İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Yeni imar yasası teklifi: Öbek öbek ihanet

Ankara’da TOGO kuleleri ile gündeme gelen ranta dayalı imar değişiklikleri ve uygulanmayan mahkeme kararları tartışmaları sürerken, AKP tarafından Meclis’e gönderilen İmar Yasası teklifi de tartışmaları beraberinde getirdi.

Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, AKP’li vekillerin sunduğu İmar Yasası değişikliğini, “iktidarın imar planı, yapı ve toprak düzeni ile ilgili kanun değişiklikleri yaparak bu üç aşamada kentsel sermayeyi tekelde toplamak” dedi. “Parsel yerine ada bazlı plan değişikliğiyle artık yapıların  öbek öbek yükseleceği” uyarısında bulunan Candan, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “bu kente ihanet ettik” sözlerini hatırlattı.

“Her kanun değişikliğinin yeni bir kentsel rantın paylaşımını ifade eden yeni bir düzeneği ortaya çıkardığını” belirten Candan, “Tek elden bir imar planlama sürecine doğru gidiş var. Şu anda başkanlık sistemine bağlı otoriter bir rejimde bu kadar yetkinin belediyelerden alınıp bakanlıklarda toplanmasının doğru olmadığını düşünüyoruz” dedi. Yapılması planlanan değişiklikte birçok çelişkili ifadenin yer aldığını söyleyen Candan, “Bir taraftan parsel bazlı yer değişikliğinin olamayacağı ifade ediliyor ama bir taraftan da ada üzerinden plan değişikliği öngörülüyor” değerlendirmesi yaptı.

‘ÖNCE TASARIM, SONRA PLANLAMA
En tartışmalı maddelerden birinin de “önce tasarım yapıp sonra tasarıma göre planının uygulamasını öngören” madde değişikliği olduğunu belirten Candan, “Biz bu örneği hem AKM’de hem de Ulus’taki İtfaiye Meydanı’nda gördük. Bunlara dava açıyoruz. Koruma kurulları bize ‘kentsel tasarım projesine uygun’ diyor. Tasarım projesi onaylanmadığı halde hangi merci bunu nasıl yapmış bilinmiyor. Tasarım yapıp ona göre plan uygulamasıyapamazsınız. Bu plansızlığın daniskası ve hukuka da aykırı” diye konuştu.

Aynı zamanda yüksek yoğunluklu yapılaşmaya parsel düzeyinde izin verilemezken, ada bazında plan değişikliklerine değer artışı verileceğine dikkat çeken Candan, “Yani rantın ölçeğini parselden alıp adaya veriyorlar. Parsel bazındaki plan değişikliğine izin vermeyip ada bazındaki plan değişikliğine değer artışı vermek ne oluyor? Eğer bu, uygulanırsa tekil tekil yükselen değil de öbek öbek yükselen yapılar görmeye başlayacağız” diye seslendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “Bu kente ihanet ettik” sözlerini hatırlatan Candan, “Yükselen binaları da nereye koyacağız?” diye sordu.

‘KENT RANTININ YENİDEN PAYLAŞIMI KURGULANIYOR’
Tarım arazilerinin, ormanların, meraların da planlama süreçlerine dahil edilip imara açıldığı bir süreçte ekolojik yetki değerlendirme raporunun da istenmesi gerektiğinin altını çizen Candan, “Yine Ahlat (Sarayı) mevzusunun buraya monte edilmiş olması da iktidarın kendi kafasına göre kanun süreçlerini dışarıda bırakarak istediklerini yapması anlamına geliyor. Millet bahçelerine yönelik ayrıcalığın kabul edilmesi de mümkün görünmüyor” dedi.

“İktidar yeni bir imar düzeni üzerinden yeni bir kentsel rantın paylaşımının, bölüşümünün, nasıl şekilleneceğinin sürecini kurguluyor. Bu çok tehlikeli, aynı zamanda Türkiye’nin nasıl idare edildiğinin göstergesi” değerlendirmesi yapan Candan, maddenin Meclis’te kabul edilmesi durumunda dava açmalarının da kaçınılmaz olacağını belirtti.

Yorumlar kapatıldı.