İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi’nden; ‘6284 Sayılı Kanun ve İstanbul Sözleşmesi Uygulansın!’ kampanyası

“Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi”, kadına yönelik şiddetin sona erdirilmesi amacıyla “6284 Sayılı Kanun ve İstanbul Sözleşmesi Uygulansın!” kampanyası başlattı.

Kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleyebilmek için kabul edilen İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun uygulanmadığı için kadına yönelik şiddet vakalarının önlenemediğini belirten “Yaşamak İstiyoruz İnisiyatifi” başlattığı imza kampanyasıyla İstanbul Sözleşmesinin ve 6284 sayılı yasanın uygulanmasını istiyor.

Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne verilmek üzere başlatılan imza kampanyasında 900’e yakın imza toplandı.

İmza kampanyasında, “İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı kanun, kadına yönelik şiddet ve aile içi şiddeti önleyebilemek için kabul edildi. Ancak uygulanmadıkları için ülkemizde kadına yönelik şiddet artarak devam ediyor. Eğer bu yasa ve sözleşmenin hükümleri yerine getirilirse, artarak yaşanan kadına yönelik şiddet olaylarının önüne geçebiliriz” denildi.

İmza kampanya metninde, “Yasanın uygulanmaması nedeniyle karakola giden kadınların, çoğu zaman şikayetleri yazılı olarak alınmadan evlerine geri gönderildiklerine, kocasının şiddetine maruz kaldığı için boşanmak isteyen kadına mahkemede ‘Sen iyi bir eş olarak görevlerini yaptın mı?’ diye sorulduğuna ve uzaklaştırma kararlarının uygulanmadığına” dikkat çekildi.

Kampanyanın amacının, “bu sözleşme ve yasanın etkin bir şekilde uygulanmasını talep etmek” olduğuna da vurgu yapılan metinde, şu görüşlere yer verildi:

“İstanbul Sözleşmesi ve 6284 nolu yasanın içeriğinden haberdar değilseniz, lütfen kampanya metnini okumaya devam edin. Çünkü yasayla kadınlara tanınan haklar, tüm kadınlar için yaşamsal önem taşıyor.

Kampanyayı imzalayıp paylaşarak, hem var olan haklarımızı talep edebilir hem de bu haklardan haberdar olmayan kadınlara bu kampanyanın ulaşmasını sağlayabilirsiniz.”

İSTANBUL SÖZLEŞMESİ
Resmi adı “Kadına Yönelik Şiddet ve Ev İçi Şiddetin Önlenmesi ve Bunlarla Mücadeleye Dair Avrupa Konseyi Sözleşmesi” olan İstanbul Sözleşmesi’nin imzacı devletlere kadınları her türlü şiddete karşı korumak, ayrımcılığın önüne geçmek ve kadınların güçlendirilmesi yoluyla eşitliğin sağlanması bakımından yükümlülükler getirdiği de vurgulanan metinde, bu sözleşmeyi ilk imzalayan ülkenin Türkiye olduğu da belirtiliyor.

Türkiye’de Sözleşme kapsamında kadın örgütlerinin büyük mücadeleleri sonucunda atılan somut adımlardan birinin de 2012 yılında çıkarılan 6284 sayılı Ailenin Korunması ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun olduğu vurgulanan imza metninde, etkin bir şekilde uygulanmayan 6284 sayılı kanunun kadınlara tanıdığı haklar da şöyle sıralanıyor;

6284 SAYILI YASA NE GETİRİYOR?

 • Kadının ve çocukların, bulunduğu veya başka bir ilde bulunan sığınma evine yerleştirilmesi,
 • Hayati tehlike olması halinde geçici koruma (yakın koruma) verilmesi,

Şiddet uygulayanın evden uzaklaştırılması ve şiddete maruz kalan kadının konut, okul, işyeri gibi adreslerinize yaklaşmasının engellenmesi,

 • Şiddet uygulayanın telefon, mail, sosyal medya gibi iletişim araçlarıyla rahatsız etmesinin engellenmesi,
 • Şiddete uğrayan kadının adresinin herhangi bir kurumda görünmemesi için gizlenmesi,
 • İşyerinin değiştirilmesi,
 • Şiddet uygulayanın silahını polise teslim etmesi (Polis ve jandarma olarak görev yapıyor dahi olsa),
 • Geçici maddi yardım bağlanması,
 • Kadının oturduğu eve aile konut şerhi konulması,
 • Geçici velayet ve tedbir nafakası,
 • Kimlik ve ilgili diğer bilgilerinizin değiştirilmesi talep edilebilir,
 • Ayrıca kadın sigortalı değilse ya da sigorta prim borcu olsa dahi koruma kararının geçerli olduğu süre boyunca, sağlık hizmetlerinden sigorta kapsamında yararlanabilmesi ilaçlarını sigorta kapsamında alabillesi.

‘ÇOK ETKİLİ YASAMIZ VAR, ANCAK UYGULANMIYOR’
Change.org tarafından yürütülen imza metninde, “Aslında erkek şiddetine uğrayan kadınların haklarını korumak için çok etkili olabilecek bir yasamız var. Ancak maalesef uygulanmadığı için her yıl çok sayıda kadın katlediliyor” denilerek, yasanın uygulanması için seslerini sonuna kadar çıkarmaya devam edecekleri vurgulanıyor.

Metinde, “Hem yasanın uygulanması, hem de kadınların haklarından haberdar olmaları için” imzalamaları ve sosyal medyada paylaşmaları da isteniyor.

Yorumlar kapatıldı.