İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ankara’da tezkere trafiği: İktidar muhalefeti ikna turuna çıktı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi Cumhurbaşkanlığı’na gönderir göndermez; Muhalefeti ikna turuna çıktı. Çavuşoğlu’nun ardından Ana muhalefet Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da siyasi partileri tezkereye ‘hayır’ demeleri için ziyaret etti.

 

Türkiye’nin Libya’ya asker göndermesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı Tezkeresi’nin TBMM Başkanlığı’na gönderilmesine saatler kala önce iktidar, ardından da muhalefet siyasi partileri ikna turuna çıktı. Bu ziyaretlerin ardından da tezkere Meclis Başkanlığına gönderildi.

Dışişleri Bakanlığı Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin tezkereyi hazırlayarak, Cumhurbaşkanlığı’na gönderdi.

Tezkere TBMM’ye doğru yola çıkmadan, Ankara’da da baş döndürücü bir trafik yaşandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, tezkereye “evet” demeleri için önce CHP’yi ardından İyi Parti’yi ziyaret etti. Ziyaretlerin bitmesinin ardından da akşam saatlerinde tezkere Meclis Başkanlığı’na gönderildi.

İLK DURAK: CHP
Çavuşoğlu’nun ilk durağı CHP Genel Merkezi oldu. Çavuşoğlu, CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ile CHP Genel Merkezi’nde bir araya geldi. Görüşmeye, CHP Genel Başkan Yardımcıları Ünal Çeviköz ile Oğuz Kaan Salıcı da eşlik etti. Yaklaşık bir saat süren görüşmenin ardından Çavuşoğlu, kameraların karşısına tek başına çıktı ve CHP liderini bilgilendirdiğini söyledi:

“Biz CHP’yi doğrudan bilgilendirmiş bulunuyoruz. Tabi ki tezkere konusunda karar CHP’nindir. Takdir onlarındır. Ama biz ülkemizin ulusal çıkarları bakımından karşı karşıya kaldığımız tehditler dahil niye bu tezkereye ihtiyaç duyduğumuzu kendilerine aktardık.”

CHP’DEN TEZKEREYE RET
Çavuşoğlu’nun CHP’den ayrılmasının ardından bu kez CHP Dış Politikadan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, kameralar karşısına geçti. CHP’nin tezkereye karşı olduğunu açıklayan Çeviköz, TBMM’deki oylamada “hayır” oyu vereceklerini söyledi.

Çeviköz, “Türkiye’nin Libya’daki vekalet savaşlarına taraf olmasına ve Müslüman kanı dökülmesine taraflardan birinin yanında yer alarak sebebiyet vermesini asla kabul etmiyoruz. Ancak yapılan diplomasiye öncelik vermek değil, asker göndererek, mevcut durumu daha da kötüleştirecek bir gelişmeye hazırlık yapmaktır. Bu tezkere çatışmaların çapını ve yaygınlaştırılmasını genişletecek mahiyettedir” değerlendirmesini yaptı.

İYİ PARTİ DEĞERLENDİRECEK
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, CHP’nin ardından İyi Parti’yi ziyaret etti. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile bir görüşme yapan Çavuşoğlu, görüşmenin ardından gazetecilere, İyi Parti’nin tezkere ile ilgili görüşünün henüz net olmadığını açıkladı.

ANA MUHALEFET LİDERİ DE İKNA TURUNA ÇIKTI
Çavuşoğlu’nun temaslarının ardından bu kez tezkereye karşı çıkan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, ikna turuna çıktı. Kılıçdaroğlu’nun ilk durağı Saadet Partisi Genel Merkezi oldu. Kılıçdaroğlu, ardından İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ile de görüş alışverişinde bulundu.

‘SAVAŞÇI’ MUAMMASI
Ankara’da gözler Cumhurbaşkanlığı’nın tezkeresine çevrilirken; Türkiye’nin Libya’ya savaşçı gönderdiği iddiaları da gündemde.

Türkiye ile Libya Ulusal Uzlaşı Hükümeti arasında imzalanan ardından da TBMM Genel Kurulu’nda kabul edilen mutabakat metninin, Türkiye’nin Libya’ya savaşçı göndermesine kapı araladığı belirtiliyordu. Ardından da bazı basın yayın organlarında Türkiye’nin Libya’ya savaşçı gönderdiği iddiaları yer almaya başladı. Bu durum, muhalefette de tedirginlik yarattı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz, “Mutabakat muhtırası mevcut koşullarda tezkereye ihtiyaç duyulmadan Türkiye’nin destek unsurlarını verebilmesine imkan tanıyordu. Özel kuvvetler veya başka bir takım unsurların gitmesi konusunda da basında çok haber var. Bunları endişe ile karşılıyoruz” değerlendirmesini yaptı.

HDP’Yİ ZİYARET ETMEDİLER
Ankara’daki tezkere trafiğinde, Meclis’in üçüncü partisi HDP ise hem iktidar hem muhalefet tarafından görmezden gelindi. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu da tezkere kapsamındaki görüşmelerine HDP’yi dahil etmediler.

HDP, Dışişleri Komisyonunda kabul edilen Türkiye ile Libya arasındaki mutabakat metnine şerh koymuş, Türkiye’nin Libya’daki iç savaşa çekilmesine karşı çıktığını açıklamıştı.

Yorumlar kapatıldı.