İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Nazmi Bilgin: “Türkiye’de basının içinde bulunduğu tablo utanç verici”

Gazeteciler Cemiyeti, “Medya İçin Demokrasi, Demokrasi için Medya” projesi doğrultusunda 2020 yıllık toplantısında, basının içinde bulunduğu kara tabloya dikkat çekti. Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin “Bu tablo utanç verici” dedi.

 

Gazeteciler Cemiyeti Ankara’da bir günlük “Medya İçin Demokrasi, Demokrasi için Medya” konferansı düzenledi. Cemiyetin önceki başkanlarından, 70 yıllık gazeteci, siyasetçi Altan Öymen’e ödülün de verildiği etkinlikte, gazeteciliğin, medyanın bugün getirildiği duruma dikkat çekildi. Yoğun bir katılımla yapılan bir günlük, çeşitli oturumlardan oluşan konferansta yayımlanan medya raporu ise, Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin’in söylediği “utanç verici tablo”yu gözler önüne serdi.

Büyükhanlı Park Otel’de gerçekleşen etkinliğin sunuculuğunu, TRT’den yakından bildiğimiz, haber bültenleri ile evlerimize konuk ettiğimiz Mehpare Çelik yaptı.

Açılışta konuşan Cemiyet Başkanı Nazmi Bilgin, gazete ve televizyonların yüzde 90’ının tek elde toplatıldığı, iktidar tarafından, kaynak sağlanarak yandaşlara aldırtıldığı ortama dikkat çekerek, “Bu tablo utanç verici” dedi.

Gazete ve televizyonları alıp kendi propagandasını yapma konusunda iktidarın sınıfta kaldığını, gazetelerin tirajlarından örneklerle değerlendiren  Bilgin, seyredilmediği için kapanma noktasına gelen tv kanallarına, kapanan gazetelere dikkat çekti.

‘SARI İNEĞİ O ZAMAN KAYBETTİK’
Geçmişte gazetelerin, çalışanları ile el değiştirdiğinde iş yada sendika şartı konulduğunu, örgütlü mücadele seçilmesi gerekirken, sendikadan istifa için noter önlerinden kuyruklar oluşturulduğunu anlatan Bilgin, “Sarı ineği orada teslim ettik” dedi. Bilgin, o dönemin genel yayın yönetmenleri, yazı işleri müdürlerinin bu bakımdan mesleğe ihanet ettiklerini, tek tek dolaşıp sendikadan istifa çağrıları yaptıklarını ve ne yazık ki başarılı olduklarını aktardı.

Aynı ihanetin şimdi de cumhuriyet ve Atatürk düşmanlarının TV kanallarına çağrılarak sürdürüldüğünü belirten Bilgin, “bu kişileri aramızda barındırmamamız, cemiyet üyeliğinden atmamız lazım” dedi.

Mesleğin içinde bulunduğu kara tabloya rağmen umudunu yitirmediğini de belirten Bilgin, “Biz karamsarlığa düşersek toplum da düşer. Bu karamsar tablodan kurtulmak, bu iktidardan kurtulmak tek yaşam gayem” diye konuştu. Bilgin, “umudu kaybetmeden kolkola verelim, aydınlık günleri görelim” çağrısı yaptı.

AB Türkiye Delegasyonu Başkanı Büyükelçi Christian Berger de basın özgürlüğünün AB’nin kalbini oluşturduğunu, bu konuya önem verdiklerini dile getirdi.

‘BASININ ÇOK KÖTÜ TABLOSU’
M4D Proje Direktörü Yusuf Kanlı’nın sunduğu  “Basın ve İfade Özgürlüğü” raporu, basının içinde bulunduğu “utanç tablosunu” gözler önüne serdi.

Yusuf Kanlı, Ocak 2019’da itiarıyla başlayan ve Nisan 2022’ye kadar sürecek M4D Projesi’nin temel hedefinin “demokrasinin güvencesi olarak Türkiye’de çoğulcu medya ve özgür basının güçlendirilmesi, gazeteciler arasında dayanışmanın kuvvetlendiği ve gazetecilerin kendini güvende hissettiği bir zeminin oluşturulması” olduğunu dile getirdi.

2019 Aralık sonu itibarıyla hapiste 48’i hükümlü ve 73’ü gözaltı veya tutuklu 121 gazetecinin bulunduğunu, 1 Ocak – 30 Kasım 2019 döneminde toplam 319 gazeteci hakkında yasal işlem yapıldığını belirten Kanlı,

örgütsüzlüğe de dikkat çekti. 1984 yılında yüzde 50.66, 1965’te yüzde 66.38 olan basında sendikalaşma oranının bugün yüzde 7.79 olduğunu belirten Kanlı, bunun da gerçeği yansıtmadığını,. Sarı sendika, bir işyerinde kurdurulan sendika çıkarıldığında geriye yüzde 2 örgütlülük oranı kaldığını söyledi.

Benzer bir durumun cemiyetlerde örgütlenmede de yaşandığını vurgulayan Kanlı, “bu çok kötü bir tablo” dedi. Medyadaki diğer önemli sorunların gazete sahipliği, sansür ve otosansür olduğunu da belirten Kanlı, “Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) 2018 verilerine göre yüzde 25 ile basın sektörü açık ara işsizlik şampiyonu sektördür. Son on yılda medya sektöründe 12 bin civarında çalışanın işini kaybettiği raporlara yansımıştır” dedi.

ALTAN ÖYMEN’E ONUR ÖDÜLÜ
Cemiyet önceki başkanlarından, gazeteci-siyasetçi Altan Öymen’e “Gazeteciler Cemiyeti Basın Onur Ödülü” verildi.

Ödülü alırken oldukça duygusallaşan Altan Öymen, mesleğinin 70 yılına dikkat çekti. Medyanın doğru olmadığı yerde, demokrasiden söz edilemeyeecğini belirten Öymen, Türkiye’nin basın özgürlüğü olmayan , bir ülke vasfında olduğunu söyledi. Bunun sonsuza kadar devam etmeyeceğini, değişeceğini belirten Öymen de bu konuda “iyimser” olduğunu söyledi.

Tiyatro sanatçısı Elvin Beşikçioğlu da “Sanat için özgürlüğün” ne anlama geldiğini anlattı. Eşi, tiyatro sanatçısı Erdal Beşikçioğlu ile kurdukları Tatbikat Sahnesi’deki çalışmalarından, yetiştirdikleri öğrencilerden söz eden Beşikçioğlu, sanatın da insanı kalem gibi ince ince işleyerek geliştirdiğini, sanatın hayatın kendisi olduğunu anlattı.

KAMU YAYINCILIĞI VE YEREL MEDYA PANELLERİ
Akşam saatlerine kadar süren etkinlikte, iki ayrı salonda Prof. Dr. Korkmaz Alemdar’ın moderatörlüğünde İspanya Devlet Televizyonu RTVE’nin Dış İlişkiler Direktörü Asunción Gómez Bueno , Anadolu Ajansı eski Genel Müdürü Ceyhan Baytur ve TRT eski yapımcısı Hadi Şenol’un katılımlarıyla “Kamu Yayıncılığı” paneli ile Basın İlan Kurumu eski Genel Kurul üyesi Müdürü Mustafa Arslan’ın moderatörlüğünde,  Gaziantep Basın Cemiyeti Başkanı Arif Kurt ile BİK eski Genel Müdür Yardımcısı Cem Elçin’in katıldığı “Yerel Medya ve Basın İlan Kurumu” paneli yapıldı.

ÜÇ BAŞARILI PROJE
M4D Proje Sorumlusu Igor Chelov proje kapsamında planlanan 2020 Basın Evi Destek Aracı çerçevesinde verilecek destekler hakkında bilgi verdi. Daha sonra M4D Finansal Destek Programı Uzmanı Merve Kartal’ın, 2019 yılında uygulanan ve Basın Evi Destek Araçları çerçevesinde desteklenen çalışmalarını aktarmasının ardından, 31 başvuru arasında örnek seçilen üç çalışma aktarıldı:

“Halimiz” sitesi kurucusu Tülin Daloğlu, “Yeni1Mecra” kurucusu İrfan Uçar ve “Patronsuz” kurucusu Ünsal Ünlü çalışmalarını anlattılar.

Yorumlar kapatıldı.