İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Başkent, gençlerle birlikte kimliğine kavuşacak

Ankara’daki 15 üniversite topluluğundan oluşan ve kendilerini AnkaraAks olarak adlandıran gençler, Ankara’nın geleceğini masaya yatırdı. “Başkent’in Genç Ruhu” adlı etkinlik ile Ankara’ya ilişkin projelerini anlatan gençler, bir fikrin Ankara’da başlayıp, başka yerlere yayıldığına, bu açıdan da Ankara’nın önemli olduğuna dikkat çektiler.

 

Başkent’in en önemli üniversitelerarası öğrenci toplulukları arasındayer alan AnkaraAks, “Başkentin Genç Ruhu” adıyla düzenledikleri etkinlik ile Ankara’nın geleceğine ilişkin projelerini anlattı.

Ankara’daki kültür, sanat, mimarlık ve tasarım başlıkları altında faaliyet gösteren 15 üniversite topluluğunun temsilcilerinden oluşan AnkaraAks, “Başkentin Genç Ruhu” adlı  etkinlikte Ankara’ya ilişkin projelerini paylaştı. AnkaraAks’tan Cemre Gökpınar, Aysun Kuştaş ve Berkutay Coşkun, düzenledikleri etkinlikte 7 bin üniversite öğrencisini temsil ettiklerini, bu öğrencilerin aktif olarak sahada çalışma yürüttüğünü ve Başkent’in kazanımlarını korumak istediklerini bildirdi.

“Başkent’in Genç Ruhu” konulu etkinlikte konuşan AnkaraAks üyesi Cemre Gökpınar, “Cumhuriyetin ilk yıllarında Ankara bozkırın ortasında çorak bir kasaba görünümündeydi. O günlerde Avrupa’dan şehir mimarları gelerek bugünkü modern Ankara’nın temellerini attı. Prof. Hermann Jansen’in hazırladığı kent planı çerçevesinde imar hareketleri hız kazanırken diğer yandan kamu yönetiminin başlıca kurumları kentte örgütlenmeye başladı” dedi. Gökpınar, bu süreçte ve sonrasında yaşananları bildiklerini ve AnkaraAks’li gençler olarak  Ankara’nın geçmişine ve ve geleceğine sahip çıktıklarını söyledi.

Eski Ankara  fotoğrafları eşliğinde çalışmaları hakkında bilgi veren Gökpınar; Bahçelievler’de, ‘Yeniden Düşün’ adı altında yaptıkları etkinlik ile amaçlarının gelecekteki Bahçelievler’in işlevinin ne olacağı ve bunun nasıl gerçekleşeceği olduğunu ifade etti. Bu çalıştay raporu katılımcılarla paylaştıklarını da belirten Gökpınar, “Umarım Bahçelievler 7’nci Caddenin trafiğe kapatılması fikrinde ya da daha farklı projelerde orada yaşayan üniversitelilerin ve diğer vatandaşların da fikri alınır” dedi.

ANKARA’DAN BAŞLIYOR TÜM ANADOLUYA YAYILIYOR
Augustos Tapınağı, Kurşunlu Camii, Cenabi Ahmet Paşa Camii, Hamamönü ve Ankara’nın farklı etnik grupların yer aldığı alanlarda keşif çalışmaları yaptıklarını anlatan Gökpınar, Ankara’da bir boşluğu gördüklerini ve bu boşluğu birlikte gidermeye karar verdiklerini de dile getirdi.

Ankara’da yapılan Türkiye Kültür Turizm Çalıştayına kadar birçok yerde bulunduklarını, gençlerin temsilcisi olarak kabul edildiklerini ifade eden Gökpınar şunları ifade etti; “Mücadele ettiğimiz tek alan mimarlık üzerine değil. Eğer bu ülkede bir şey başlayacaksa Ankara’dan başlıyor. Sonra tüm Anadoluya yayılıyor. Bu bizim için önem teşkil eden bir nokta.”

Yorumlar kapatıldı.