İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Kamu çalışanlarına yeni kriter: Devlete sadakat!

Kamu çalışanları için getirilen “Anayasa’ya sadakat” yükümlülüğüne, güvenlik soruşturmasına ilişkin kanun teklifinde “Devlete sadakat” yükümlülüğü de getirildi. “Nedir devlete sadakat, devletleşen iktidara mı sadakat” diyen, kamu çalışanları da muhalefet milletvekilleri de düzenlemeye karşı çıktı.

 

Anayasa Mahkemesi’nin iptal kararına karşın, AKP milletvekilleri güvenlik soruşturmasının yasalaşması için adım attı. AKP Milletvekillerinin kamu çalışanlarına zorunlu olarak getirilen güvenlik soruşturmasına ilişkin hazırladıkları kanun teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi, Cumartesi günü de TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

AKP Milletvekillerinin hazırladıkları yasa teklifi, daha önce yönetmelik halinde yer alan güvenlik soruşturmasına ilişkin kriterleri yasaya taşıdı. Torba kanun teklifi olarak Meclis’e sunulan yeni düzenlemede, kamu çalışanları için getirilen “Devlete sadakat yükümlülüğü” tartışma yarattı.

YENİ KRİTER
Anayasa’da kamu çalışanlarına “Anayasa’ya sadakat yükümlülüğü” getirilirken, kanun teklifinde yer alan “Devlete sadakat” yükümlülüğü kafaları karıştırdı. Torba Kanunun 9. Maddesinde getirilen düzenleme ile kamu çalışanlarında aranan nitelikler şöyle sıralınıyor:

“Anayasa’ya ve Devlete sadakat ve bağlılık, terör örgütleriyle eylem birliği içerisinde olmamak, bu örgütlere yardım etmemek, kamu imkan ve kaynaklarını bu örgütleri desteklemeye yönelik kullanmamak ya da kullandırmamak, bu örgütlerin propagandasını yapmamak ilke ve kuralları.”

NEDİR DEVLETE SADAKAT
“Devlete sadakat” ifadesi muğlak bir ifade olması açısından dikkatleri çekiyor. Kamu çalışanının devlete sadakatli olup olmadığı nasıl anlaşılacak, hangi kriterlere göre bunun kararı verilecek? Devlete sadakat aynı zamanda bir iktidara ya da siyasi partiye sadakati de içinde barındırıyor mu? Düzenleme çok sayıda soru işaretini de beraberinde getiriyor.

TBMM Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmelerde muhalefet milletvekilleri de bu düzenlemeye karşı çıktılar. Komisyonun HDP’li üyesi Garo Paylan, “Neye sadakat? Devlete sadakat, o kadar subjektif bir kavram ki. Oysa, kamu görevlileri Anayasa’ya sadakatten sorumludur. Ama buradaki uygulamasında hükûmete sadakat olarak uygulanan bir pratik var. Bu pratiğin değişmesinin çok önemli olduğunu düşünüyoruz” dedi.

HDP’li Ayşe Acar Başaran da “Bu güvenlik soruşturmasından bizim anladığımız, toplumun da anladığı muhaliflerin de anladığı ‘Biz devlete sadakati, Anayasa’ya bağlılığı falan aramıyoruz; iktidara sadakati iktidar arıyor, iktidara bağlılığı arıyor ve kendine bir kamuoyu oluşturmaya çalışıyor’ şeklindedir” diye konuştu.

ÇALIŞANLAR DA KARŞI
Plan Bütçe Komisyonundaki görüşmeleri kamu çalışanları adına KESK de izledi. KESK Kadın Sekreteri Gülistan Atasoy Tekdemir de bu düzenlemeye itirazda bulundu:

“Bugün çok vahim bir şey yaşıyoruz. Devlete sadakatsizliğin yerine belki de devletleşen iktidara sadakatsizlik tehlikesi barındıran, daha doğrusu devletleşen iktidara sadakatini ispatlayamayan herkesin çalışma hakkından mahrum kalabileceği riskini yaşayacağını bize gösteren bir yasa hazırlığı var. Çalışma hakkı nedir diye baktığımızda temel insan hakları arasında yer alan çalışma hakkı, her insanın insan onuruna yakışır bir hayat idame ettirebileceği iş ve gelire sahip olma hakkını ifade eder.”

İKTİDAR SAVUNDU
İktidar kanadı ise düzenlemeyi savundu. MHP Konya Milletvekili Mustafa Kalaycı, “Devletin de bir hukuku var, kendi hukukunu korumak zorunda devlet. Kendisine düşmanlık eden, kendisinin varlığını çalan, kendisine sadakat göstermeyen birini elbette işe almama hakkı var yani bunu tartışmak bile doğru değil” dedi. AKP Erzurum Milletvekili İbrahim Aydemir de  “Güvenlik soruşturması devlete sadakat kavramıyla, millet duygusuna mensubiyetle eş değerdir, dolayısıyla olmazsa olmazdır” sözleriyle düzenlemeyi savundu.

TMMOB KESK VE TTB KOMİSYONU TERK ETTİ
Komisyonu TMMOB, KESK ve TTB de izledi. Ancak TMMOB temsilcisinin Komisyon’daki konuşması engellendi. TMMOB Genel Sekreteri Dersim Gül, teklif için “Bu Türkiye toplumunun hak ettiği bir süreç değil”  dedi. Gül’ün konuşması MHP Milletvekili Mustafa Kalaycı’nın “Siyasi konulara girmeyin” tepkisi, AKP milletvekillerinin de sıralara vurmasıyla kesilmeye çalışıldı. Bunun üzerine TMMOB, KESK ve TTB üyeleri Komisyonu terk etti.

CUMARTESİ GENEL KURUL’DA
Yasa teklifi TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda kabul edildi. Cumartesi günü TBMM Genel Kurulu’nda görüşülecek.

Yorumlar kapatıldı.