İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Davutoğlu partisini kurdu; Gelecek Partisi

“Gelecek Partisi”, bugün faal durumda olan 78. Parti olarak siyaset dünyasına adımını attı. Kendisi yeni, ancak kurucuları siyasette hayli eski olan “Gelecek Partisi”, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu liderliğinde görücüye çıktı.

 

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu, AKP’de ihraç istemiyle Disiplin Kurulu’na sevkinin istenmesi üzerine Eylül ayında partisinden istifa etmişti. Davutoğlu AKP’den istifasından 3 buçuk ay sonra, bugün yeni bir partiyle; Gelecek Partisi’yle yeniden siyasi hayatına başladı.

SİMGESEL BİR MEKAN: BİLKENT OTEL
Davutoğlu, 13 Eylül 2019’da, AKP’den istifa ederken, istifa gerekçesinin en önemli nedeni olarak “AKP’nin kuruluş ilkelerinden uzaklaşmasını” göstermişti. Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2001 yılında AKP’nin kuruluş ilkelerini sıraladığı toplantıya da atıf yapmıştı. Erdoğan, o toplantıyı Ankara Bilkent Otel’de yapmıştı. Davutoğlu da bugün partisini, Ankara Bilkent Otel’de yapılan toplantı ile kamuoyuna duyurdu.

GÜVEN HUZUR; GELECEK PARTİSİ
Uzun zamandır Ankara siyasetinin tartıştığı ve “yeni parti” ismiyle özleşen partinin ismi “Gelecek Partisi” olarak belirlendi. Parti’nin ismi Kurucular Kurulu’nun 130 üyesinin katılımıyla belirlendi. Partinin kuruluş aşamasında, isim ve amblem belirlenmesi için 15 ajansın önerisi alındı. Geçen hafta Abant’ta bir otelde Kurucular Kurulu’nun yaptığı toplantıda, ajanslar önerilerini Parti kurmaylarına sundu. Kurucular Kurulu’nun ortaklaştığı isim “Gelecek Partisi” oldu.

Parti’nin ilk sloganı ise “Güven, Huzur; Gelecek Partisi” olarak belirlendi. Bu sloganın, 31 Mart yerel seçimlerinde Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın “Bereket Huzur; Mansur” sloganıyla benzerliği dikkat çekti.

AMBLEMİ: ÇINAR YAPRAĞI
Parti’nin amblemi de Abant toplantısında ajansların önerisiyle yeşil bir çınar yaprağı olarak belirlendi. Partinin ambleminin anlamını sorduğumuz Gelecek Partisi Kurucular Kurulu üyesi, 26. Dönem AKP Konya Milletvekili Ömer Ünal, “Çınar köklü geçmişi ifade ediyor” dedi. Parti lansmanının yapıldığı ilk toplantıda atılan tek slogan ise “Gençlik burada hocasının yanında” oldu.

Bilkent Otel’de gerçekleşen ilk toplantıya 500’e yakın partili katıldı. Otelin girişinde partilileri davul zurna ekibi karşılarken, toplantı bahçeye ve otel girişine kurulan sinevizyonlardan da canlı yayınlandı.

DAVUTOĞLU’DAN DİN VURGUSU
Ahmet Davutoğlu, liderliğindeki yeni partinin program ve amaçlarını bu toplantıda açıkladı.  Bir saati aşkın süren konuşmasında Davutoğlu, özellikle din referenaslı siyaset anlayışına yönelik tepkisini ortaya koydu. “Siyaset alanında herkes kendi imtihanını vermeli ama dini bu alana asla sokmamalı” diyen Davutoğlu’nun liyakat vurgusu öne çıktı. Davutoğlu, “Devlet dini, mezhebi, etnik kökene yönelik yaklaşımda olmamalı. Dini, etnik mezhebi ayrıştırmaya karşıyız” dedi. Davutoğlu’nun, “Dini ya da seküler hiçbir yapı devlette ayrıcalıklı olmayacak” sözleri salonda en çok alkış alan sözler oldu.

ATATÜRK VURGUSU
Bilkent Otel’deki lansmanda salonda Gelecek Partisi’nin bayraklarının dışında sadece Atatürk resmi ve Türk Bayrağı yer alırken; toplantı da İstiklal Marşı’nın okunması ve saygı duruşu ile başladı. Davutoğlu’nun konuşmasındaki Atatürk vurgusu da dikkat çekiciydi. Partisini “Geleneğe saygılı ve özgürlükçü” olarak tarif eden Davutoğlu, geleneğe saygılı olmanın statükoyu savunmaktan farklı olduğuna dikkat çekti. Davutoğlu, Atatürk için ise “Modernleşmenin simgesi Atatürk’ün birikimlerini koruyacak ve aktaracağız” ifadelerini kullandı.

Parti Programında ise laiklik ile ilgili de şu saptamalar dikkat çekti:

“Devletin, bütün dini/mezhebi/felsefi anlayışlara ve topluluklara aynı mesafede ve eşit yaklaşımı gözetilecektir. Bu çerçevede temel ilkemiz özgürlükçü laiklik ve çoğulcu din anlayışıdır.”

ALEVİLERE, KÜRTLERE, GAYRİMÜSLİMLERE ÇAĞRI
Davutoğlu, konuşmasında sadece “Alevi” topluluğunun ismini telaffuz ederken, tüm kesimlere de çağrı yaptı. Kürtler demedi ama anadilde eğitim hakkına sahip çıktı, azınlık gruplarının ismini saymadı ama “Gayrimüslimlerin sorunlarını çözeceği” vaadinde bulundu.

PARTİ PROGRAMINDA KÜRT VURGUSU
Davutoğlu telaffuz etmese de Gelecek Partisi’nin programında Kürt sorunu ile ilgili şu ifadelere yer verildi:

“Kürt meselesi esas olarak ülkemizdeki demokratik hakların eksikliğinden ve bu eksikliğin istismar edilmesinden kaynaklanmıştır. Sorunu yaratan Kürt vatandaşlarımızın varlığı değil, geçen yüzyılda yaşanan parçalanmaların devlet aklına yüklediği korkular, bu korkulardan kaynaklanan kısıtlamalar ve bu kısıtlamaları istismar eden ayrılıkçı çevrelerin terör faaliyetleridir. Dolayısıyla çözüm kimliklere dayalı her türlü ayrımcılığın engellenmesi ile Kürtlerin demokratik vatandaşlık anlayışı temelinde bu ülkenin eşit ve onurlu vatandaşları oldukları inancının pekiştirilmesiyle sağlanabilir. Nitekim bu konuda önemli mesafeler de alınmış durumdadır. Bu yaklaşım terör odaklarının istismara dayalı meşruiyet oluşturma çabalarını da tümüyle etkisiz kılacaktır.”

 

KURUCULAR KURULU
Kurucular Kurulu’nda da çeşitli kesimlerden isimler olması dikkatleri çekiyor. Alevi kimliği ile Doğan Demir, Rum Dimotenis Rofalates dikkat çeken isimlerden. Davutoğlu’nun danışmanı Etyen Mahçupyan ve 15 Temmuz darbe girişiminde hayatını kaybeden AKP’nin kampanyalarını yürüten isim Erol Olçok’un eşi Nihal Olçok da Kurucular Kurulu’nda yer alıyor. AKP’nin eski Milletvekilleri Ayhan Sefer Üstün, Ömer Ünal ve Selçuk Özdağ da artık Gelecek Partisi’ndeler.

Yorumlar kapatıldı.