İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

39 yıldır Erdal Eren unutulmuyor

12 Eylül cuntacıları tarafından 17 yaşında, göstermelik yargılamanın ardından idam edilen Erdal Eren, idamının 39’uncu yılında yine unutulmadı. Erdal Eren’in ağabeyi Erkan Eren ile Ercan Koca’nın ablası Rezzan Koca’nın da katıldığı anmada, “Tam bağımsız Türkiye kurulana kadar mücadale” sözü verildi.

 

12 Eylül darbesinin ve o dönem yaşanan idamların sembolü olan Erdal Eren, idamının 39. yılında, Karşıyaka Mezarlığı’ndaki mezarı başında anıldı. Erdal Eren’in, öldürülmesini protesto ettiği ODTÜ öğrencisi Sinan Suner ile Erdal Eren’in idamını protesto ederken gözaltına alınıp öldürülen Ercan Koca da unutulmadı.

Emek Gençliği’nin çağrısı ile Karşıyaka 2 No’lu kapıda buluşanlar arasında Emek Partisi, CHP Ankara İl Örgütü, DİSK Genel -İş Sendikası, Devrimci 78’liler Federasyonu ile insan hakları savunucuları da vardı.

ODTÜ öğrencisi Sinan Suner, 31 Ocak 1980’de o dönemin MHP Milletvekilinin koruması tarafından duvara yazı yazarken vuruldu, sonra araca alınarak yaralı halde dövüldü. Öldüğünden emin olunduktan sonra da bir hastane kapısına bırakıldı.

Erdal Eren, yoldaşı Sinan Suner’in ölümünü Ayrancı semtinde protesto ederken, eylemde çatışma çıktı. Çatışmada Zekeriya Önge isminde bir er, başka bir erin silahından çıkan mermi nedeniyle öldü. Ancak bu ölüm Erdal Eren’in üzerine yıkıldı. Göstermelik, tanıkların bile dinlenmediği, savunmanın hiçbir önerisinin dikkate alınmadığı, ısrarlı taleplere rağmen Erdal Eren’in kemik taramasının bile yapılmadığı hızlı bir yargılama sonunda Erdal Eren idama mahkum edildi.

Yurt içi ve yurt dışında idama karşı oluşturulan kampanyalara rağmen, 12 Eylül darbesinin hemen ardından darbeci Kenan Evren’in “Asmayalım da besleyelim mi?” sözlerinin ardından Erdal Eren 13 Aralık 1980 yılında idam edildi.

Erdal Eren’in idam haberi üzerine, yoldaşının idamını protesto etmek isteyen Ercan Koca da gözaltında işkence sonucu öldürüldü. Ercan Koca’nın ölümü için “Kaçarken düştü, kafasını çarptı” denildi.

Sinan Suner, Erdal Eren ve Ercan Koca birlikte öldürüldüler, birlikte de anılıyorlar. Erdal Eren’in mezarı başında yapılan konuşmalar ve verilen sözlerin ardından Ercan Koca’nın, sonrasında da Sinan Suner’in mezarları ziyaret edilip, gençlerin bu ölümleri unutmadığı, mücadeleyi sürdürecekleri sözleri yankılandı Karşıyaka’da.

Yorumlar kapatıldı.