İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘3 yılda 8 milyon kişi psikiyatriye başvurdu’

Türkiye’de giderek yaygınlaşan antidepresan kullanımı ürkütücü boyutlarda. Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı verilerine göre, antidepresan ilacı kullanımı 2018’de 308 milyon kutuya ulaştı.

CHP Ankara Milletvekili Murat Emir’in, Türkiye’de antidepresan kullanım oranlarını sorduğu Sağlık Bakanlığı’ndan gelen yanıt, antidepresan kullanımının ürkütücü boyutlara ulaştığını gösterdi.

Emir’in soru önergesine yanıt veren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 2017-2019 yıllarını kapsayan üç yıllık döneme ait veriler üzerinde bir çalışma yapıldığını, bu kısıtlılık çerçevesinde yapılan sorgulama sonuçlarına göre, tüm hastanelerde psikiyatri kliniklerine 3 yıllık dönemde toplam 7 milyon 953 bin 651 kişinin başvurduğunu bildirdi. Koca bu başvuruların yüzde 69’u kadın, yüzde 31’i erkek olduğunu da bildirdi. Koca antidepresanlar için yapılan harcamalara ilişkin sistemlerinde veri olmadığını da vurguladı.

 

YOKSULLUK VE İŞSİZLİK

Bu sonucu ve Sağlık Bakanlığı Sağlık İstatistikleri Yıllığı verilerindeki antidepresan ilaç kullanımının 2018 yılında 308 milyon kutuya ulaştığı sonucunu değerlendiren Murat Emir, ekonomik krizler sonucu ortaya çıkan işsizlik ve yoksullukla ruh sağlığı ilişkisini araştıran bilimsel çalışmaların; ekonomik kriz, yoksulluk ve işsizliğin dünyanın her yerinde insanların ruh sağlığını olumsuz yönde etkilediğine işaret ettiğine dikkat çekti. Emir, Türkiye’de de ekonomik koşulların ağırlaşması ile geçim kaygısı yaşayan vatandaşların, her geçen gün antidepresan ilaçlara yöneldiğini belirtti.

İçinde bulunduğu bunalım ile başa çıkamama durumu ve bunun getirdiği çaresizlik neticesinde pek çok vatandaşın intihar ettiğine dikkat çeken Emir, Sağlık Bakanlığı’nın 2018’de 308 milyon kutu antidepresan kullanımına yönelik verisinin de son derece vahim bir tabloya işaret ettiğini söyledi.

Ülkede peynir ekmek gibi anidepresan tüketilmesinin sosyolojik açıdan muhakkak ele alınması gerektiğini de dile getiren Emir, “yoksulluk, işsizlik, geçim sıkıntısı gibi sorunlardan kaçmak için vatandaşın antidepresan ilaçlara yöneldiğini ve sorunlarını bunlarla gidermeye çalıştığını” belirtti.

Yorumlar kapatıldı.