İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Dicle Fırat Gazeteciler Derneği kuruldu: “Mesleğimize nefes aldırmak istiyoruz”

Diyarbakır merkezli yeni bir örgüt basın alanında kuruluşunu açıkladı: Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG). Kuruluşunu, 2019 yılında gazetecilere dönük hak ihlalleri raporu ile duyuran Dicle Fırat Gazeteciler Derneği’ne göre,  75 gazeteci gözaltına alındı, halen 130 tutuklu gazeteci var.

 

Bir grup gazetecinin bir araya gelerek oluşturduğu Dicle Fırat Gazeteciler Derneği (DFG) kuruluşunu basın toplantısı ile duyurdu. Dernek eş başkanları Dicle Müftüoğlu ve Serdar Altan tarafından düzenlenen toplantıda konuşan Müftüoğlu, “Basın ve medya alanındaki sorun ve sıkıntıların alabildiğine artış gösterdiği, örgütlü gazeteci yapılarının zayıflatılmak istendiği böylesi bir süreçte, bu mecraya bir soluk getirecekleri inancını” dile getirdi.  Türkiye’nin her tarafında örgütlenmeyi ve gazetecinin haklarını her platformda savunmayı önlerine hedef olarak koyduklarını belirten Müftüoğlu, “duyulmayanı duyuran bir çalışma perspektifi ile önemli faaliyetlere imza atacaklarını”da savundu. 

‘DÜNYANIN HER YERİNDE GAZETECİLER BASKI ALTINDA’
“Dünyanın her yerinde gazeteciler, baskı cenderesinin altında çalışmak zorunda bırakılıyor. Gazetecilerin tutuklanmadığı, saldırıya uğramadığı, sansüre maruz kalmadığı ülkelerin sayısı azımsanmayacak düzeyde. Demokratik açıdan en ileride olduğunu öne süren ülkelerde bile basın emekçilerinin hedefte olduğuna tanıklık ediyoruz. Özellikle gerçeğe sırt çevirmiş iktidarlar, toplumları karanlığa gömmek için gazetecilere baskının her türlüsünü uygulamakta ve medyayı susturmaya çalışmaktadır. Şüphesiz, bu saldırı ve baskıların temel amacı, basının halkın dili değil iktidarların dili olmasını sağlama hevesinden kaynaklıdır” diye konuşan Dicle Müftüoğlu, Türkiye’de ise bu baskıların katmerleşerek arttığına dikkat çekti.

Müftüoğlu gazetecilere yönelik baskıları şöyle anlattı:
“Baskının dozajı o kadar artırılmış durumda ki, gazetecilerin sahada çalışması neredeyse imkansız hale getirildi. Haber peşine düşen gazetecilerin önüne bin bir zorluk çıkarılıyor, sahadan koparmak için her türlü yol deneniyor. İktidarın belirlediği çizginin dışına çıkan hiçbir gazeteci rahat çalışma imkanı bulamıyor. İktidar medyasına dahil olmayan gazeteciler, sahaya çıktığında ya haber takip etmeleri engelleniyor ya da gözaltı tehdidine maruz kalıyor.”

Tutuklu gazeteciler açısından da Türkiye’nin dünyada birinci sırada yer aldığını, yüzü aşkın gazetecinin tutuklu olduğunu, yaptığı haberleri sosyal medyada paylaştığı için bile cezaevine gönderilen meslektaşları bulunduğunu aktaran Müftüoılu, iddianamelerdeki suçlamaların tümüyle gazetecilik mesleğiyle ilgili olduğunun da altını çizdi.

‘TÜM TUTUKLU GAZETECİLER SERBEST BIRAKILSIN’
Son olarak tutuklanan Aziz Oruç örneğini veren Müftüoğlu, “gazeteciler kolaylıkla ‘terörist’ ilan edilmektedir. Buradan bir kez daha çağrıda bulunuyoruz; Aziz Oruç’un da tutuklu diğer meslektaşlarımızın da gazeteciliğine tanığız. Tüm tutuklu gazeteciler bir an önce serbest bırakılmalıdır” diye seslendi.

İktidara yakın yayın organlarında çalışmadıkları için yüzlerce gazetecinin basın kartlarının ellerinden alındığını, son beş yıl içerisinde iptal edilen basın kartı sayısının 3 bin 804 olarak kayıtlara geçtiğini belirten Müftüoğlu, sadece 2019 yılı içerisinde yüzlerce gazetecinin işten atılarak, işsiz bırakıldığını söyledi.

SANSÜR VE YAYIN ENGELİ
Sansür ve yayın engellerinin adeta olağan hale getirildiğini, yüzlerce internet sitesinin sansüre ve kapatmaya maruz kaldığını, Dünyaca ünlü internet ansiklopedisi Wikipedia’nın üç yıldır yasaklı olduğunu da kaydeden Müftüoğlu, 2019 yılında tek bir günün bile baskısız geçmediğini dile getirdi. Saldırı, tehdit, engelleme ve sansürlerin de yıl boyu devam ettiğini belirten Müftüoğlu, raporların “Türkiye’de basın özgürlüğünden bahsetmenin mümkün olmadığını bir kez daha gösterdiğini” söyledi.

‘NEFES OLACAĞIZ, DAYANIŞACAĞIZ’
Tam da böylesi, gazeteciliğin boğulmak istendiği bir dönemde kurulduklarına atıf yapan Müftüoğlu, “Mesleğimize nefes aldırmak ve meslektaşlarımızla dayanışmak amacıyla yola koyulmayı bir görev bildik. Yapacağımız bütün çalışmalar toplum odaklı olacaktır. Atacağımız her adımda gerçeği gün yüzüne çıkarmak için çabalayacağımızın sözünü veriyoruz” dedi. Meslektaşlarına da dernekleri çatısı altında örgütlenme çağrısı yapan Müftüoğlu, “Birlik olduğumuz takdirde hem baskıları aşacağımıza hem de mesleğimizi daha rahat icra edeceğimize inanıyoruz” dedi.

Müftüoğlu daha sonra 2019 yılı ihlallerini açıkladı: Buna göre; 

2019 YILI İHLALLERİ

 • Gözaltına Alınan Gazeteciler: 75
 • Evine Baskın Yapılan Gazeteciler: 17
 • Tutuklanan Gazeteciler: 24
 • Saldırıya Uğrayan Gazeteciler: 14
 • Haber Takibi Engellenenler: 44
 • Hakkında Soruşturma Açılan Gazeteciler: 33
 • Hakkında Dava Açılan Gazeteciler: 30
 • Yargılanan/Yargılaması Devam Eden Gazeteciler: 477
 • Cezalandırılan Gazeteciler: 72
 • Sınır Dışı Edilen Gazeteciler: 2
 • Tutuklu gazeteci sayısı:130

Yorumlar kapatıldı.