İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İdlib krizinde muhalefet devre dışı bırakılıyor

33 askerin yaşamını yitirdiği İdlib krizinde, Türkiye siyasetinin eli kolu iktidar tarafından bağlanıyor. Yaşamını yitiren asker sayısının bir ay içinde 50’yi geçmesine karşın, Parlamento toplanamıyor.

İdlib krizinde askerlerin ölüm haberleri arka arkaya geliyor. Son olarak 33 askerin yaşamını yitirdiği haberinin ülke gündemini alt üst ettiği 28 Şubat günü Parlamento’nun kapalı olması dikkatleri çekiyor. Ölüm haberinin geldiği 27 Şubat gecesi tüm siyasi partilerin genel merkezlerinin ışıkları sabaha kadar açıktı. İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, Bursa programını kesip kurmaylarıyla bir araya geldi; CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da sabaha kadar MYK toplantısının başındaydı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesinde de saatler süren Güvenlik Zirvesi yapıldı. Bu gelişmeler yaşanırken, Parlamento’nun açılmaması dikkatleri çekti.

MUHALEFETTEN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

Ana Muhalefet Partisi’nden Parlamento’nun olağanüstü toplanma önerisi geldi. CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, öğlen saatlerinde TBMM Başkanı Mustafa Şentop’a, partisinin önerisini sundu.

Özel, öneride, “Suriye konusunda yaşanan ve yürütme tarafından savaş olarak tanımlanan gelişmeler sırasında, TBMM hiçbir şekilde bilgilendirilmemiştir. Yürütme organı kamuoyuna doyurucu bir açıklama yapmadığı gibi Anayasa’nın gereğini de yerine getirmemiştir. Yaşananlar Suriye’deki askerlerimizin can güvenliğinin sağlanması noktasında alınması gereken önlemlerin mutlaka TBMM’de ele alınmasını gerekli kılmaktadır” ifadelerine yer verdi.

Özgür Özel, partisinin Meclis’in Cumartesi günü olağanüstü olarak toplanmasına ilişkin kararını, Meclis Başkanı Mustafa Şentop’a iletti. Meclis Başkanlığının özel oturum talebi karşısında tarih ve saat belirleme yetkisi bulunuyor. CHP’li Özel, “Bu kadar hayati, bu kadar can yakıcı bir süreçte, olağanüstü toplantı çağrısının dikkate alınmamasının; yetkinin suistimal edildiği anlamına geldiğini ifade etti. Bunun kabul edilemez olduğunu belirten Özel, “Meclisin bir an önce toplanması gerekir” dedi.

YETKİ KÖTÜYE KULLANILIYOR

Özel, yaptığı açıklamada yürütmenin yetkisini kötüye kullandığını söyledi: “Anayasa’nın 104. maddesinde TSK’nın başkomutanlığını temsil eden cumhurbaşkanının bu görevi TBMM adına yaptığının altı çizilmektedir. Konu savaş olduğunda yetki yasama organındadır. Bu yetkinin kullanılmasıyla ilgili kararı verecek olan tek mercii de TBMM’dir. Bir an önce TBMM’nin talep ettiğimiz olağanüstü toplantısını gerçekleştirmesini bekliyoruz.”

HDP’DEN ACİL TOPLANTI ÇAĞRISI

HDP’den de acil toplantı çağrısı geldi. HDP Eş Genel Başkanları Mithat Sancar ve Pervin Buldan, sabah saatlerinde Parti Genel Merkezinde Parti yönetimi ile bir araya geldi. HDP’den de “Parlamento acil toplanmalıdır” çağrısı geldi.

PARLAMENTO SALI GÜNÜ TOPLANIYOR

Tüm bu çağrılara karşın AKP Grup Başkanvekili Naci Bostancı, Parlamento’nun Salı günü açılacağını söyledi. Salı günü yapılacak olan oturum kapalı gerçekleştirilecek ve oturumda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bilgilendirme yapacak. Parlamento zaten Salı günü toplanacaktı. Tek özelliği kapalı toplantı olması.

MUHALEFETTEN TEPKİ

Muhalefet Salı günü yapılacak toplantıya da tepki gösteriyor. Çünkü toplantının çok acil olarak yapılması gerektiğinin altını çiziyorlar. CHP Parti Sözcüsü Faik Öztrak, İdlib konulu toplantının Parlamento’nun normal takvimi içinde ele alınmasına tepki gösterdi. Öztrak, “Meclis’in olağan takviminde yapılması olayları sadece sıradanlaştırır” diyerek, Parti olarak TBMM Başkanına olağanüstü toplantı çağrısını yineledi.

MUHALEFET 1 AY ÖNCE ÇAĞRI YAPMIŞTI:
‘ACİL TOPLANIN, ASKER ÖLÜMLERİNİ DURDURUN’

Muhalefet daha krizin başında, Parlamento’yu göreve çağırmıştı. İdlib’de asker ölümlerine ilişkin haberler geldiğinden bu yana muhalefet, Parlamento’ya bilgi verilmesini istiyordu.

İlk saldırı Şubat ayının başında yaşanmış, 8 asker yaşamını yitirmişti. 3 Şubat’ta gelen bu haber üzerine İyi Parti, Meclis’i İdlib gündemiyle acil toplantıya çağırdı. Çağrı, iktidar partisi AKP ve ortağı MHP’nin oylarıyla reddedildi.

11 Şubat günü bölgeden yine saldırı haberi geldi, bu kez 5 asker yaşamını yitirmişti. Ana Muhalefet Partisi CHP, Parlamento’yu olağanüstü toplantıya çağırdı, çağrı yine AKP-MHP oylarıyla  reddedildi. Muhalefet bu toplantıları “Daha fazla asker ölebilir, ikazlarımızı iktidara iletmek istiyoruz” diyerek talep etmişti.

İHD’DEN TEPKİ

İnsan Hakları Derneği (İHD) Genel Merkezi yaptığı yazılı açıklama ile iktidarın İdlib politikasını eleştirdi: “Türkiye ülke içindeki ve dışındaki Kürt Sorunu’nu demokratik ve barışçıl yollarla çözebilir, yeter ki bu konuda siyasi irade ortaya koyabilsin. Diğer ülkelerle olan sorunların barışçıl zemin ve diyalogla çözülmesi için uluslararası mekanizmaları sonuna kadar zorlaması gerekmektedir. İnsan hakları savunucuları olarak gelinen bu aşamada savaşın büyük acı ve yıkımlara sebep olacağını, bu nedenle de herkesin savaşa karşı çıkması gerektiğini bir kez daha ifade etmek isteriz.”

Yorumlar kapatıldı.