İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Belediyede var; Meclis’te yok… Bütçe görüşmeleri canlı yayınlanamıyor

Belediyelerin Meclis toplantılarını canlı yayınlamaya başladığı bu dönemde; Parlamento’daki bütçe görüşmeleri milletvekillerinin taleplerine karşın yayınlanmıyor. Nedeni: “Teknik yetersizlik.”

 

Ankara / Belediyeler bile Meclis toplantılarını sosyal medya araçlarıyla canlı yayınlarken; kendi kanalı bulunan TBMM Parlamentoda süren Bütçe görüşmelerini “teknik yetersizlik olduğunu” öne sürerek canlı yayınlamama kararı aldı.

Türkiye’nin 2020 bütçesi Meclis’te görüşülmeye başlandı. Bu bütçe aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. Yıl bütçesi olma özelliğini taşıyor.

Cumhurbaşkanlığı tarafından Parlamentoya gönderilen Bütçe, bu yıl ilk kez 1 trilyonu aşan kapsamıyla dikkatleri üzerine çekiyor. Bütçede aslan payı Maliye ve Hazine Bakanlığı’na veriliyor. Bütçenin en dikkat çekici kalemlerini ise 2,3 milyar TL kaynak ayrılan Cumhurbaşkanlığı,  11.6 milyar TL ile Diyanet oluşturuyor. Milli Savunma Bakanlığı’nın bütçesinin ise geçen yıla oranla yüzde 16 arttırılarak, 53,9 milyar TL olması talep ediliyor.

Toplumun tüm kesimlerini ilgilendiren bütçe görüşmelerine bu hafta TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda başlandı. Komisyon görüşmelerine muhalefet milletvekillerinin bütçe görüşmelerinin kamuoyu ile paylaşılması talebi damga vurdu.

Komisyonun HDP’li üyesi Garo Paylan, “Halkın bütçesinin halkın şahitliğinde görüşülmesini, tartışılmasını istiyoruz” dedi. Paylan’ın talebi, Komisyon Başkanlığınca, “Teknolojik altyapı yetersiz” denilerek, reddedildi.

Bu gerekçe, muhalefeti tatmin etmedi. Paylan, “Talebimizi ‘teknolojik altyapı yetersiz’ diye reddettiniz, bunun doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi. Muhalefet partileri, bütçe görüşmeleri canlı olarak yayınlanamayınca, bu kez TBMM TV tarafından kayıt yapılıp, kendilerine ve basına dağıtılması talebinde bulundular. Ancak bu da reddedildi.

Paylan, “Neden tek bir kameraya tahammül edemiyorsunuz? Neden halkın bütçesinin tartışmalarını milletin vekilleri yapıyorsa millete ulaşması konusunda bir yasakçı politikaya giriyorsunuz?” dedi.

Tüm muhalefet partilerinin ortak talebine karşın, Bütçe görüşmelerinin kayda alınması ve yayınlanması Komisyon tarafından onay görmedi.

Yorumlar kapatıldı.