İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ÇGD, 2020’nin ilk medya raporunu yayımladı: “2020 ilk günlerinden karamsar tablo çizdi”

Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD) tarafından yayımlanan “Ocak-2020 Medya İzleme Raporu”nda; sansür, devlet akreditasyonu, resmi ilan kesme cezası, yargılama tehditleri, basın kartı ambargosu, iktidar yanlısı trol basının hedef gösterme çabası gözler önüne serildi. Raporda, “2020, daha ilk günlerinden itibaren tüm bir yıl için yetecek kadar karamsar bir tablo çizdi” denilerek, örgütlenme çağrısı yapıldı.

ÇGD, üç aylık yayımladığı medya raporlarını aylık yayımlamaya başladığını duyurdu. ÇGD’nin “Ocak-2020 Medya İzleme Raporu”nda, geçtiğimiz ay basında yaşanan ilke ihlalleri, gazetecilerin hak kayıpları, gazeteciliğe yönelik engeller, soruşturmalar ve cezalar yer aldı. Ocak ayının en önemli olaylarında basının okura hangi manşetlerle seslendiği not edildi. Libya’ya asker gönderme tezkeresi, Süleymani suikastı ve Elazığ depremiyle ilgili tartışmaların gazetelerin birinci sayfalarına nasıl yansıdığı aktarıldı. Libya ve İdlib’de tüm sıcaklığıyla süren savaş, Çin’de başlayan Koronavirüs salgını, Avusturalya yangınları ve depremler de ayrıca ele alındı. Raporda, “Sarsılan sadece siyasi arena ya da yer kabuğu değildi; tüm bu gündem kamuoyuyla paylaşılırken gazetecilik ilkelerine, mesleğimize ihanet aşamasına gelen uygulamalara, manipülasyonlara, şiddet övgüsüne, nefret suçlarına ve yalan haberlere şahit olduk” denildi.

SARI BASIN KARTLARI İÇİN ÖNCE İPTAL SONRA GERİ ADIM
Gazetecilerin sarı basın kartlarının iptal edilmesi de rapora yansıdı. Buna ilişkin “Birkaç gün meslektaşlarımız basın kartı isteyen kurumlara, örneğin TBMM’ye giremedi. Tepkiler üzerine İletişim Başkanlığı geri adım attı. Sarı basın kartları yeniden kullanıma açıldı ancak İletişim Başkanlığı’nın bine yakın meslektaşımıza yeni kartları vermeme inadı Ocak ayında da sürdü. Meslek örgütleri basın kartı dağıtımını kendi ellerine almayı tartışmaya başladı” ifadeleri kullanıldı.

 ONLARCA GAZETECİ ADLİYELERDE İFADE VERDİ
Rapora göre; 5 ay hapis cezası verilen Gazeteci Cevdet Akgün 10 Ocak Çalışan Gazeteciler gününde cezaevine girdi, gazeteci Barış Polat’a 6 yıl 3 ay, Kazım Güleçyüz’e 1 yıl 8 ay, Halil İbrahim Özdabak’a 1 yıl 6 ay 22 gün, Hakan Gülseven’e 1 yıl 2 ay 7 gün, Osman Akın’a 5 ay hapis cezaları verildi. Onlarca gazeteci yine adliyelerde ceza tehditleri altında ifade verdi, duruşmalara katıldı. Raporda, “Mesleğimizi, ilkelerimizi ve demokrasiyi savunmaya devam edeceğiz. Gazetecilerin saldırılara ve yargılama tehditlerine maruz kalmadığı, özgürce konuşup yazdıkları, haber yaparken engellenmedikleri günlere ulaşmak için mücadelemizi sürdüreceğiz” denildi. Sistematik baskıya karşı tek çıkışın örgütlenme olduğu vurgulanarak, “gazeteciliği savunmak için örgütlenme” çağrısı yapıldı.

Yorumlar kapatıldı.