İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Denizlerin “Şekibe Ablası” Şekibe Çelenk yaşamını yitirdi

1968 Türkiye gençlik hareketi önderlerinden ve THKO kurucuları Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idam sürecine tanıklık eden, en zorlu anlarında hep yanlarında olan, Denizlerin “Şekibe Ablası” Şekibe Çelenk hayatını kaybetti.

Şekibe Çelenk’in cenazesi bugün ikindi namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda, 60 yılını birlikte geçirdikleri Halit Çelenk’in yanına defnedildi.  Tarihe “Denizlerin avukatı” olarak geçen Halit Çelenk, Şekibe Çelenk ile birlikte bir döneme damga vuran, duruşlarından hiç taviz vermeyen iki insan oldu.

Şekibe Sayar 1921 yılında Selanik’te dünyaya gelir. İki kız çocuklu ailenin büyük kızıdır Şekibe Sayar. İstiklal savaşı gazisi Hakkı Sayar ve ailesi mübadele nedeniyle Selanik’ten İstanbul’a taşınırlar. Sonrasında ise memur olan babanın görevi nedeniyle birçok Anadolu şehrini birlikte dolaşırlar.

Şekibe Sayar, ilk, orta ve lise öğrenimini Bursa’da yapar. Sanata da düşkünlüğüyle bilinen Şekibe Sayar, konservatuvar yerine hukuk fakültesine girer.

Antakya Lisesi mezunu Halit Çelenk ile Bursa Kız Lisesi mezunu Şekibe Sayar’ın yolları Hukuk Fakültesi’nin posta kutusunun önünde çakışır, önce okul arkadaşlığı olarak başlayan birliktelikleri, sonra gönül ve düşünce birlikteliği ile 60 yıl sürer.

1944 yılında üniversite son sınıfta Halit Çelenk ile evlenen Şekibe Çelenk, Halit Çelenk’in Ankara’ya yedek subay okuluna gitmesinden sonra İstanbul’da Deniz Yolu İşletmelerinde onun yerine çalışmaya başlar. Sonrasında Halit Çelenk ile Devrek’e gelir, askerlik sonrası ise avukatlık stajlarını Antakya’da Mesut Fani Bilgili’nin yanında yaparlar. İlk çocuğuna hamile olan Şekibe Çelenk, stajı bitirir, doğumu için İstanbul’a döner.

Sultan Özer

Şekibe -Halit Çelenk sonra Samsun’da gider, birlikte bir avukatlık bürosu açarak çalışmaya başlarlar. Ancak ortam Şekibe Çelenk’in avukatlıkta başarılı olmasına engeldir ve Şekibe Çelenk de avukatlığı bırakıp, öğretmenliğe geçmek ister. Ancak iktidarda olan Demokrat Parti, Şekibe Çelenk’in öğretmenlik başvurularını sonuçsuz bırakır.

1960’larda bu kez Ankara’ya göç eden Çelenkler, 1962’den itibaren TİP’ te çalışmaya başlarlar. Şekibe Çelenk, TİP’te, Ankara Merkez İlçe başkanlığı, Partinin YSK’de temsilciliği, parti yüksek onur kurulu üyeliklerinde bulunur. TİP’in katıldığı ilk seçimlerde ilk kadın sesi olarak radyo programlarına katılır. 1966’da Malatya Kongresi sonrasında, çoğu kişi ihraç edilirken, Şekibe Çelenk de uyarı alır.

Sultan Özer

Lastik İş’te sendika hakemliği görevi yapan Şekibe Çelenk, cezaevlerinde, tutukevlerinde devrimci dostlarını, devrimci gençliği yalnız bırakmaz.

Şekibe Çelenk’in yolu Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan ve daha nice devrimci genç ile de kesişir. Onları evinde misafir eder, Sivas’ta yaralı olarak Numune Hastanesi’ne getirilen, 6 Mayıs 1972 yılında idam edilen Yusuf Aslan’ın asker gözetiminde olmasına rağmen yanına girmeyi başarır.

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın Sıkıyönetim 1 Nolu askeri mahkemesinde her duruşmasına katılan, gençlerin babalarıyla TBMM’de idamı engellemek için çaba gösteren Şekibe Çelenk, 12 Eylül’de de gözaltına alınan eşi Halit Çelenk için mücadele yürütür.

Şekibe Çelenk, 5 Mayıs 2011 yılında, 60 yılını birlikte geçirdikleri, birbirlerinin gözlerinin içine bakmaktan bir an geri durmadığı Halit Çelenk’i kaybeder. Denizlerin katledilişlerinin yıldönümü olan 6 Mayıs’ta Halit Çelenk’i de evlatlarının yanına gönderen Şekibe Çelenk, ileri yaşına, zaman zaman hatırlamakta zorlanmasına rağmen her 6 Mayıs’ta Karşıyaka’da üç fidan ve bir çınar Halit Çelenk’in mezarları başındadır. Onlara karanfillerle birlikte sevgilerini gönderen Şekibe Çelenk de artık sevdiklerinin yanına, son yolculuğuna uğurlanmıştır.

Yorumlar kapatıldı.