İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

UM:AG’da ‘Hak Temelli Gazetecilik Eğitimi’ başlıyor

Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag), Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Hak Temelli Gazetecilik Eğitimi düzenliyor.

Um:ag tarafından yürütülen ve Avrupa Birliği’nin finansal desteğiyle yürütülen Hak Temelli Gazeteciliğin Sivil Toplum Aracılığıyla Yaygınlaştırılması (Dissemination of Rights-Based Journalism Through Civil Society) başlıklı proje 8 başlık altında yürütülecek olup, başvurular başladı. Bu kapsamda, Sivil Toplum Örgütlerine Yönelik Hak Temelli Gazetecilik Eğitimi düzenlenecek. Proje, Türkiye’de hak temelli haberciliği geliştirmeyi, bu bağlamda sivil toplum aktörlerine ve örgütlerine haber yazma tekniklerini sunmayı ve STÖ’lerin haber ağlarını güçlendirmeyi hedefliyor.

Bu çerçevede düzenlenecek “STÖ’lere Yönelik Hak Temelli Gazetecilik Eğitimi’nde; Haber Yazma, Gazetecilik Etiği, İnsan Hakları, Veri Doğrulama, Şiddet ve Medya, Yayın Haberciliği, Haber Sunumu, Dijital Teknolojiler ve Sosyal Medya ile Video ve Mobil Yayıncılık konularında eğitim verilecek.

Eğitim, 21-22 Mart 2020 tarihlerinde, iki tam gün boyunca Ankara’da Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı’nda gerçekleştirilecek. Başvuran katılımcıların her iki güne de katılımı zorunlu.

Eğitime Ankara dışından katılacak STÖ temsilcilerinin ulaşım ve konaklama masrafları Uğur Mumcu Araştırmacı Gazetecilik Vakfı (um:ag) tarafından karşılanacak.

ARANAN KISTASLAR

Eğitime katılım 50 kişiyle sınırlı olup, sivil toplum örgütlerinin gönüllü, çalışan veya üyeleri katılabilecek. Başvuran her sivil toplum örgütünü temsilen 1 kişi kabul edilecek. Yapılan başvurularda şu kıstaslar aranacak; “Başvuru formunun tam olarak doldurulması, başvuru sahibinin temsilcisi olduğu STÖ’nün hak temelli bir yaklaşıma sahip olması, başvuru amaçlarının eğitim programı ile ilgili olması, cinsiyet dengesinin sağlanması, coğrafi dengenin sağlanması.”

Eğitime katılmak isteyen STÖ temsilcilerinin 10 Mart 2020, Salı günü saat 17.00’ye kadar başvuru formunu doldurması gerekiyor. (https://forms.gle/P6od5GM6dCN455no6) Eğitime katılacak kişiler ve temsil ettikleri kurumlar en geç 13 Mart 2020, Cuma günü e-posta yoluyla açıklanacak olup, değerlendirme sonrasında katılımcı değişikliği kabul edilmeyecek.

Yorumlar kapatıldı.