM ŞAHİN GİK ÜYESİ OLDU
Karamollaoğlu’nun konuşmasının ardından Saadet Partisi’nin yeni A Takımı belirlendi.
Eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin’in GİK üyeliğine seçilmesi dikkat çekti.

AKP’LİLER İZLEDİ
Karamollaoğlu, bu kadar sert eleştirse de kongrenin AKP’li konukları da vardı. Kongreyi, AKP Grupbaşkanvekili Emin Akbaşoğlu, AKP İstanbul Milletvekili Reza Kavakçı Kan ile CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak ve İyi Parti Genel Başkan Yardımcısı Salim Ensarioğlu da izledi. Vatan Partisi, Büyük Birlik Partisi, DSP ve Demokrat Parti’den konukların da izlediği Kongreyi, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, eski İçişleri Bakanı İdris Naim Şahin, eski AKP Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal ve Filistin Büyükelçisi de izledi.

Yorumlar kapatıldı.