İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

2020’nin ilk ayında 40 gazeteci hakim karşısına çıktı

Ocak ayı da yine gazeitecilere baskı, gözaltı, tutuklama ve yargılamalarla geçti. Gazeteci, CHP eski milletvekili Barış Yarkadaş’ın hazırladığı Ocak ayı Hak ihlalleri Raporu’na göre Ocak ayında 40 gazeteci hakim karşısına çıktı, basın kartları iptal edildi, gazeteciler hakkında tutuklama kararı verildi.

 

Gazeteci, eski parlamenter  Barış Yarkadaş’ın her ay düzenli olarak yayınladığı “Medyada Yaşanan Hak İhlalleri Raporu”na göre Ocak 2020 yılında 40 gazeteci yargı önüne çıktı. Yarkadaş bu durumu, “Yıllar geçse de Türkiye’deki gazetecilerin kaderi değişmiyor. Gazeteciler, baskıya uğruyor, gözaltına alınıyor ve tutuklanıyor” diye değerlendirdi.

CHP’li sBarış Yarkadaş’ın, 1 Şubat 1979 yılında öldürülen Abdi İpekçi’ye ithaf ettiği rapora göre, gazeteciler yılın ilk ayında da baskı, gözaltı ve tutuklamaların hedefi oldu.

Rapora göre, Türkiye, 2020 yılına, cezaevindeki 130 gazeteci gerçeği ile girdi. Raporda şu bilgiler paylaşıldı: “Ocak ayında, 1 gazeteci cezaevine teslim oldu, 3 gazeteci gözaltına alındı, 40 gazeteci hakim karşısına çıktı. Ocak’ta 2 gazeteciye dava açıldı, 6 gazeteci 18 yıl 11 ay 14 gün hapis cezası aldı, 1 cezaevinde 3 gazete yasaklandı. 1 tutuklu gazeteciye mektup yasağı getirildi, 1 gazetecinin evine polis baskın yaptı. 1 gazete yasaklandı ve toplatıldı, 1 kitap cezaevine alınmadı. Onlarca gazetecinin basın kartı iptal edildi.”

Yarkadaş’ın hazırladığı rapordan satırbaşları şöyle:  

Gazeteci Mehmet Erol hakkında 7 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. Dava gerekçesi ise Erol’un sosyal medya paylaşımları.

İstinaf mahkemesi, gazeteci Ahmet Altan’a verilen 5 yıl 11 aylık hapis cezasını onadı.

Bünyan Kapalı T1 Cezaevinden HDP İzmir Milletvekili Murat Çepni’ye mektup yazan Aziz Özdemir hak ihlallerini anlattı. Cezaevine Yeni Yaşam, Evrensel ve BirGün gazetelerinin alınmadığını belirten Özdemir sağlık hakkına ulaşımın engellendiğini de ifade etti.

Yüksek Hızlı Tren’in internet bağlantısı üzerinden BirGün, Cumhuriyet, Sözcü ve soL gibi haber sitelerine giriş yapılamadığı bildirildi. Konuyla ilgili TCDD’den yapılan açıklamada, internet sitelerine erişimle ilgili engellemelerin yetkili mahkemelerin kararı ve bu kararı uygulayanın da ilgili kamu birimleri olduğu belirtildi.

GAZETECİLERE HAPİS CEZALARI

 – Zonguldak’ta yayımlanmakta olan günlük ‘Halkın Sesi’ gazetesi Yazıişleri Müdürü Cevdet Akgün, ‘Bank Asya’nın avukatı sınavsız hâkim oldu’ haberi yüzünden 5 ay hapis cezası aldı.

– Mezopotamya Ajansı muhabiri Barış Polat hakkında, Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile kapatılan Özgürlükçü Demokrasi gazetesinin dağıtımını yaptığı dönemde ‘örgüt üyesi olmak’ iddiasıyla açılan davanın karar duruşması Antep 7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı. Mahkeme heyeti, gazeteci Polat’a ‘örgüt üyeliği’ iddiasyla 6 yıl 3 ay hapis cezası verdi.

– KHK’yle kapatılan Azadiya Welat gazetesinin tutuklu bulunan eski Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İsmail Çoban’a ‘açık ve gizli tanık’ ifadeleri doğrultusunda 7 yıl 6 ay hapis cezası verildi.

– Zonguldak’ta yayın yapan yerel gazete Halkın Sesi eski yazı işleri müdürü Cevdet Akgün, hakkındaki ‘kamu görevlisine hakaret’ suçundan verilen 5 ay hapis cezasının kesinleşmesi sonucunda cezaevine teslim oldu.

– Yeni Asya gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Kazım Güleçyüz ve Sorumlu Yazı İşleri Müdürü İbrahim Özdabak’ın gazetede yayımlanan yazılar, haberler ve bazı sosyal medya paylaşımları nedeniyle ‘örgüt propagandası yapmak’ suçlamasıyla yargılandıkları davanın üçüncü duruşması 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duruşma sonunda mahkeme, Güleçyüz’ün ‘örgüt propagandası’ suçundan 1 yıl 8 ay, Özdabak’ın ise 1 yıl 6 ay 22 gün hapisle cezalandırılmalarına karar verdi.

– Yeni Yaşam gazetesinin eski yazı işleri müdürü Osman Akın’a ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası verildi.

ALİCAN ULUDAĞ HAKİM KARŞISINA ÇIKTI  

– Cumhuriyet gazetesi muhabiri Alican Uludağ ile gazetenin eski muhabiri Duygu Güvenç’in Pastör Brunson haberleri nedeniyle ‘Türkiye Cumhuriyetini ve Türkiye Büyük Millet Meclisini alenen aşağılama’ (TCK 301) suçlamasıyla yargılandıkları davanın beşinci duruşması İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

– Tutuklu gazeteci Ruken Demir, ‘dışarıya bilgi sızdırıyorsun’ denilerek kendisine mektup yasağı uygulandığını söyledi. 

ÖZGÜR GÜNDEM DAVASI

– KHK ile 30 Ekim 2016 tarihinde kapatılan Özgür Gündem gazetesinin yazarları ve yayın danışma kurulu üyelerinin de aralarında bulunduğu dokuz ismin yargılandığı ‘Özgür Gündem Ana Davası’ olarak bilinen davanın 15’inci duruşması Çağlayan’da bulunan İstanbul 23. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapıldı.

– KHK’yle kapatılan Radyo Dünya’nın Genel Yayın Yönetmeni Medine Gümüş’ün evine polis baskın yaptı. Gümüş, bir süredir yurt dışında bulunuyor.

– Yeni Yaşam gazetesinin eski yazı işleri müdürü Osman Akın hakkında, gazetede çıkan haberler gerekçe gösterilerek, ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla açılan davanın ilk duruşması İstanbul 24’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde  yapıldı.

– T24 Yazarı Mehmet Yılmaz hakkında 14 Haziran 2019 tarihinde yayımlanan ‘Binali Bey, sırrını ver, oyumu al!’ başlıklı yazısı nedeniyle Binali Yıldırım’a hakaret iddiasıyla açılan dava İstanbul 37. Asliye Ceza Mahkemesinde görüldü.

– Kapatılan Nokta dergisinin eski haber müdürü İsmail Evren’in ‘silahlı terör örgütü üyeliği’ suçlamasıyla tutuklu olarak yargılandığı davanın karar duruşması, tarihinde İstanbul 29. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

‘SERMAYE PİYASASI’NA MUHALEFET’  

– Bloomberg haber ajansının muhabirleri Kerim Karakaya ve Fercan Yalınkılıç’ın da aralarında bulunduğu 5 gazeteci ve toplamda 38 kişinin Bloomberg’de 10 Ağustos 2018 tarihinde yer verilen haber nedeniyle ‘Sermaye Piyasası Kanununa muhalefet’ suçlamasıyla yargılandığı davanın ikinci duruşması İstanbul 3. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

– Yeni Yaşam gazetesinde yayımlanan ‘Bu ‘pınar’dan barış akmaz’ başlıklı haber nedeniyle gazetenin Yazı İşleri Müdürü Aydın Keser hakkında ‘örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla dava açıldı.

– Kızılay’da yol kapatma eylemi yapan tutuklu Harbiyeli öğrencilerin ailelerinin haber takibini yapan iki Gazete Yolculuk muhabiri gözaltına alındı.

–  Gazeteci -Yazar Gülşen İşeri, kentsel dönüşüm ve yarattığı yoksulluğu mercek altına aldığı kitapları hakkında 2017 yılında yapılan isimsiz bir şikayet üzerine gözaltına alındı.

– Özgür Gelecek İçin Yeni Demokrasi Gazetesi’nin 49’uncu sayısı hakkında, İstanbul 9. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yasaklama ve toplatma kararı verildi.

– Gazeteci Hayri Demir’in ‘silahlı örgüt üyesi olmak’ ve ‘silahlı terör örgüt propagandası yapmak’ iddiasıyla yargılandığı davanın üçüncü duruşması Ankara 15. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

YENİLENMEYEN BASIN KARTLARI İPTAL EDİLDİ

Evrensel gazetesinin haberine göre gazetenin Genel Yayın Yönetmeni Fatih Polat, Yazı İşleri Müdürü Şengül Karadağ Bayhan, Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Görkem Kınacı, haber editörü Vural Nasuhbeyoğlu, sayfa editörü İskender Bayhan, haber redaktörü Şükrü Taş, foto muhabiri Sevil Atar ile muhabirler Şerif Karataş, Derya Dursun, Ercüment Akdeniz, Elif Ekin Saltık, Elif Görgü, Emine Uyar, Mehmet Özer, Özer Akdemir, Nazire Yaşar ve yazar Erol Aral’ın basın kartları iptal edildi.

SÜREKLİ BASIN KARTLARI DA İPTAL  

Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) Genel Başkanı ve Evrensel Haber Müdürü Yardımcısı Gökhan Durmuş ve T24 yazarlarından Murat Sabuncu da basın kartı iptal edilenler arasında. T24’ün haberine göre, BirGün gazetesinden de yedi kişinin kartları iptal edildi.

BirGün yazarlarından iletişim profesörü Doğan Tılıç, TGS adına Basın Kartları Komisyonunda görev yapmış olan Sultan Özer ve Fevzi Argun’un da sürekli basın kartlarının iptal edildiği öğrenildi.

TGS Diyarbakır Temsilcisi Mahmut Oral ve Güneydoğu Gazeteciler Cemiyeti başkanlığı da yapan Faruk Balıkçı da basın kartları iptal edilenler arasında yer aldı.

Yorumlar kapatıldı.