İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Libya Tezkereresi Meclis’te kabul edildi: Türkiye Libya’ya asker gönderiyor

Libya Tezkeresi, TBMM Genel Kurulu’nda kabul edildi. 509 milletvekilinin katıldığı toplantıdan, tezkereye 325 oy çıktı. HDP ve CHP’nin, Genel Kurul’da “savaş şirketlerine destek” vurgusu dikkat çekti.

 

Libya’ya asker gönderilmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi Meclis’te kabul edildi. 509 milletvekilinin katıldığı toplantıda, tezkereye 325 oy çıktı. Ret oyu 185’te kaldı.

Libya’ya asker gönderme konusunda top Meclis’ten çıktı. Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde gerçekleşen olağanüstü toplantıda, tezkere 325 oy ile kabul edildi. Şimdi Milli Savunma Bakanlığı ve Genelkurmay Başkanlığı şimdi Libya’ya gönderilecek destek unsurlarını belirleyecek.

Libya’ya asker göndermeye ilişkin Cumhurbaşkanlığı tezkeresi görüşmelerinde hareketli saatler yaşandı. Tezkere görüşmelerinin sürprizi ise Saadet Partisi’nden geldi.

SAADET PARTİSİ SON ANDA “HAYIR” DEDİ 
Tezkere görüşmelerine saatler kala Saadet Partisi yazılı bir açıklama yaparak, tezkereye destek vereceğini açıkladı. Açıklamada, “askerimizin oradaki varlığı bile başlı başına bir çok yanlış adımın atılmasını engelleyebilecektir” denildi. Saadet Partisi’nin bu kararına tepki gösteren SP Milletvekili Cihangir İslam, Genel Kurul görüşmelerine katılmayacağını sosyal medya hesabından açıkladı.

Genel Kurul’da Saadet Partisi adına konuşan Abdulkadir Karaduman ise Genel Kurul’da yaptığı konuşmada “hayır” oyu vereceğini açıkladı. Karaduman, Libya sorunu diplomatik yollarla halledilmelidir açıklamasını yaptı.

Karaduman’ın konuşması özellikle muhalefetten büyük alkış aldı. Karaduman, yerine geçerken CHP Grupbaşkanvekilerinin elini sıkması dikkatleri çekti.

İYİ PARTİ’DEN OYBİRLİĞİYLE “HAYIR”
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise tezkere görüşmelerinden hemen önce Meclis’te grubunu topladı. Kapalı grup toplantısının ardından açıklama yapan Akşener, oybirliğiyle tezkereye hayır kararının çıktığını açıklarken, gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Partimiz, Türkiye’nin milli güvenliği için bir tehdit oluşturacağını, vatan çocuklarının nahak yere şehit olmasına yol açabileceğini, 2 bin km ötede bir yere muharip güç göndermenin sakıncalı olduğunu, yanlış olduğunu, bir Arap iç savaşının Suriye’de olduğu gibi parçası olmanın Türkiye’ye fayda getirmeyeceğine kanaat etti.”

Genel Kurul’daki ilk konuşma da tezkereye “hayır” diyen İyi Parti’nin oldu. İyi Parti Grup Başkanvekili Aytun Çıray, konuşması sırasında telefonla konuşan bir milletvekiline tepki gösterirken; konuşmasını kesen AKP’li milletvekillerine ise “Benim dedem Balkanlar’da şehit oldu” sözleriyle yanıt verdi. Çıray, İyi Parti’nin tezkereye hayır gerekçeleri ise özetle şöyleydi:

“Bu izin tezkeresi onaylandığı anda Türkiye hiç maruz kalmadığımız türden husumetlerle yüz yüze kalabilecektir. Libya’ya güç gönderilmesine izin hakkındaki tezkereye karşı çıkmamızın vicdanımız açısından başka güçlü nedenleri de var. Türk Silahlı Kuvvetleri Ulusal Mutabakat Hükûmetinin daveti vesile edilerek bölgeye gönderildiğinde Türkiye’nin bütün Libyalılar gözünde iç savaşın etkin bir tarafı olacak olmasıdır. Bu, ayrıca ülkemizi ve milletimizi Arap coğrafyasında bir nefret objesi hâline getirecektir.

Tezkerenin en vahim sonuçlarından biri Rusya ile karşı karşıya gelmemizdir. Cumhurbaşkanı “Biz davet edildiğimiz yere gideriz” dedi. Bu mantıkla davete ne gerek var? Kardeş Azerbaycan’ın topraklarınım yüzde 20’si gayri meşru bir işgalin altında hadi kalkıp oraya kurtaralım.”

Çıray, konuşmasında Kuzey Suriye’ye askeri harekatı da anımsattı, ” Barış Pınarı Harekâtı’nda canıgönülden tezkerenizi destekledik de ne oldu? Üç gün sonra bir “tweet”le, aslanlar gibi yürüyen Türk ordusunu durdurdunuz” diye konuştu.

HDP’DEN “HAYIR”
Tezkereye “hayır” oyu vereceğini açıklayan HDP’nin sert gerekçeleri dikkat çekti. HDP adına konuşan Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları Oruç, savaş şirketlerine dikkat çekti ve tezkereye karşı oy gerekçelerini şöyle açıkladı:

“Burada SADAT’ın benzer vaatlerde bulunduğu ve paramiliter güçlerin yani şirketlerin artık savaşacağı bir dönemi, Türkiye’nin bu savaşla beraber resmen başlatacağı bir örneği şu an yaşamaktayız. Evet, burada çeşitli savaş suçları işlenmektedir ve bu savaş suçlarını örtmek için bu tezkerenin gerekçesinde Libya’daki çatışmaların IŞİD ve El Kaide’yi güçlendirmesi tezini ortaya atıyorlar ama tam tersi -şu ana kadar anlattıklarımız- bu örgütlerin gerek Libya’daki gerek Suriye’den Fas’a kadarki İhvancı çizginin güçlenmesini destekleyecek, sağlayacak adımlar olduğunun altını özellikle çizmek isteriz.

Peki, bütün bu gelişmeler ışığında şu an geriye ne kaldı İdlib’ten? Bunu neden soruyorum çünkü yarın “Libya’dan ne kaldı?” sorusunu burada yine biz soracağımıza inanıyoruz. O yüzden şu soruyu soruyorum: İdlib’ten geriye ne kaldı? Yangın yerine dönen Suriye kaldı, İhvancı ve türevlerinin her an baş verebileceği bir ortam kaldı, Kürtlerle hasımlık kaldı, yoksulluk derinleştirildi, Türkiye’de baskı rejimi güçlendi ve bu iktidarın icatları bu hediyeleriyle beraber ne yazık ki tarihin kara sayfalarında kocaman lekeler olarak kalmaya hak kazandı.”

CHP’DEN “DİPLOMATİK YOL” ÖNERİSİ
Genel Kurul görüşmelerine Ana Muhalefet Partisi CHP damgasını vurdu. CHP, Meclis’in toplanma şeklinden Tezkere’nin içeriğine kadar her konuda itirazıyla gündeme geldi.

CHP Grupbaşkanvekili Özgür Özel, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’u, Meclis’i olağanüstü toplantıya İç Tüzüğe ve Anayasa’ya aykırı bir şekilde çağrı yapmakla suçladı. Şentop, CHP’nin usul itirazlarını reddetti. Özel, itirazlarının reddedilmesine, “Bir kişinin egemenliğinde olan o dediğinde toplanan ve korkarım günün birinde bahçesi de o sarayın içine açılan bir meclis kurma hayalinin ürünüdür. Buna izin vermeyiz. Bu girişimi tutanaklarla tarihe geçiriyoruz” sözleriyle yanıt verdi.

Tezkereye ilişkin CHP adına konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Ünal Çeviköz de diplomatik yolları işaret etti. Çeviköz, “Libya sorununu diplomatik yollarla çözün, Birleşmiş Milletler’e çağrıda bulunun” dedi.

TİP VE DP DE HAYIR DEDİ
Meclis’te grubu bulunmayan siyasi partilerden TİP Genel Başkanı Erkan Baş ve Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal da tezkereye karşı çıktılar.

CUMHUR İTTİFAKINDAN TAM DESTEK
Tezkereye AKP ve MHP ile Cumhur İttifakının üçüncü ortağı Büyük Birlik Partisi’nden destek geldi.

Tezkere görüşmelerine Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan katılmazken, tezkereyi hazırlayan Dışişleri Bakanlığı ile Milli Savunma Bakanlığından da katılım olmadı.

Tezkereyi iktidar adına Milli Savunma Komisyonu Başkanı İsmet Özel savundu.

ŞİMDİ NE OLACAK?
Tezkerenin kabul edilmesiyle artık top Parlamento’dan çıktı. Önümüzdeki günlerde Milli Savunma Bakanlığı ile Genelkurmay Başkanlığı Libya’ya gidecek güçleri belirleyecek ve süreç başlayacak.

Yorumlar kapatıldı.