İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BİK’ten ‘Yok artık, bu da mı oldu?’ dedirtecek bir karar: Bayiden üçten fazla Evrensel Gazetesi alınması suç sayıldı

Gazetelerin ayakta kalabilmesi, kamu ilan ve reklamlarının adaletli dağıtımının sağlanması gibi gerekçelerle 1961 yılında kurulan Basın İlan Kurumu (BİK), değil adaleti sağlamayı, “bu kadar da olmaz” dedirten karara imzalar atıyor. BİK’in yeni skandalı, bayiden üçten fazla Evrensel Gazetesi alınmasını suç sayması oldu.

Evrensel Gazetesi’nin haberine göre, BİK, bayi satışlarına dair verdiği ilan kesme cezasına yapılan itirazı reddetti. Ret kararında sunulan gerekçeler ise skandal niteliğinde. Bir okurun 2 gazete alması ilan kesme gerekçesi sayıldı. Evrensel gazetesi okurlarının 3’ten fazla aldığı gazeteleri kanun hükmüne aykırılık saydı. BİK ayrıca bu gazetelerin nereye götürüldüklerine de raporlarında yer verdi. Evrensel gazetesinin avukatı Devrim Avcı, gazetenin okurlar üzerinden cezalandırılmaya çalışıldığını belirterek “Siz okurların fiziki takibini mi yapıyorsunuz? Biz tutanaklardan bunu anlıyoruz.” dedi.

TOPLU GAZETE ALIMLARI SUÇ SAYILDI
Basın İlan Kurumu, okurların toplu şekilde gazete almasını kanun hükmüne aykırı sayarak gazetenin asgari fiili satış şartını gerçekleştiremediğini iddia etti. Öyle ki BİK, bu iddiasını kanıtlamak için bayilerde tek tek incelemeler yaparak, gazete okurlarının toplu gazete almasını ceza sebebi saymış.
BİK raporunda, 28 Kasım 2019’da Adana, Ankara, Diyarbakır, İstanbul, İzmir ve Kocaeli’de tek tek bayilere giderek “Son noktalı bayilerde satışların makul ve kabul edilebilir gerekçelerle birden fazla yapılan satışlar istisna olmak üzere fiilen ve birer birer yapılmış olması” hükmüne aykırılık teşkil ettiğini, okurların “birden fazla gazete aldığını” belirlediğini aktardı.

BİK TEK TEK BAYİ BİLGİLERİNE YER VERDİ
“Diyarbakır’da 28 Kasım’da Nevzat Aydın bayisine gönderilen gazetelerin 5’inin bir kişi tarafından alınıp cezaevine götürüldüğü” tespitine de yer veren BİK, bu 5 gazetenin cezaevine götürüldüğünü nasıl tespit ettiği bilgisine ise raporda yer vermedi.

28 Kasım’da İzmir’de Meydan Market’te 8 gazetenin, Has-Er Market’te 3 gazetenin bir kişi tarafından alınması gazeteye verilen cezanın sebebi sayıldı.

BİK, Ankara’da 28 Kasım 2019’da Mert Ulaş adlı bayiye 47 gazete ulaştırıldığı, 43 gazetenin bir okur tarafından alınıp dağıtıldığını belirtti. Okurların Adana’da Nesrit Bulut bayiinden 5, Aktif Gıda Pazarlama adlı bayiden 2 adet gazete alması da yine BİK raporlarına yansıdı. Raporda yine kimi il ve ilçelerdeki tespitlere de yer verildi.

‘BİK ŞİKAYETÇİ, MAĞDUR, SAVCI, HAKİM’
Evrensel Gazetesi Avukatı Devrim Avcı, Basın İlan Kurumunun görevinin yönetmelikle resmi ilanları ve reklamları dağıtmak olarak belirlendiğini ancak kurumun bunu Evrensel, BirGün, Cumhuriyet gibi gazeteleri bastırmak için kullandığını ifade etti. Avcı; “Basın İlan Kurumu kendi kendine resen şikâyetçi oluyor, kendi kendine araştırma yapıyor ve cezasını yine kendisi veriyor. İlan kesiyor reklam durduruyor. BİK hem şikayetçi, hem mağdur, hem savcı, hem hâkim, hem de polis rolü oynuyor. Böyle bir durum hukuk devletinde kabul edilemez.” dedi.

‘OKURLARA FİZİKİ TAKİP Mİ UYGULANIYOR?’
“Diyarbakır’da gazete alıp cezaevine götürüyor’ deniliyor. Siz gazeteyi alan insanları takip mi ediyorsunuz? Cezaevine götürüldüğünü nereden biliyorsunuz? Fiziki takip sürecine mi alıyorsunuz?” diye soran Avcı, tutanaklardan onu anladıklarını, gazetenin okurları üzerinden cezalandırılmaya çalışıldığını belirtti. Avcı, “Biz de bunlarla ilgili hukuki yola başvuracağız elbette”  dedi.

RESMİ İLANLAR 2 AY SONRA TAMAMEN KESİLECEK
Basın İlan Kurumu ayrıca kararında “Durma kararı kendisine tebliğ edildiği tarihten itibaren altı ay içinde yayınlama hakkı yeniden devam edemeyen gazetelerin, … resmi ilan ve reklam yayınlama hakkı sona erer.” maddesini de hatırlattı. Kurum “Resmi İlan ve Reklamlar ile Bunları Yayınlayacak Süreli Yayınlar Yönetmeliğinin yayınlama hakkının durması başlıklı 19. maddesi uyarınca gazetenin ihlalinin devam etmesi sebebiyle resmi ilan yayınlama hakkının durdurulmasının devamına” karar verdi. Yaklaşık 4 aydır cezalı durumda gösterilen Evrensel Gazetesi’nin, Basın İlan Kurumunun resmi ilan hakkını sona erdirmesine de 2 ay kaldı. Mart ayına kadar “Resmi ilan durdurma cezası” sona ermezse; Evrensel Gazetesi, resmi ilan alamayan gazete statüsüne girecek.

Yorumlar kapatıldı.