İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü’nde 108 Gazeteci Tutuklu

212 Sayılı yasa ile gazetecilere getirilen haklar doğrultusunda 1961 yılından beri kutlanan 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü, artık gazeteciler tarafından buruk kutlanıyor. Gazeteciler bu 10 Ocak’ı da 108 gazetecinin tutuklu olduğu, onbinlerce gazetecinin işsiz bırakıldığı, binlercesinin sansür, otosansür baskısı altında çalışmaya zorlandığı bir günde “kutladı.”

CHP’li gazeteci kökenli Milletvekili Utku Çakırözer’in 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü için hazırladığı 2019 yılı Basın Özgürlüğü Raporu’na göre 108 gazeteci cezaevinde, 172 gazeteci mahkemelerde haberlerini, eleştirilerini savunmak zorunda, en az 60 gazetecinin gözaltına alındıı, gazetecilere yarım milyona yakın tazminat cezası kesildi, en az 34 gazeteci sokak ortasında dayak yedi, 36 bin 216 internet sitesi yasaklandı. Çakırözer,  “2019 yılında mahkemeler; hem haber ve eleştirinin suçlanamayacağı yönündeki yargı reformuna hem de yüksek yargının adil ve özgürlükçü kararlarına karşı direncin merkezi oldu. Wikipedia yasağı AYM kararına rağmen iki haftadır kaldırılmadı. Cumhuriyet Gazetesi davasında mahkemeler, Yargıtay’ın “yapılanlar gazeteciliktir” kararına rağmen “terör” suçlamasında ısrar ediyor. Sözcü Gazetesi davasında mahkeme, yargı reformuna rağmen haberi, eleştiriyi cezalandırmakta inat ediyor. Yargıtay’ın hakkındaki ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını bozması üzerine 10 yıl 6 ay hapis kararı ile tahliye edilen Ahmet Altan, bir haftalık özgürlüğünden sonra yeniden tutuklanıyor, 1138 günlük hapisliği yetmemiş gibi ikinci tutukluluğu iki aya yaklaştı.  Türkiye’deki mahkemeler uluslararası hukuk kararlarına karşı da adaletsizlikte direniyor” dedi.

TÜRK-İŞ BAŞKANI GAZETECİLERİ ZİYARET ETTİ
Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) de 10 Ocak’ı ‘buruk’ kutladı. TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, Genel Merkez yöneticileri, Ankara Şube yöneticileri ve üyelerini TGS Ankara Şubesi’nde Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay ziyaret ederek destek verdi. Türk-İş Yönetiminin de bulunduğu ziyarette konuşan TGS Genel Başkanı Gökhan Durmuş, “Gazeteciler, hakkında açılan davalardan dolayı ve adliye koridorlarında ifade vermekten kaynaklı çalışamaz durumda” dedi. 10 Ocak’ın gazetecilerin verdiği mücadele ile elde edildiğini ancak artık bayram olarak kutlayamadıklarını belirten Durmuş, “Gazetecilerin işsiz olmadığı özgür olduğu bir Türkiye’de bizler de 10 Ocak’ı kutlayacağız” temennisinde bulundu.

TÜRK -İŞ BAŞKANI ‘GAZETECİLER İŞİNDEN DOLAYI BEDEL ÖDEMEMELİ’
Daha sonra konuşan Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, gazetecilerin işinden dolayı bedel ödememesi gerektiğini söyledi.

İşsiz gazetecilerin oranının yüzde 24’lerde olduğunu hatırlatan ve gazetecilerin yüzde 10’unu örgütlemeleri durumunda sorunların büyük bölümünün çözüleceğini belirten Atalay, gazetecilerin tarafsız olması, yayınların parti ya da örgüt yayını gibi olmaması gerektiğini söyledi. Gazetecilere, “haksızlıkların üzerine sonuna kadar gidin, tarafsız olun, kimseye de haksızlık yapmayın” diyerek haklarında çıkan kimi haberleri eleştiren Atalay, gazetelerin, televizyonların, basının özgür ama tarafsız olması gerektiğini savundu. Şiddet, baskı, mobing olmadığı sürece birbirlerine tahammül etmeleri gerektiğini de belirten Atalay, gazetecilerin sorunlarının kıdem tazminatı kadar önemli olduğunu da söyledi. Atalay gazetecilerin işsizlik, örgütlenme sorunlarını çözmeleri durumunda sorunların büyük bölümünü çözmüş olacaklarını belirterek, “bizlere en ücra köşelere kadar tanıtan, duyuran gazeteciler” dedi.

Gazetecilerin örgütlenmesinin birçok sorunun çözümüne yardımcı olacağını ve sendikaların, emekçilerin sesinin daha iyi duyulacağını ifade eden Atalay, Türk-İş Konfederasyonu olarak gazetecilerin örgütlenmesi için ellerinden gelen desteği sunacaklarını da dile getirdi.

Yorumlar kapatıldı.