İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Çocuklarıma harçlık veremiyorum diye üzülüyorum’

Asgari ücretin yeni rakamının belirlenme çalışmaları sürerken, asgari ücretle çalışan iki çocuk annesi Emine, aldığı ücretin yetmediğinden, çocuklarına harçlık bile veremediğinden yakınıyor.  Geçim sıkıntısı nedeniyle yaşadığı stresin deri hastalığına yol açtığını, ilaçların bile yük olduğunu belirten Emine, “insanca yaşanacak bir ücret” istiyor.

 

Halen net 2020 Lira olan asgari ücretin yeni rakamının belirlenmesi için Asgari Ücret Tespit Komisyonu üçüncü toplantısını yapacak. İşveren kesimi “makul bir artış” önerip, işçi kesimi “yaşam maliyeti” olarak 2 bin 578 lira istiyor. Bu tartışmalar arasında görüştüğümüz asgari ücretli Emine Koca ise iki çocuğunu okutmakta, yaşamlarını sürdürmekte zorluk çektiklerini söylüyor.. Emine ve milyonlarca asgari ücretli, “insanca yaşanacak ücret” istiyor.

ASGARİ ÜCRETLE ÜÇ KİŞİ GEÇİNMEYE ÇALIŞIYORAnkara’da bir alışveriş merkezinde çaycılık yapan Emine Koca, milyonlarca asgari ücretliden biri. 42 yaşında, iki çocuk annesi Emine, yaşadıkları ekonomik sıkıntı nedeniyle eşinden de ayrılmış, iki çocuğunu okutmaya çalışıyor. Bir özel üniversitede yüzde yüz burslu okuyup, muhasebe bölümünü bitiren oğlunun askerliğini de yaptığı halde iş bulamadğını anlatan Emine, “Oğlum İŞKUR’a da başvuru yaptı, ancak tecrübesi olmadığı gerekçesiyle bir iş bulamadı. İş bulamayınca nasıl tecrübe edinecek?” diye soruyor. Emine’nin kızı da Polatlı’da bir üniversitede muhasebe okuyor. Devletten geri ödemeli kredi ile okul ve yol masraflarını çıkarmaya çalışan kızının  500 lira aldığını, bunun 490 lirasının yol parasına gittiğini anlatan Emine üzüntülü, “ben harçlık bile veremiyorum” diyor.

‘DOĞALGAZI AÇAMIYORUM BİLE’
Asgari ücretle, iki çocuğu üç kişilik ailesini bir ay nasıl geçindirdiğini anlatan Emine Koca, “Kesinlikle kredi kartı kullanmıyorum, 600 lira ev kirası, 100 lira aylık pazar parası,  150 lira elektrik-su parası, 100 lira çocukların telefon faturaları…Doğalgaz faturasını ancak ödüyorum, doğalgazı 30 derecede bile yakamadığım halde ayda 300 lira geliyor. Çoğunlukla da yakamıyorum” diyor. Çok uzun zamandır kıyafet bile alamadıklarından yakınan Emine Koca, “Beni en çok üzen ise üniversiteye giden kızıma harçlık veremiyorum, Oğlum askerden geldi, işi yok, bir yerlere gidebilmesi için cebinde hiç parası olmuyor, veremiyorum. Bunlar da beni çok üzüyor” diyor.

SIKINTI VE STRES HASTA ETTİ
Yaşadığı bu sıkıntı ve stresin kendisinde deri hastalığına yok açtığını belirten Emine Koca, “İlaçların parasını devlet maaşımdan kesiyor. İlaçlarımı bile alamaz oldum” diye yakınıyor.

Asgari ücretin en az net 3 bin lira olması gerektiğini belirten Emine Koca, zaten son elektrik, doğalgaz zamlarının bu artışı bile götürdüğü görüşünde.
Emine hükümet yetkililerine, yöneticilere “Halkına, fakir fukarasına bakmalı, asgari ücretle nasıl geçindiğimize bakmalılar. Evlerimize gelip bakabilirler, nasıl geçindiğimizi görebilirler. Kendilerinin yaşadıkları şartlarla bizim neler çektiğimize tanık olmalılar.

‘BİZLER DE İNSAN GİBİ YAŞAMAK İSTİYORUZ’
Devlet bize kaşıkla veriyor, kepçeyle alıyor. Devlet büyüklerimizin, halkın içine girip gerçekleri görmelerini istiyorum. Benim durumumda olan binlerce insan var. Bizler de bu ülkede, insan gibi yaşamak istiyoruz” diye sesleniyor.

Yorumlar kapatıldı.