İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Meclis’in darbe raporu hükümsüz kaldı

Darbe girişimini araştırmak için Meclis bünyesinde kurulan araştırma komisyonunun açıklanmayan tartışmalı raporu hala basılmazken, Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç’ten itiraf gibi bir açıklama geldi. Bilgiç, “raporun ‘hükümsüz kaldığını’ ve bu saatten sonra yapılabilecek yeni bir işlemin olmadığını” söyledi.

 

15 Temmuz darbe girişiminin tüm yönleriyle araştırılması amacıyla Meclis bünyesinde kurulan Araştırma Komisyonu’nun yıllardır tartışılan ve açıklanmayan raporuna ilişkin önemli bir gelişme yaşandı. Komisyonun aylar süren çalışmasından sonra açıklanması beklenen ama bir türlü açıklanmayan raporu, Meclis İçtüzüğü gereği “hükümsüz” kaldı. Üstelik CHP’li milletvekillerinin raporun komisyon görüşmelerinden sonra değiştirildiği yönündeki iddiaları da doğrulanmış oldu. Raporun hükümsüz kalması nedeniyle de komisyonun kurulma amacı yerine getirilmediği gibi, darbe girişiminin karanlıkta kalan yönleri de aydınlatılmamış oldu.

CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, raporun akıbetine ilişkin geçtiğimiz aylarda TBMM Başkanlığı’nca yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Bayraktutan, verdiği soru önergesinde darbe girişiminin tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla kurulan komisyonca hazırlanan raporun neden açıklanmadığı ve ne zaman açıklanacağı sorularını yöneltti.

‘RAPOR HÜKÜMSÜZ KALDI, YAPILACAK YENİ BİR İŞLEM YOK’
Bayraktutan’ın soru önergesine Meclis Başkanvekili Süreyya Sadi Bilgiç, tarafından yanıt verildi. Bilgiç, yanıtında “Araştırma komisyonunun raporunun ‘hükümsüz’ kaldığı ve raporla ilgili yapabilecek yeni bir işlemin olmadığını” açıkladı.

Bilgiç’in tartışma yaratacak yanıtında, “TBMM İçtüzüğü’nün 77’inci maddesinin ikinci fıkrasında yer alan ‘Yasama dönemi başında, önceki dönemde verilmiş yazılı soru, Meclis araştırması, genel görüşme önergeleri ve Cumhurbaşkanınca bir daha görüşülmek üzere geri gönderilen kanunlar hükümsüz sayılır” kuralı uyarınca hükümsüz sayılan (kadük) söz konusu Meclis araştırmasına ilişkin olarak Türkiye Büyük Millet Meclis Başkanlığınca yapılabilecek yeni bir işlem bulunmamaktadır” ifadelerine yer verildi.


ÇALIŞMALAR TAMAMLANDIKTAN SONRA RAPOR DEĞİŞTİRİLDİ
Bilgiç’in verdiği yanıtta, komisyonun üç aylık çalışmasının ardından hazırlanan taslak raporun, çalışmalar tamamlandıktan sonra değiştirildiği doğrulanmış oldu. CHP’li komisyon üyeleri, çalışmalar tamamlandıktan sonra açıklanması beklenen raporda değişiklik ve eklemelerin yapıldığı iddialarını gündeme getirmişti. Bilgiç’in verdiği soru önergesinde bu iddia kabul edilirken, bunun ortaya çıkmasından sonra komisyonun herhangi bir çalışma yürütmediği, taslak raporun muhalefet partilerinden habersiz olarak değiştirildiği haliyle kaldığı ortaya çıktı.

Bilgiç’in önergeye verdiği yanıtta konuya ilişkin şu açıklamalar yer aldı: “Meclis Araştırma Komisyonu tarafından hazırlandığı belirtilen rapor 12 Temmuz 2017 tarihinde komisyon başkanı tarafından bir üst yazıyla TBMM Başkanlığına sunulmuştur. Ancak, komisyonun CHP’li üyeleri tarafından TBMM Başkanlığına sunulan 14 Temmuz 2017 tarihli yazıyla ‘kendilerine görüşlerini bildirmeleri için gönderilen taslak rapor ile TBMM Başkanlığına sunulan raporun aynı metin olmadığı, yapılan değişiklikler ve eklemelerin tashih niteliğinde düzeltme ve redaksiyonun çok ötesinde olduğu, bu nedenle raporda yapılan tashih ve redaksiyon dışındaki düzeltmeler ve eklemelerin rapordan çıkarılması gerektiği’ iletilmiş, aksi takdirde raporun son hali üzerinde ek inceleme ve görüş bildirme imkanının kendilerine tanınması talep edilmiştir.”

SÜREÇ TAMAMLANMADI, RAPOR BASTIRILMADI
CHP’nin ortaya çıkardığı bu durum sonrasında gereğinin yapılması için komisyona yazı yazıldığını aktaran Bilgiç, “Devam eden süreçte komisyon üyelerinin üzerinde mutabakat sağladığı, içtüzük hükümlerine uygun olarak tüm süreçleri tamamlanmış bir ‘Meclis Araştırma Komisyonu Raporu’ TBMM başkanlığına sunulmamıştır. Dolayısıyla 26. Yasama Dönemi içerisinde İçtüzük hükümleri doğrultusunda tekemmül ettirilen bir metin bulunmadığı için söz konusu dönemde TBMM başkanlığı tarafından bir Meclis Araştırma Komisyonu raporu bastırılmamıştır” şeklinde yanıt verdi.

Bu arada hükümsüz kalan komisyon raporu ile ilgili olarak Meclis’in resmi internet sitesinde de komisyonla ilgili bölümdeki “rapor durumu” kısmında “raporunu vermedi (hükümsüz)” ifadelerine yer veriliyor.

142 SAAT, 22 TOPLANTI 141 GÖRÜŞME BOŞA GİTTİ
Darbe girişimini araştırmak üzere kurulan Meclis Araştırma Komisyonu 4 Ekim 2016’da çalışmalarına başladı.. Üç ay sonra ve ek süre almadan 4 Ocak 2017’de çalışmalarını tamamladı. Komisyon toplam 142 saat süren 22 toplantı yaparken, olayı yaşayan 51 kişiyi dinledi ve toplam 141 kişinin bilgisine başvurdu. Komisyon Başkanı AKP’li Reşat Petek, 652 sayfalık raporun özetini 26 Mayıs 2017’de açıkladı.

AKP’Lİ PETEK BÖYLE SAVUNMUŞTU: FETÖ’NÜN İPLİĞİNİ PAZARA ÇIKARDIK
12 Temmuz 2017’de de raporun tümü, dönemin Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a sunuldu. Komisyon Başkanı Reşat Petek teslim sırasında yaptığı açıklamada, “Tabiri yerindeyse FETÖ’nün ipliğini pazara çıkardık. Uluslararası camiada en doğru ve gerçekçi biçimde 15 Temmuz darbe girişimini aydınlatacak rapor elimizdedir” dedi. Kahraman ise “Komisyon, mühim ve üzerinde vebal bulunan bir konuyu ele alarak hazırladığı raporla geleceğe büyük bir ışık tutacak” açıklaması yaptı.

CHP’li milletvekilleri, çalışmalardan sonra çıkarılan rapora bilgileri dışında eklenen ve “CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile FETÖ arasında bağ kuran” bölümler olduğunu dile getirdi. AKP Başkanlık Divanı kararıyla taslak rapora eklenen 3 sayfalık bölümde, “Ana muhalefet partisi liderinin FETÖ’nün bir terör ve suç örgütü olduğu ortaya çıktığı 17/25 Aralık 2013 darbe girişiminden sonra bu örgütle sıkı bir amaç birliği içine girdiği gözlemlenmiştir” ifadelerine yer verilmişti. Bunun üzerine CHP’li komisyon üyeleri, 71 sayfadan oluşan “AKP-FETÖ Kardeşliği” başlıklı ek raporu sundu. Raporda, AKP ile FETÖ arasında yıllar itibarıyla gerçekleşen ilişkiler sıralanırken, Gülen ile AKP yöneticilerinin birlikte çekilen fotoğrafları, AKP’lilerin Gülen hakkındaki açıklamaları şeklinde bilgilere yer verilmişti. Ancak bu ek rapor, komisyonun taslak raporuna eklenmedi.

Raporun basılmamasıyla ilgili olarak dönem dönem kimi iddialar da gündeme geldi. Sık sık gündeme gelen tartışmalardan en önemlisi raporun, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kaygısı nedeniyle açıklanmamasıydı. AİHM’e, FETÖ üyelerinin yapacakları bir başvuruda, Meclis raporunu delil olarak sunulabileceğini ifade eden bazı milletvekilleri tarafından, bunun Türkiye aleyhine kullanma olasılığına dikkat çekilmiş ve “Türkiye’nin zor durumda kalabileceği” yorumları yapılmıştı.

Bir yorum

  1. […] Hâlâ Gazeteciyiz’den Hayri Demir’in haberine göre; CHP Artvin Milletvekili Uğur Bayraktutan, raporun akıbetine ilişkin geçtiğimiz aylarda TBMM Başkanlığı’nca yanıtlanması istemiyle soru önergesi verdi. Bayraktutan, verdiği soru önergesinde darbe girişiminin tüm boyutlarıyla araştırılması amacıyla kurulan komisyonca hazırlanan raporun neden açıklanmadığı ve ne zaman açıklanacağı sorularını yöneltti. […]

Yorumlar kapatıldı ancak, geri izlemeler ve pingback'ler açık.