İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Daha gelmeden protestolar başladı: ‘Çocuk istismarında affa geçit yok’

Meclis’e gönderilmesi planlanan yargı paketi içerisinde, çocuk yaşta evliliklerin ve çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilmesinin önünü açacak düzenlemenin de yer alacağı iddiası tepkileri artırdı. Ülkenin dört bir tarafından kadınlar seslerini yükseltti; “Çocuk istismarının affı olmaz.”

 

AKP’nin Meclis’e getirdiği, ancak artan tepkiler üzerine geri çekilen, istismarcılara affı ve çocukların tecavüzcüsü ile evlendirilmesinin önünü açacak düzenlemenin yeniden getirileceği söylentisi bile tepkilerin artmasına yetki. Meclis’e getirilecek olan yargı paketi içerisinde bu konuda da düzenleme olacağına ilişkin haberler Türkiye’nin dört bir yanında tepki ve eylemleri de beraberinde getirdi.

Bu eylemlerden biri de Ankara’da, Güvenpark girişinde Ankara Kadın Platformu’nun çağrısı ile gerçekleşti.

“Çocuk istismarının affı olmaz” yazılı pankartlar ve istismara karşı dövizler açan kadınlar, alkış ve sloganlarla da seslerini yükseltti. Kadınların eylemine, CHP Milletvekilleri Gamze Taşçıer ve Yıldırım Kaya, eski milletvekili Av. Şenal Saruhan, PM üyesi Selin Sayek Böke ile HDP İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm de destek verdi.

Kadınlar adına açıklamayı yapan Fatma Kılıçaslan, siyasi iktidarın, kız çocuklarıyla evlenen erkeklerin affedilmesine yönelik bir yasal düzenleme hazırlığına dikkat çekti.

Kılıçarslan, “AKP 2016 yılından beri sistematik olarak çocuk yaşta, zorla ve erken evlendirmelerin önünü açacak, çocuk istismarını meşrulaştıracak bu af da dahil birtakım yasa değişiklikleri ve uygulamaları gerçekleştirmeye çalışmaktadır” dedi. Bu düzenleme ile 12 yaşındaki bir kız çocuğunun 27 yaşındaki bir erkek ile evlendirilmesi durumunda cezasızlık yoluna gidileceğini belirten Kılıçaslan, “Bu cezasızlığın çocuk istismarı suçu faillerine cesaret vereceğini ve bu suçu teşvik edeceğini öngörüyoruz” diye konuştu.

‘İSTİSMAR SUÇU AKLANMAK İSTENİYOR’
2016 yılında tepkiler üzerine geri çekilen, “tecavüzcü ile evlilik durumunda cezasızlık sağlayan” düzenlemeye atıf yapan Kılıçaslan: “İstismar suçunu evlenme koşullu bir düzenleme ile aklamak çocukların sürekli istismara maruz bırakılması ve şiddet dolu hayatlara mahkûm edilmesi anlamına gelmektedir. AKP’nin ‘Affı bir defaya mahsus yapacağız’ açıklaması, Ensar Vakfı’nda karşımıza çıkan ‘Bir kereden bir şey olmaz’ zihniyetinin devam ettiğini göstermektedir.

Mücadelemizde ısrar edeceğiz, sokaklarda-meydanlarda direneceğiz. Geri çekilmeyeceğiz ve kadınlara, çocuklara ve bütün bir ülkeye düşman olanlara geçit vermeyeceğiz. Buradan Ankara Kadın Platformu olarak uyarıyoruz: Açıkça cocuk istismarını mesrulaştırma ve 42 bin istismarcının serbest bırakılması amacını taşıyan bu tasarının yasalaşmasına izin vermeyeceğiz” dedi.

Milletvekillerine de böyle bir düzenlemeye onay vermemeye çağıran Kılıçarslan, başta tüm kadınlar olmak üzere basın ve medya kuruluşlarını ve kamuoyunu bu konunun takipçisi olmaya çağırdı.

Yorumlar kapatıldı.