İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sincan’da  Parkta hayvan katliamı yargıya taşındı

Hayvan Hakları Federasyonu Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, Ankara Sincan’da parkta köpek ve kuşları zehirli tavuk ile katledenlerin bulunması ve cezalandırılması için savcılığa suç duyurusunda bulundu. Hayvana şiddet uygulayana verilen cezanın “kapalı yerde sigara içme cezası” ile aynı olmasını da eleştiren Sayılgan, Hayvan Hakları Yasası’nın bir an önce çıkmasını istedi.  

Halagazeteciyiz

Ankara Sincan’da Yenikent Necip Fazıl Parkı’nda kuş ve köpeklerin zehirli yiyecek ile katledilmesine tepki gösteren Hayvan Hakları Federasyonu (HAYTAP) konuyu yargıya taşıyarak, sorumluların bulunup cezalandırılmasını istedi.

Bilindiği gibi 29 Ocak günü Sincan Yenikent Necip Fazıl Parkı’nda içine zehir karıştırılmış tavuk parçaları parka atılarak,  14 kuş ve 6 köpek zehirlenmişti. HAYTAP bu katliama karşı yargıya başvurdu.

Başvuru sonrası Sincan Batı Adliyesi’nde açıklama yapan HAYTAP Ankara Temsilcisi Pelin Sayılgan, iki gün önce olay yerinde inceleme yaptıklarını, failin görüntü kaydının olabileceği mobese kameraları tespit ettiklerini, mahalleli ile görüşerek bilgi de toplandıklarını söyledi.

Hayvana şiddet vakalarının sürekli artış gösterdiğini, bunun karşısında mevzuatın yetersiz kaldığını belirten Saygılan, “5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu hayvanı korumaktan çok uzaktır. Yasa sahipli/sahipsiz hayvan ayrımı yapmakta, hayvana şiddeti yasak yerde sigara içmekle aynı kategoride değerlendirmektedir” dedi. Sayılgan, Hayvan Hakları Kanunu’nun Meclis’ten ivedilikle geçmesi ve hayvana şiddetin Ceza Kanunu kapsamına alınması, faillerin yargılanarak hapis cezası verilmesi gerektiğini vurguladı.

‘HAYVANLAR BİZE MUHTAÇ’
“Hayatta kalabilmek için bize muhtaç olan hayvanların güvenini ve sevgisini kullanarak onları zehirlemek, can çekişerek ölmelerine sebep olmak ne insanlık onuruyla ne de adaletle bağdaşır” diyen Sayılgan, hayvana işkence, tecavüz eden, öldürenlerin, fırsatını bulduğunda bunu insanlara da yapabileceğine ilişkin bilimsel araştırmaları örnek gösterdi.

Hayvana yönelik şiddetin Kabahatler Kanunu kapsamında olduğu için şiddet uygulayanların siciline işlenmediğini de kaydeden Sayılgan, “Bu kişiler basit bir idari para cezasıyla kurtulmakta ve aramızda yaşamaya devam etmektedir” dedi.

‘TOPLUM KATİLLERLE BİR ARADA YAŞAMAK İSTEMİYOR’
Sadece hayvan hakları savunucuları değil, toplumun geniş bir kesiminin bu katillerle bir arada yaşamak istemediğini, cezasız kalan bu katliamların kamuoyu vicdanını da güvenliğini de tehdit ettiğini dile getiren Sayılgan, Türk Ceza Kanunu’nun 151 ve 181’inci maddeleri üzerinden bu hayvanların katilleri hakkında suç duyurusunda bulunduklarını söyledi. Sayılgan, “Sokakta vatandaşlar tarafından bakılan bu hayvanlar, sahipli hayvan sınıfına girdiği için sanık sahipli mala zarar verme suretiyle TCK madde 151’i ihlal etmiş bulunmaktadır. Burada vahim olan mesele, Türk Ceza Kanunu’nu işletebilmemizin yolunun hayvanı sahipli mal kategorisine sokmaktan geçmesidir. Oysa hayvanlar da tıpkı insanlar gibi hissedebilme yetisine sahip ve acı çekmemekte çıkarı olan canlılardır. Mevzuatımızda hayvanların eşya statüsünden çıkarılıp ıstırap çekme yetisi olan bir hukuk öznesi olarak tanımlanması zaruridir” diye konuştu.

İçine zehir karıştırılmış tavuk parçalarını çocuk parkına atan failin aynı zamanda TCK’nın 181’inci maddesini ihlal ettiğini vurgulayan Sayılgan, zehirin toprağa ve suya karışmasının kuvvetle muhtemel olduğunu da söyledi. “Bu göz önüne alındığında, çocuk parkı ve civarında gerçekleşen olayın ne kadar vahim olduğu daha net anlaşılacaktır. Bu itibarla suçun ağırlaşmış şeklinin nazara alınarak dava açılmasını talep ettik” diyen Sayılgan; zehrin etkisinin uzun yıllar devam edip etmeyeceği hususunun da Adli Tıp Kurumundan sorulması istediklerini de bildirdi.

‘DUYARLILIK BEKLİYORUZ’
Geçen yıl Batıkent’te yaşanan benzer zehirleme vakasında Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi’nin 3 sanık hakkında toplam 10 yıl hapis cezası ve her bir sanık için ayrı ayrı 15 bin TL para cezası verdiğine dikkat çeken Sayılgan, kolluk güçlerinin, savcılığın ve mahkemelerin bu konuda toplumsal duyarlılığı gözetmesini beklediklerini söyledi.

Sayılgan, faillerin hak ettiği cezayı almasını, hayvana şiddeti Ceza Kanunu kapsamına alınması ve hayvanları gerçek anlamda koruyacak yasal düzenlemenin yapılmasını istediklerini yineledi.

Yorumlar kapatıldı.