İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Cumhuriyet Gazetesi’nde yine işten atma

Cumhuriyet Gazetesi’nin Ankara bürosunda 2015 yılından beri gazetecilik yapan Ozan Çepni, hiçbir gerekçe gösterilmeden işten atıldı. İşten atılmasını twitter hesabından duyuran Çepni, “2015 yılında gazeteciliğe başladığım Cumhuriyet Gazetesi’nden hiçbir gerekçe gösterilmeden ‘iş ve işletmenin gereği’ denilerek haksız şekilde işten çıkarıldım. Gazetecilik mücadelemi sürdürmeye devam edeceğim. Takdir, gazetenin asıl sahibi okurlarındır!” açıklamasını yaptı. Çepni’ye TGS Ankara Şubesi de açıklama yaparak sahip çıktı.

TGS Ankara Şubesi tarafından yapılan “Üyemiz Geri Alınsın” başlıklı açıklamada, işten atmanın haksız, hukuksuz ve asla kabul edilemez olduğu belirtildi.

“Cumhuriyet gazetesi gazeteciler için bir okuldur. Ancak ne yazık ki gazete, son dönemde haksız işten atmalar ile gündeme gelmektedir.  Emeğin savunucusu olması gereken Cumhuriyet’in son dönemde kendi çalışanlarını bir bir işten atma yoluna gitmesi dikkat çekicidir. Gazeteyi, savunduğu değerler ile tutarlı bir çalışan politikası uygulamaya davet ediyoruz” denilen açıklamada, gazete yöneticileri işten atmalara son vermesi, yanlıştan biran önce dönerek Ozan Çepni’yi işe geri alması konusunda uyarıldı.

İLETİŞİM BAŞKANLIĞI DA KARTINI İPTAL ETMİŞTİ

Cumhuriyet Gazetesi’nin işten attığı Ozan Çepni, geçtiğimiz aylarda İletişim Başkanlığı tarafından basın kartı iptal edilen gazeteciler arasında da yer alıyordu. İletişim Başkanlığı 894 gazetecinin sarı basın kartını iptal etmiş, tepkiler üzerine iptal kararı geri alınarak, kartların kullanımda olduğu açıklaması yapılmıştı. Bu gazeteciler içerisinde Ozan Çepni de yer alıyordu ve Cumhuriyet Gazetesi’nde kartı yenilenmeyip, iptal edilen tek gazeteciydi. Ankaralı gazeteciler işten atılan Çepni’nin gazeteciliğine kefil olduklarını belirterek, “Cumhuriyet Gazetesi ile İletişim Başkanlığı aynı kafada, biri kartını iptal ediyor, diğeri işten atıyor” değerlendirmesini yaptılar.

Çepni’nin Cumhuriyet Gazetesi Ankara Bürosu’nda birlikte çalıştığı eşi Şeyma Paşayiğit de daha önce işten atılmıştı. Aynı aileden arka arkaya bu atılmalar, “insanları açlığa mahkum etmek istiyorlar, gazetecilik yaptırmıyorlar” yorumlarını beraberinde getirdi.

 

Yorumlar kapatıldı.