İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AKP’nin elde ettiği verilerden Sağlık Bakanlığı’nın da haberi yok

İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanlığı seçimlerinin yenilenmesi sürecinde AKP’nin kişisel sağlık verilerini nasıl edindiğinden Sağlık Bakanlığı’nın da haberi olmadığı ortaya çıktı. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in sorularını yanıtlayan Bakan Fahrettin Koca, verilerin kesinlikle siyasi partilerle paylaşılmadığını savundu.

İBB seçimlerini iptal ettirerek 31 Mart’ta yenilenmesini sağlayan AKP’nin iddiaları arasında yer alan “kısıtlı seçmen oy kullandı” tezine gerekçe olan verilerin nasıl edinildiğine ilişkin tartışma devam ediyor. Verilerin paylaşılmasını TBMM gündemine taşıyan Özgür Özel, Sağlık Bakanı Koca’nın yanıtlaması istemiyle “AKP, özel nitelikli kişisel veri statüsünde olan devlet hastanesi raporlarını da içeren kişisel sağlık verilerini nasıl elde etti?” diye sordu. Özel, AKP’nin edindiği verilere ilişkin herhangi bir soruşturma olup olmadığı ve ceza alan personele ilişkin sorularına da yanıt istedi. Bakan Koca’nın “verilerin bakanlıktan sızmadığına” ilişkin yanıtı tartışmalara yeni bir boyut kazandırdı. AKP’nin kişisel verileri edinmesine ilişkin tepkilere karşın Sağlık Bakanlığı’nda herhangi bir soruşturma olmaması da dikkat çekti.

‘HİÇBİR VERİ SİYASİ PARTİLERLE PAYLAŞILMADI’
Bakan Koca, soru önergesine verdiği yanıtta, kişisel veri veya kişisel sağlık verisi olarak değelendirilebilecek hiçbir verinin siyasi partiler ile paylaşılmadığını açıkladı. Bakanlık bünyesinde sadece bir idari soruşturma başlatıldığını belirten Koca, “Bu soruşturmanın siyasi partilerle veri paylaşımıyla herhangi bir ilgisi bulunmamaktadır. Mezkur soruşturma kapsamında bir personel görevden uzaklaştırılmıştır ve konuya ilişkin dava süreci devam etmektedir” dedi.

‘KANUNA AYKIRI ŞEKİLDE BİLGİ PAYLAŞILDI’
Koca’nın yanıtlarını Hala Gazeteciyiz’e değerlendiren Özel, “Konu, partimizin gündeminden düşmeyecektir. Sağlık Bakanı’nın yanıtladığı önerge dışında, konuyu Çalışma Bakanı, İçişleri Bakanı ve Adalet Bakanı’na da ayrı ayrı önergelerle sormuştuk, o önergelerden de yanıt bekliyoruz. Adalet ve Kalkınma Partisi’nin itiraz dilekçesinden anladığımız kadarıyla yalnızca kişisel sağlık verileri değil, sandık kurulu başkan ve üyelerinin TC kimlik numaralarını içerir liste ile bu isimlerin çalışıp çalışmadıklarına ilişkin SGK kayıtları, yine aynı şekilde seçmenlerin kısıtlılık ya da tutukluluk durumuna ilişkin bilgiler de iktidar partisiyle paylaşılmıştır. Kanuna açıkça aykırı olan bu duruma yönelik sorumluların hesap veriyor olması gerekirken, yetkililerin harekete geçmiyor olması edilemez” dedi.

Özel, Yüksek Seçim Kurulu’na sunulan itiraz dilekçesinde özel nitelikli kişisel verilerin de yer aldığını belirterek, “Sağlık Bakanlığı’nın, kişisel sağlık verilerinin bir siyasi partinin erişimine açılmasına ilişkin idari soruşturma dahi açmaması endişe vericidir. Sağlık Bakanı, sorularımıza yanıt vermemiştir. Sağlık verilerinin AKP’ye nasıl verildiği konusunun açığa çıkarılması gerektiği ortadadır” diye konuştu.

‘VERİLER GÜVENCE ALTINDA DEĞİL’
Kişisel sağlık verilerinin işlenmesi ve bir siyasi partiyle paylaşılmasının Anayasa’ya aykırı olduğunu da belirten Özel, “Bakan yanıtında bu verilerin nasıl ele geçirildiğini yanıtlamak yerine, bu verilerin Bakanlık tarafından paylaşılmadığını ifade etmekle yetinmiştir. Ancak kişisel sağlık verilerinin ele geçirildiği ve bir partiye iletildiği açıktır. Bunu Bakanlık yapmadıysa kimin yaptığı, bu sağlık verilerinin AKP’ye nasıl verildiği konusunun açığa çıkarılması gerektiği ortadadır. Bu açığa çıkmazsa vatandaşlarımızın hiçbir kişisel verisi güvence altında değil demektir” ifadelerini kullandı.

Yorumlar kapatıldı.