İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

AYM, ‘Patron çıkarları, gazeteciden daha önemli’ dedi

Anayasa Mahkemesi, gazetecilerin ödenmeyen ücretlerine her gün için yüzde 5 faiz uygulamasını iptal etti. Daha önce de ödenmeyen fazla mesailer için benzer kararı alan AYM bu kararıyla, basın emekçilerinin değil, gazete patronlarının çıkarlarını korumuş oldu.

Anayasa Mahkemesi (AYM)  5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanun’un 212 sayılı Kanun’un 1. Maddesiyle değiştirilen 14. Maddesinin ikinci fıkrasının Anayasa’ya aykırı olduğuna karar verdi. Bu karara göre, basın mesleğinde çalışanların ücretlerinin zamanında ödenmemesi durumunda her gün için yüzde 5 artış düzenlemesi iptal edilmiş oldu. AYM benzer bir kararı ödenmeyen fazla mesailer için de vermişti.

AYM bu kararıyla, gazetecilerin, basının emekçilerinin yanında değil, patronların yanında yer alırken, CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer bu karara tepki gösterdi.

Bakırköy 13. İş Mahkemesi’nin başvurusu üzerine konuyu gündemine alan AYM, ilgili maddenin “Gazetecilere ücretlerini vaktinde ödemeyen işverenler, bu ücretleri, geçecek her gün için yüzde 5 fazlasıyle ödemeye mecburdurlar” fıkrasını iptal etti.

PATRONLAR ÜCRETLERİ NEDEN ZAMANINDA ÖDEMİYOR?

Anayasa Mahkemesi, “yüzde 1825 oranında fazla ödemeye ulaşabilen sorumluluğun orantılı bir sınırlama öngördüğünün söylenemeyeceğine, bu ödemenin işverenin ekonomik varlığını ve geleceğini ağır bir şekilde etkileyebileceğini” savundu. Daha önce benzer bir kararı ödenmeyen fazla mesai ücretleri için de veren AYM, “Patronlar da ücretleri zamanında ödesin de faiz ödemek zorunda kalmasın” demedi.

AYM, bu kuralın “basın sektöründe çalışanlar için diğer çalışanlara göre nesnel ve makul bir nedenle de olsa orantısız bir farklı muamelenin getirilmesine yol açtığını” savundu. Oy çokluğu ile alınan karar Resmi Gazete’de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

ZAMANLAMAYA DİKKAT

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, daha önce gazetecilerin ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin yüzde 5 fazlasıyla ödenmesini iptal eden Anayasa Mahkemesi’nin şimdi de ödenmeyen maaşları için de iptal kararı vermesine tepki gösterdi. Çakırözer, “Basın ve ifade özgürlüğü temel bir haktır. İşverenin teşebbüs hürriyeti, basın ve ifade özgürlüğünün önüne konulamaz. Yapılması gereken gazetecinin özlük hakkını kısıtlamak değil, patronun ücreti zamanında ödemesini sağlamaktır. Basın ve ifade özgürlüğü zaten her gün yeni bir yöntemle kısıtlanıyor. Bu ortamda gazetecilerin en temel özlük haklarının bile kesilmesi haberciliğin en temel güvencesini ortadan kaldırmak demektir” dedi. Çakırözer bu kararın, iktidara yakın basın yayın organlarında ekonomik sıkıntının baş gösterdiği bir dönemde gelmesine de dikkat çekti.

ÜCRETLERİN ÖDENMESİ SAĞLANMALI

Daha önce de gazetecilerin ödenmeyen fazla mesai ücretlerinin yüzde 5 fazlası ile ödenmesi zorunluğunun iptal edildiğini hatırlatan Çakırözer yapılması gereken gazetecinin en temel özlük hakkını kesmek değil, işverenin ücretleri zamanında ödemesinin sağlanması olduğunun altını çizdi. Çakırözer, “Çünkü maaş veya fazla mesai ücretleri zamanında ödense iptal gerekçelerinin hiçbiri zaten ortaya çıkmayacak” dedi.

Çakırözer, “Meclis iradesinin vakit kaybetmeden basın emekçisinin haklarını koruyacak adımlar atmasını” istedi.

Karara bir tepki de Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Nazmi Bilgin’den geldi. Bilgin, “Bu faiz gerçekten yüksekti. Fiili olarak uygulanması zordu. Ancak gazetecilere gazete sahiplerine karşı ciddi bir güç sağlıyordu. Oran düşürülse belki daha iyi olurdu. Hükmün iptali korkarım ileride çok sorun oluşturacaktır” dedi.

Yorumlar kapatıldı.