İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

G9 Gazetecilik Örgütleri Platformu: Gazetecilik yargılanamaz!

Gazetecilere yönelik baskı, tehdit, sansür, gözaltı ve tutuklamalar sürerken, gazeteci örgütleri “Gazetecilik yargılanamaz” açıklaması ile tepki gösterdi.

Avrupa Gazeteciler Birliği (AEJ) Türkiye Temsilciliği, Basın-Yayın, İletişim ve Posta Emekçileri Sendikası (HABER-SEN), Çağdaş Gazeteciler Derneği (ÇGD), Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD), Türkiye Basın Yayın Matbaa Çalışanları Sendikası (DİSK BASIN-İŞ), Parlamento Muhabirleri Derneği (PMD), Türkiye Gazeteciler Sendikası (TGS) ve Turizm ve Çevre Gazetecileri Derneği (TURÇEV)’nden oluşan 9 Gazetecilik Örgütleri Platformu gazetecilere yönelik baskılara tepki gösterdi.

Platform tarafından yapılan açıklamada, “Her türlü baskıya rağmen gazetecileri ve gazeteciliği savunmaya devam edeceğiz” denildi.

Halkın haber alma hakkına hizmet eden, gerçekleri yazan gazetecileri ve medya kuruluşlarını engellemek için her gün yeni bir hukuksuzluğa imza atıldığına dikkat çekilerek, Odatv Haber Müdürü Barış Terkoğlu ile muhabir Hülya Kılınç’ın tutuklanmaları örnek gösterilen açıklamada, Odatv internet sitesinin de Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun idari tedbir kararı ile erişime tamamen kapatılması eleştirildi.

 YASA ‘SİTEYE DEĞİL, İÇERİĞE ENGEL’ DİYOR AMA …

Açıklamada, 24 Ekim 2019 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 1. Yargı Paketi’ndeki düzenlemeye göre, internet sitelerine yönelik verilen erişime engelleme kararlarında sitenin değil, ilgili içeriğin engellenmesi gerekiyor.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu sadece ilgili haberin sayfasına erişimi engelleme yetkisi varken sitenin tamamına erişim engelleme kararı alarak hukuksuzluğa imza attı” denildi.

İstihbarat görevlisinin cenaze töreni haberi gerekçesi ile Odatv Haber Müdürü Barış Pehlivan ve Yeniçağ gazetesinden yazar Murat Ağırel de ifadeye çağrıldığı aktarılan açıklamada, “yaşanan hukuksuzlukları dikkate alındığında ifade için çağrılan meslektaşlarımızın da tutuklanmasından endişeliyiz” ifadesine yer verildi. Açıklamada şu görüşler dile getirildi:

“Gazetecilerin görevi haber vermek ve halkın bilgi sahibi olarak siyasi otorite üzerinde denetim hakkını kullanmasını sağlamaktır.

Siyasi iktidarlar ise her sıkıştığında halkın bilgi sahibi olmasını ve yorum yapmasını engellemek için basına yöneliyor.

Gazetecilerin gerçekleri yazma mücadelesi ile iktidarların güç odaklarının gazetecilere gerçekleri yazdırmama mücadelesi yüzyıllardır sürüyor.

Gerçeklerin yazılması için baskı yapan güçler tarihin hiç bir döneminde başarılı olamadılar.

Çünkü, gerçeklerin er geç ortaya çıkmak gibi bir huyu vardır.

Her türlü baskıya rağmen gazetecileri ve gazeteciliği savunmaya devam edeceğiz.”

Yetkililerin “ gazetecilerin görevlerini yapmalarını engellemekten vazgeçmeye” çağrıldığı açıklamada, “meslek örgütleri olarak bir kez daha tekrarlıyoruz, gazetecilik suç değildir, görevlerini yaparken gözaltına alınan ve tutuklanan meslektaşlarımız serbest bırakılmalı, hukuksuz uygulamalara son verilmelidir” uyarısı yapıldı.

Yorumlar kapatıldı.