İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Gazeteci örgütleri: ‘Basın İlan Kurumu cezaları kaldırsın, şeffaf olsun’

Gazetecilere, yayın organlarına yönelik baskı ve susturma girişimleri artarak sürüyor. Bu saklılardan biri de Basın İlan Kurumu’nun (BİK) BirGün ve Evrensel Gazetelerinin resmi ilanlarını kesmesi oldu.

G9 Gazeteci Örgütleri Platformu, BİK’e “cezaları kaldır, şeffaf ol” çağrısı yaptı.

 

Gazeteciler ve muhalif basın üzerindeki baskılar her türlü yöntem kullanılarak sürdürülüyor. Gazeteciler haberleri nedeniyle  hapse atılıyor, gazetelerin temsilcileri mahkeme kapılarında sürdürülüyor. Bu da yetmiyor, muhalif yayınlar ekonomik açıdan kıskaca alınarak, resmi ilanları, reklamları kesiliyor.

Son olarak BirGün Gazetesi ve Evrensel Gazetesi’nin Basın İlan Kurumu (BİK) tarafından resmi ilanlarının kesilmesine gazeteci örgütleri tepki gösterdi. G9 Gazeteci Örgütleri Platformu açıklama yaparak, BİK’i cezaları kaldırmaya çağırdı.

Açıklamada, Basın İlan Kurumu’nun internet sitesinde yer alan kurumun tarihçesine yer verildi. “1957 tarihinde çıkarılan Kararname ile tüm resmi ilan ve reklamların, gazete ve dergilere sadece bu şirket aracılığıyla dağıtılacağı duyuruldu. Devamında da ihale ilanlarının yayımlanacağı gazeteleri, doğrudan hükümetin seçmesini öngören düzenlemeler geldi.

1960’a kadar süren bu dönemde hükümet ile gazeteler, resmi ilan dağıtımları ve yayınları konusunda karşı karşıya geldi. Basın özgürlüğü tartışmalarının yaşandığı bu dönem, 2 Ocak 1961’de 195 sayılı Basın İlan Kurumu’nun kuruluşuna ilişkin kanunun kabul edilerek, 9 Ocak 1961’de resmi gazetede yayımlanmasıyla sona erdi.” bilgisinin paylaşıldığı açıklamada, BİK’in hükümetin ilan dağıtımında yayınları kayırmasının, ekonomik bir silah olarak kullanmasının önlenmesi için kurulduğunun altı çizildi.

Basın İlan Kurumu’nun “cezaları kaldırmaya ve şeffaf olmaya” çağrıldığı açıklama şöyle:

“Gelinen noktada Basın İlan Kurumu tümüyle iktidarın, hatta kısa bir süre önce basın kurumlarını ve çalışanlarını fişleyen Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) nın güdümündedir. 31 Ağustos 2019 tarihinde, SETA raporunun mimarı İsmail Çağlar, BİK temsilciliğine atandı. Atananlar arasında SETA ile ilişkili başkaları da vardı. Hemen ertesi gün, 1 Eylül 2019 tarihinden itibaren BirGün ve Evrensel gazetelerine ceza yağmaya başladı. İktidar, cezalarla yıldıramadığı yayınları bu kez ekonomik olarak cendere altına almaya çalışıyor.

Sadece ulusal yayınlar değil, Basın İlan Kurumu aracılığı ile desteklenmesi öngörülen yerel basın da cendere altında. Çok sayıda yayın yaşam mücadelesi veriyor, çalışanlarının ücretini ödeyemiyor.

Basın İlan Kurumu, beğenmediği haberler nedeniyle gazetelere ceza veriyor, ilan kesiyor. Gazeteciler haberlerini ‘beğendirme’, ‘yaranma’ amacıyla değil, kamuoyunu aydınlatmak amacıyla yazarlar.

Basın İlan Kurumu, iktidarların basın üzerindeki denetim aracıdır, iktidarın sopasıdır. Özerklikten uzak, tamamen politikleşmiş bu kurum ilanların dağıtımında adaleti değil, adaletsizliği temsil etmektedir.

Gazetelerin ve gazetecilerin hangi nedenle ve hangi araçla olursa olsun, engellenmesinin, baskı altına alınmasının karşısında olduk, olmaya devam edeceğiz. Basın İlan Kurumu’nu uyguladığı cezaları kaldırmaya ve şeffaf olmaya çağırıyoruz.

G9 GAZETECİLİK ÖRGÜTLERİ PLATFORMU

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ)

Basın Yayın İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN)

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD)

Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD)

Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN-İŞ )

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS)

Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)”

Yorumlar kapatıldı.