İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Mimarlardan uluslararası ödül alan meslektaşlarına destek

Ankara’daki ranta dayalı yapılaşmayı, rant için yapılan plan değişiklikleri ile insanı öncelemeyen yapılaşmayı kendine dert edinen Mimarlar Odası Ankara Şubesi, ödüllü meslektaşlarını da unutmuyor.

Uluslararası alanda ödül alan meslektaşlarını ve projelerini tanıtmayı da üstlenen Mimarlar Odası Ankara Şubesi bu anlamda yeni bir çalışmaya imza attı.

Oda, “Ulusal ve uluslararası ortamlarda çeşitli ödül programlarında ve yarışmalarda başarı elde eden ve ödül kazanan mimarların projelerini, üretim süreçlerini ve pratiklerini mimarlık ortamı ile toplumla paylaşmak” amacıyla başlattığı çalışmanın ilkini, “2×1 Architects” kurucuları Kutlu İnanç Bal ve Hakan Evkaya ile gerçekleştirdi.

ÇEVREYE DUYARLI PROJELER
Ödüllü projeler sunumunun açılış konuşmasını yapan Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan “Meslektaşlarımız, tasarımları ile sınırları aşarak, başarıya doymuyor, son altı ayda arka arkaya ulusal ve uluslararası ortamlarda ödül alan Kutlu İnanç Bal ve Hakan Evkaya’yı tebrik ediyoruz. Onlar aynı zamanda ülkemizi temsil ediyorlar” dedi. Bu meslektaşlarının, “Türkiye’de nasıl mimarlık ortamı var?” sorusuna yaratıcı cevaplar verdiklerini belirten Candan, “Onları teşvik etmek, projelerini kamuoyuyla buluşturmak bizim olduğu kadar bu ülkeyi yönetenlerin de sorumluluğunda. Yarışmaların arttırılması, yapıların yarışmayla elde edilmesi, hem mimarlığın kalitesini arttıracak, hem de yetenekli mimarları kamuoyuyla buluşturacaktır. Yerel yönetimleri ve kamu kurumlarını mimari projelerini yarışmayla elde etmeye davet ediyoruz ” diye konuştu.

On yıldır 2×1 mimarlıkta birlikte çalışan Hakan Evkaya ve Kutlu İnanç Bal, içeride yaşanan krize yurt dışındaki yarışmalara katılarak yeni bir alan yarattıklarını, tasarımlarda doğa ile uyumlu çözümlerden hareket ettiklerini dile getirdiler. Mimarlar bu ödüllerle çevre duyarlılığı ile ortaya atılan fikirlerin, tasarımla  şekillenmesinin ödül getirdiğini de açığa çıkartmış oldular.

Kutlu İnanç Bal  ve Hakan Evkaya’nın son altı ay içerisinde, ulusal ve uluslararası ortamlarda kazandıkları ödüller şöyle:

ÖDÜL GETİREN PROJELER
• Site Cloister: Uluslararası Mimari Fikir Yarışması, 2019 – Honorable Mention
• Di’ Generic Cities: Tokyo Uluslararası Fikir Yarışması, – 1.ödül
• İztuzu Kumsalı Deniz Kaplumbağaları Bakım İstasyonu Ekolojik Tasarımı Fikir Yarışması-  4.Mansiyon
• The Rifat Chadirji Prize 2019 – Barjeel Museum for Modern Arab Art in Sharjah, – Honorable Mention
• Dewan Award 2019 – Baghdad Al Umma Park Competition – 2.ödül
• Athenaeum of World Architecture’20 Uluslararası Fikir Yarışması, – 1.ödül

Yorumlar kapatıldı.