İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Sputnik muhabirlerine saldırı girişimi ve gözaltı; Gazeteciler serbest bırakıldı

Sputnik International’ın Hatay’a ilişkin haberinin ardından haber ajansının Türkçe servisine yönelik operasyon başlatıldı. Ankara’da evlerine saldırıda bulunulan üç muhabir şikayet için gittikleri karakolda gözaltına alındı. Sputnik Türkçe Genel Yayın Yönetmeni İstanbul’da gözaltına alınırken, ajans bürosunda da arama başlatıldı.

Geceyi gözaltında geçiren gazeteciler, adliyede ifade verdikten sonra akşam saatlerinde serbest bırakıldı.

Sputnik International’ın İngilizce servis ettiği Hatay’ın Türkiye’ye katılımına ilişkin haberinin ardından ajansın Türkçe servisi muhabirleri hedef gösterildi. Önceki gece de akşam saatlerinde Ankara’da ajansın üç muhabirinin evine kimliği belirsiz kişilerce saldırı girişiminde bulunuldu.

‘MESAJ İLETECEĞİZ’

Saat 22.30 sıralarında gazetecilerin evlerinin önüne gelen saldırgan grubun, “Kapıyı açın, size bir mesaj ileteceğiz” ifadelerini kullandığı, tehdit ve hakaretlerin ardından slogan atarak dağıldıkları öğrenildi. Gazeteciler ise oturdukları mahalledeki karakola giderek şüphelilerden şikayetçi oldu.

ŞİKAYETTEN GÖZALTINA

Gazeteciler, saldırganlardan şikayetçi olduğu sırada savcılığın da kendileri hakkında gözaltı kararı ile karşılaştı. Burada müşteki olarak ifadesi alınan gazeteciler, “Emniyette de ifade vermeniz gerekiyor” denilerek gece yarısı Ankara Emniyeti Güvenlik Şube Müdürlüğü’ne götürüldü. Edinilen bilgiye göre, Ankara Başsavcılığı, “Çalıntı Eyalet: Hatay 80 yıl önce neden Fransa tarafından Türkiye’ye verildi?” haberi nedeniyle Sputnik hakkında soruşturma başlattı. Gözaltına alınan gazetecilere, bu haberle ilgilerinin olup olmadığı sorulduğu öğrenildi.

TCK 301 DEVREDE

Gözaltı işlemlerinin ardından öğleden sonra Sputnik muhabirleri ifade vermek üzere Ankara Adliyesi’ne getirildi. Ankara Basın Savcılığı’nın soruşturmayı Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni aşağılama suçunu düzenleyen TCK’nin 301. madde kapsamında başlattığı öğrenildi.

İSTANBUL’DA GÖZALTI VE ARAMA

Ankara’da gözaltı işlemleri devam ederken İstanbul’da da Sputnik Türkiye Genel Yayın Yönetmeni Mahir Boztepe gözaltına alındı. Boztepe’nin gözaltına alınmasının ardından Sputnik’in İstanbul ofisinde İstanbul Başsavcılığı’nın talimatıyla arama yapıldı.

MESLEK ÖRGÜTLERİNDEN TEPKİ

Sputnik Türkçe servisine yönelik operasyona gazetecilik meslek örgütleri tepki gösterdi. Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN-İŞ), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS), Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği’nden (TURÇEV) oluşan G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu adına yapılan ortak açıklamada “Bu olayın araştırılarak sorumluların bulunması, hukuki sürecin başlatılması bir zorunluluktur. Her şeyden önce meslektaşlarımızın ev adreslerinin kimler tarafından nasıl ve hangi gerekçe ile bu kişilere verildiği ortaya çıkarılmalı ve gerekli yaptırımlar uygulanmalıdır” denildi.

‘HEDEF GÖSTERMEKTEN VAZGEÇİN’

Açıklamada, “Gazeteciler, taraf ya da düşman değil olayları gerçek boyutlarıyla yansıtmakla görevli, halkın haber alma hakkını sağlamaya çalışan kişilerdir. Gazetecilerin özgürce görevlerini yapmasını sağlamak devletlerin sorumluluğundadır. Yetkilileri, gazetecileri hedef göstermekten vazgeçmeye, gazetecilerin görevlerini özgür bir ortamda yapmalarını sağlamak için gerekli önlemleri almaya çağırıyoruz” denildi.

CHP’nin gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer, Sputnik’in Türkiye servisi çalışanlarına yönelik gözaltı kararına tepki gösterdi. Çakırözer, Ankara’da çalışan üç gazetecinin evine önce kimliği belirsiz kişilerce  yapılan tacizler ve ardından haklarında savcılık tarafından verilen gözaltı kararının kabul edilemez olduğunu vurguladı.

‘HUKUK DEVLETİNDE YERİ YOK’

Gazetecilere yönelik saldırı ve operasyona tepki gösteren CHP milletvekili Utku Çakırözer, “Siyasi gerilimin bedelini gazeteciler ödememeli. Ankara’daki üç gazetecinin gerekçesi ne olursa olsun yaşam alanlarına yönelik fiili taciz görmeleri kabul edilemez. Hele hele bu mağduriyete ilişkin şikayet için gittikleri karakolda gözaltı işlemi yapılması, hukuk devletine yakışmaz. Soruşturmanın Rus haber ajansının, Hatay’ın statüsü ile ilgili yurtdışı kaynaklı bir yayın nedeniyle başlatıldığı söyleniyor. O yayın abesle iştigaldir, provokatiftir. Ancak bu yayın gerekçe gösterilerek ne yazıyla ne yayınıyla ilgisi dahi olmayan Türkiye’deki basın emekçilerinin gözaltına alınması, özgürlüklerinden mahrum bırakılması ve yaşam alanlarında tacize uğramalarına göz yumulması kabul edilemez. Demokratik hukuk devletinde yeri yoktur” dedi.

‘ÖZGÜRLÜĞÜN ÖNEMİ’

Ankara Adliyesi’ne sevk edilen gazeteciler, Basın Savcısına ifade verdi. Yaklaşık bir buçuk saat süren savcılık sorgusunun ardından üç gazeteci de serbest bırakıldı. Gazetecilerin telefon ve evlerindeki bilgisayarlara da el konulduğu öğrenildi. Adliye çıkışında onlarca meslektaşları, avukatları ve gazeteci kökenli milletvekili Utku Çakırözer tarafından alkışlarla  karşılanan gazeteciler, “Özgürlüğün önemini bir kere daha anladık” dedi. 

Yorumlar kapatıldı.