İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Bilime değil, hacamata yatırım; 60 bin nüfuslu ilçeye 30 bin hacamat kupası

Tokat’ın 61 bin nüfuslu ilçesi Turhal’da, Devlet Hastanesi’nin 30 bin “hacamat kupası” için ihale gerçekleştirdiği ortaya çıktı. TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman ise birçok açıdan sakıncası olan, bilimden uzak hacamatın devlet eliyle  desteklenmesinden vazgeçilmesini istedi.

Türkiye’de bilimsel tıp hizmetinin verildiği üniversite hastaneleri borç batağına sürüklenirken devlet “geleneksel tedavi” adı altında hacamata yatırım yapıyor. Son olarak; Tokat’ın 61 bin nüfuslu ilçesi Turhal’da; Turhal Devlet Hastanesi’nin 30 bin “hacamat kupası” için ihale gerçekleştirdiği ortaya çıktı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Hiç bir bilimsel dayanağı olmayan, faydasız, yüksek oranda HIV, hepatit B ve C enfeksiyonu bulaşma riskini içeren bu uygulamaların devlet eliyle desteklenmesi çok sakıncalı. Bir an önce terk edilmesini” istedi.

14 yıldır güncellenmeyen Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) nedeniyle üniversite hastanelerinin borçları yüzlerce milyon liraya ulaştı. Sağlık Bakanlığı’na bağlı devlet hastaneleri ise kamu kaynaklarını kontrolsüzce harcamaya devam ediyor. Halk sağlığı için hizmet vermesi gereken hastanelerde milyarlarca dolar büyüklüğünde “geleneksel tıp” pazarı yaratıldı. Bu kapsamda sülük ihaleleri, sülük ve hacamat mastırları ve sülük ve hacamat klinikleri açılmaya başlandı. Ekonomik kriz gerekçesi ile hastaneler hizmet veremez duruma gelirken, Tokat Devlet Hastanesi’nde 30 bin “hacamat kupası” ihalesi yapıldı.

KİŞİ BAŞINA HACAMAT KUPASI

Tokat İl Sağlık Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen ihalenin ihtiyaç listesinde sadece “geleneksel tıp” malzemeleri yer aldı. İhale belgelerine göre; Turhal İlçe Devlet Hastanesi, 61 bin nüfuslu Turhal İlçesi için 30 bin “hacamat kupası” siparişi verdi. Farklı boyutlarda olması istenen hacamat kupaları için 5 bin adet “no:5”, 10 bin adet “no:6”, 15 bin adet olarak de “no:7” tipli hacamat kupası talep edildi. Ayrıca hacamat sonrası yaraların üzerini örtmek için 15 bin adet de “pedil flaster” siparişi ihaleye eklendi.

BARKODLU HACAMAT

Hastane, Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi’nde kullanacağı belirtilen hacamat kupa setlerinin plastikten yapılmasını, depolama şartlarının ürün ambalajı üzerinde yazılmasını talep etti. Ayrıca hacamat kupalarının üzerinde hastane barkod okuyucuları tarafından okunabilecek barkodlar da talep edildi. İhale belgelerinde bu barkodların hastane idaresi tarafından “ücretsiz” karşılanacağı da belirtildi. Ancak barkodların ambalajların üzerine yüklenici firma tarafından yapıştırılması istendi.

‘ÇOK SAKINCALI, TERK EDİLMELİ’

Son dönemde yaygınlaştırılan alternatif tıp uygulamalarını değerlendiren TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, “Kupa çekme, hacamat gibi alternatif tıp olarak gündeme getirilen bilimsel ve çağdaş tıp yerine uygulamaya konulmak istenen yöntemlerin birçok sağlık sorununa yol açtığını” hatırlattı.  “Tıbbın dinselleştirilmesi yani toplumu dini referanslara göre şekillendirme çabalarının sağlığa yansıması olarak görülebilecek bu uygulamalar, tam bir toplum sağlığı meselesi haline gelmiştir” diyen Adıyaman, “Hacamatta kullanılan kupaların devlet eliyle eğitim ve üniversite hastanelerine alınmasının kabul edilemez” olduğunu söyledi. Adıyaman, “Halkın vergileri ile yapılan bu alımlar yandaşlara yeni bir rant kapısı açmaktan başka bir işe yaramaz. Halkın inancını ve kazancını sömürmenin bir başka yoludur. Hiç bir bilimsel dayanağı olmayan, faydasız, yüksek oranda HIV, hepatit B ve C enfeksiyonu bulaşma riskini içeren bu uygulamaların devlet eliyle desteklenmesi çok sakıncalıdır ve bir an önce terk edilmelidir” diye konuştu.

 

           

 

Yorumlar kapatıldı.