İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Anestezi ilaçları ölümleri Meclis’e taşındı

Isparta Şehir Hastanesi’nde endoskopi yapılan 8 hastadan 1’inin ‘dormofol’ adlı anestezi ilacı nedeniyle yaşamını yitirdiği, 1’inin de yoğun bakımda olduğu haberlerinin ardından Sağlık Bakanlığı’nın 81 il sağlık müdürlüğüne gönderdiği ‘çok acele’ damgalı yazıyla ilacın kullanımını durdurması, Meclis gündemine taşındı.

CHP Ankara Milletvekili Dr. Murat Emir, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “Sorumlular Kim; açıklama yapacak mısınız?” diye sordu.

Bakan Koca’nın yanıtlaması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Emir, bu ilacın kullanımı sonrasında kaç kişinin hayatını kaybettiği, kaç kişinin de tedavi altına alındığı sorularına yanıt istedi.

“Hiçbir vatandaşımızın hayatı ihtimaller zincirine kurban edilmemeli” diyen Emir, aynı ilaçla ilgili Bakanlığın geçtiğimiz aylarda sağlık kuruluşlarına bildirimde bulunduğu, buna rağmen ilacın toplatılmayıp kullanılmaya devam edildiğine yönelik iddiaları da hatırlattı.

“Isparta’daki olay çıkınca Bakanlık durdurma ve toplatma yazısı çıkarıyor. İlaçla ilgili sorun olduğu daha önceden Bakanlıkça biliniyor muydu; biliniyorduysa neden insan hayatına mal olması beklendi? ” sorularını yönelten Emir, şunları dile getirdi:

“Sağlık Bakanlığı yetkilileri, bu ilaç yüzünden ölüm vakası olup olmadığını; varsa kaç kişinin yaşamını yitirdiğini, kaç kişinin yoğun bakımda tedavi gördüğünü ve neden apar topar ilacın toplatıldığını açıklamak zorundadır. Hastaneler, sağlık kurumları, ilacı kullanan hekimler ve hastalar diken üstünde. Bakanlık ‘Ben yaptım oldu’ anlayışıyla hareket etmek yerine, bu ilacın toplatılma nedenini kamuoyuna açıklamalıdır.”

Bakanlık yetkililerinin bir an önce inceleme başlatması, bu ilacın ne kadar zamandır ve kaç hastada kullanıldığına yönelik detaylı bir analiz ve açıklama yapması gerektiğini ifade eden CHP Ankara Milletvekili Murat Emir,  “Bu ciddi bir sağlık yönetimi zafiyetidir. Sorumlular derhal ortaya çıkarılmalıdır” dedi.

Dr. Murat Emir Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan şu sorulara yanıt istedi:

“- Kısa anestezi gerektiren tüp bebek uygulamalarında ve gastroskopide bu ilacın kullanılması sonrasında hastalarda komplikasyonlar oluşmuş mudur? Oluştuysa, kaç hasta buna maruz kalmıştır? Hangi hastanede bu durumlarla karşılaşılmıştır? Ölümle sonuçlanan vaka sayısı kaçtır; kaç hasta tedavi görmektedir?

– Sorumlular hakkında idari işlem başlatılmış mıdır?

– Dormofol adlı ilacın, saklama gerektirmeyen muadil ilaçlarının, fiyat politikası nedeniyle ülkemizden çekildiği doğru mudur?”

Yorumlar kapatıldı.