İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Madımak katliamı Katili’ne af Meclis’e taşındı

33 kişinin yakılarak öldürüldüğü Sivas Madımak Katliamı nedeniyle müebbet ağır hapis cezası olan  Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilmesini Meclis’e taşıyan HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, insanlık suçlarında af olmayacağını hatırlattı.

Halagazeteciyiz
2 Temmuz 1993 yılında Madımak Oteli’nde 12 yaşındaki Koray Kaya’dan, 70 yaşındaki Asım Bezirci’ye 33 genç, aydın, şair, halk ozanının yakılarak öldürülmesinden sorumlu, müebbet ağır hapis cezası ile cezaevinde bulunan Ahmet Turan Kılıç’ın affedilmesi Meclis  gündemine taşındı. HDP Tunceli Milletvekili Alican Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle verdiği soru önergesinde, tüm Türkiye’nin yüreğinde de derin yaralar açan Madımak Katliamını hatırlattı.

HDP Tunceli Mv. Alican Önlü

KATLİAMI HATIRLATTI
Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay tarafından yanıtlanması istemiyle Meclis Başkanlığı’na soru önergesi veren Alican Önlü, 2 Temmuz 1993 Sivas Katliamını anlattı. Madımak Katliamında 33 kişinin yakılarak katledilmesinden dolayı cezaevinde bulunan Ahmet Turan Kılıç’ın kalan cezasının, Anayasanın 104. Maddesinin 16. Fıkrası hükmü uyarınca Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kaldırıldığına işaret eden Önlü, “2000 yılında Ankara 1 Nolu Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından ‘Anayasal düzeni zorla bozmaya kalkışmak’ suçundan idam cezasına hükmedilen Ahmet Turan Kılıç’ın cezası, idam cezasının kaldırılmasının ardından müebbet ağır hapse çevrilmişti. Kararın Resmi Gazete’de yayınlanmasıyla birlikte Ahmet Turan Kılıç serbest bırakıldı” dedi.

‘CEZAEVLERİNDE 457 AĞIR HASTA MAHPUS VAR’
Cumhurbaşkanlarının Anayasal olarak ‘sürekli hastalık, sakatlık ve kocama sebebiyle belirli kişilerin cezalarını hafifletmek veya kaldırmak’ yetkisi bulunduğuna ve bu yetkinin de Anayasa’nın 125/2. Maddesi gereğince yargı denetimine kapalı olduğuna atıf yapan Önlü,  İHD verilerine göre 220 bin kapasiteli cezaevlerinde şu anda yaklaşık 280 bin kişi bulunduğunu, bunların 457’si ağır olmak üzere 1334’ünün hasta olduğunu dile getirdi. Önlü 2017 -2019  arasında 44 hasta tutuklu ve hükümlünün de yaşamını yitirdiğini ifade etti.

Önlü şunları dile getirdi: Cezaevlerinde binlerce ağır hasta tutuklu ve hükümlünün olduğu dönemde, Sivas katliamı gibi Türkiye toplumunun hemen hemen her kesiminde derin yaralar açmış, unutulması çok zor toplumsal travmalara sebep olan katliamın ve 33 kişinin ölümünden sorumlu Ahmet Turan Kılıç’ın Cumhurbaşkanının yetkisiyle serbest bırakılması toplumun adalet duygusunu yok etmiştir.

ERDOĞAN ZAMANAŞIMINA ‘HAYIRLI OLSUN’ DEMİŞTİ
Önlü 2012’de Ankara 11. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen Sivas Katliamı davasının zaman aşımına uğraması ile bazı sanıklar hakkında davanın düşürüldüğü ve “zaman aşımı” kararına o dönemin Başbakanı  Erdoğan’ın, “hayırlı olsun” dediğini de hatırlattı.

YANIT BEKLEYEN SORULAR
Önlü, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’dan şu sorulara yanıt istedi:

  • 33 kişinin yakılarak öldürüldüğü Sivas Katliamının en önemli sorumlularından Ahmet Turan Kılıç’ın affedilme gerekçesi ve kriteri nedir? İnsanlık suçu işleyenler hakkında bu tür bir yetkinin kullanılmasının toplumun vicdanını sızlattığını ve adalet duygusunu zedelediğini düşünüyor musunuz?
  • Binlerce ağır hasta tutuklu ve hükümlü varken, birçoğunun ölüme terk edildiği bir dönemde Ahmet Turan Kılıç’ın başvurusunun kabul edilmesi siyasi bir karar mıdır?
  • Ahmet Turan Kılıç’ın sağlık raporunda ölümcül bir hastalıktan bahsedilmekte midir? Bu raporu kamuoyuna açıklayacak mısınız?
  • Şu an hala Sivas Katliamından dolayı mahkum olmuş kaç kişi cezaevindedir? Bu kişilerden af başvurusunda bulunanlar var mıdır?
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Cumhurbaşkanlığı süresi boyunca af edilmesi için kaç mahkum başvuruda bulunmuştur? Bu başvuruların kaçı değerlendirmeye alınmıştır?
  • Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından affedilen tutuklu ve hükümlüler hangi suçları işledikleri için cezaevine konulmuştur?

Yorumlar kapatıldı.