İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Hekimler uyardı; Koronavirüsün gelmesi an meselesi

Koronavirüsü salgını ve ölümler Türkiye sınırına kadar dayanıp, İran’da ölümler artarken, Türkiye’de hekimler “acil önlem” uyarısı yaptı, “Önlem alınmalı, Türkiye’ye gelmesi an meselesi” dedi.

Çin’de başlayıp, dünyanın birçok ülkesine yayılma eğilimi gösteren ve her geçen gün ölümleri artıran koronavirüsü Türkiye’nin sınır komşusu İran’da da yeni ölümlere yol açıyor. İran’da üst düzey yöneticilerin, Sağlık Bakanı Yardımcısı’nın da virüsü kaptığı haberleri Türkiye’de sağlıkçıları harekete geçirdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Covid-19 İzleme Grubu, yetkilileri uyardı.

TTB Covid-19 İzleme Grubu, TTB’de basın toplantısı ile konuyu gündeme getirdi. TTB Merkez Konseyi Başkanı Sinan Adıyaman, koronavirüsü hastalığı ile mücadele konusunda bilimin rehber alınmasını istedi, süreci yakından takip ettiklerini söyledi. TTB olarak Covid-19 İzleme Grubu oluşturulduğunu açıklayan Adıyaman, Dünya Sağlık Örgütü’nün uluslararası acil durum ilanına dikkat çekerek, “bu virüs yeni özelliklere sahip ve çok hızlı yayılan bir virüs. Bu nedenle Dünya Sağlık Örgütü bu nedenle ‘acil durum’ ilan etti” dedi.

Adıyaman, “Halkın bütün kesimleri aklın ve bilimin ışığında aydınlatılmalıdır. Toplumda güven duygusu zedelenmemelidir. Panik önlenmeye çalışılmalıdır. Sağlık kurumları hazırlıklarını tamamlayarak sağlık çalışanlarına gerekli koruyucu ekipmanı sağlamalı, salgın yönetimi konusunda hazırlıklar tamamlanmalı ve tıbbi etik kurallarına uygun toplumsal sorumluluk bilinciyle açıklamalar yapılmalıdır” dedi.

VİRÜS TÜRKİYE’NİN ÇEVRESİNİ SARDI

Dünden beri koronavirüsünün 9 yeni ülkede daha görüldüğü hatırlatan Adıyaman, “Türkiye’de şu an test sonuçlarından pozitif çıkmış bir vaka görülmedi. Yunanistan, Gürcistan, Irak ve özellikle hem vaka hem de can kaybı rakamlarında artış yaşanan İran gibi sınır komşuları itibariyle şu an Türkiye, koronavirüsü ile çevrelenmiş durumda. Şu ana kadar görülmemesi görülmeyeceği anlamına gelmiyor. Tedbir alınmalı ve bilgilendirmede şeffaflık esas alınmalıdır. Virüsün Türkiye’ye gelmesi bilimsel öngörülerimiz çerçevesinde an meselesidir” uyarısı yaptı. .

Halkta panik ortamının oluşmaması adına medyanın toplumsal sorumluluğu olduğuna değinen Adıyaman, karantina haberlerinin güven duygusunu zedelememesi için karantina ve izolasyon ayrımına dikkat çekti. Karantinanın hastalık taşımasından şüphelenen insanları izlemek için olduğunu belirten Adıyaman, izolasyonun ise tanısı konmuş hasta bireylere uygulandığı açıklandı.

MASKE TEK BAŞINA YETERSİZ

Prof. Dr. Özlem Azap ise hastalığın virüs kapmış bireylerden öksürük, aksırık yoluyla saçılan damlaların diğer insanlara bulaşmasıyla yayıldığını söyledi. Kalabalık alanlardan mümkün olduğunca uzak durulmasını ve ellerin temiz bir şekilde 20 saniye boyunca yıkanmasını öneren Azap, “Maske kullanımı diğer önlemler alınmadığı sürece etkili olmuyor. Hasta olmayan bireylerin maske takmasının bir etkisi yoktur” dedi.

 

 

Yorumlar kapatıldı.