İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Ticaret Bakanı’nın 2 yıllık yol ve tanıtım masrafı 68 milyon: Asgari ücretin 30 bin katı!

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, iki yıllık temsil ve yol giderini açıkladı. Bakanlık iki yılda 68 Milyon TL harcadı. Harcama, asgari ücretin 30 bin katına denk geliyor. 

 

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Bakanlığın son iki yılda temsil ve tanıtma giderleri için 46,5 milyon TL, son dört yılda yurt dışında görevlendirilen personelin için ise 21,5 milyon TL ödediğini bildirdi. TBMM ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın temsil ve tanıtma giderlerinin toplamı ise 7,8 milyon TL oldu

Kamuda tasarruf dönemine girildiğini açıklayan AKP, sadece Ticaret Bakanlığı’nda yolluk giderleri ve temsil, tanıtma giderleri için 68 milyon TL harcadı.
CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan’ın yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na sunduğu yazılı soru önergesinde, son yıllarda Bakanlığın yaptığı temsil ve tanıtma harcamalarını sordu. Tanrıkulu, Bakan Pekcan’a ayrıca yurt dışında görevlendirilen Bakanlık personeli için devletin kasasından çıkan tutarın ne kadar olduğunu da sordu.
Tanrıkulu’nun önergesine yanıt veren Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 2017-2019 yılları arasında Bakanlık tarafından yapılan organizasyonlarda ve etkinliklerde temsil ve tanıtma giderleri adı altında toplamda 46,5 milyon TL’lik harcama yapıldığını bildirdi. Pekcan, bu giderlerin yüzde 82’sinin Bakanlık bünyesindeki ürünlerin etkin bir şekilde tanıtılmasını sağlamak amacıyla yapıldığını ifade etti.

1885 PERSONELE 21,5 MİLYON TL YOLLUK
2015-2019 yılları arasında yurt dışında görevlendirilen personel hakkında da bilgi veren Ticaret Bakanı Pekcan, ikili, bölgesel ve çok taraflı platformlarda diyalogu güçlendirmek, gümrük birliğinin güncellenmesi çalışmalarını sürdürmek, uluslararası ticaretin kolaylaştırılmasına yönelik amacıyla yurt dışına personel gönderildiğini belirtti. Pekcan, bu kapsamda bin 885 personelin yolluk giderleri için devletin kasasından 21,5 milyon TL çıktığını açıkladı.

İKİ KURUM YANINA YAKLAŞAMADI
TBMM ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın bir yıllık temsil ve tanıtma gideri, bu harcama kaleminden yıllık ortalama 23 milyon TL harcayan Ticaret Bakanlığı’na yaklaşamadı. TBMM’nin bir yıllık temsil ve tanıtma gideri 7 milyon TL olurken Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın ise sadece 865 bin TL oldu. 2020 yılında en fazla temsil ve tanıtma ödeneğine sahip kurum ise Cumhurbaşkanlığı oldu. Saray’ın bu yıl törenler için 92 milyon TL harcaması öngörüldü.

Yorumlar kapatıldı.