İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Göç İzleme Derneği: Tuvalet ve battaniye sorunu devam ediyor

Türkiye’nin, Yunanistan’la sınır kapılarını açtığı yönündeki haberlerin ardından göçmenlerin Edirne’deki bekleyişi devam ediyor. Göç İzleme Derneği sınıra gönderdiği heyet doğrultusunda izlenimlerini aktardı. Meriç nehri boyunca köyleri gezen ve yaklaşık 20 kişi ile görüşen heyet üyeleri, köylerde bulunan göçmenlerin Kapıkule sınır kapısına taşındığını söyledi. Heyet, Gözlemleri sonucunda sınırda yaklaşık 4 bin göçmenin bulunduğunu aktararak en büyük sorunun tuvalet ve battaniye sorunu olduğunu ve acil çözülmesi gerektiğini söyledi.

Göçmenlerle yapılan görüşmeler sonucunda Türkiye’nin pek çok kentinden göçmenlerin devletin yönlendirmesi ile geldiklerini, özellikle göçmenlerin büyük kısmının Afganlardan oluştuğunu söyleyen Heyet, “Sınır köylerini gezdik, artık köylerde göçmen kalmamıştı. Ancak hala oralarda göçmenlerin bıraktığı izler duruyordu. Muhtarlarla da yaptığımız görüşmeler sonucu özellikle çok fazla çocuğun olduğunu söylediler. Yine muhtarın anlattığına göre Yunan polisi çok sayıda göçmeni döverek, Türkiye’ye gönderdiğini söyledi” ifadelerini kullandı.

‘ÇOĞU GÖÇMENDE JOB İZİ VARDI’

Şiddete uğrayan göçmenlerle de görüşen heyet üyeleri, çoğu mültecinin şiddete uğradığını belirterek, “Çoğunun sırtında job izleri vardı. Yine kol ve bacakları kırılan göçmenlerle karşılaştık. Hiçbir hukuki korumanın olmadığı bir şantaj aracı olarak kullanılan bir insan yığını ile karşılaştık. Açıkçası göçmenler insan olarak görülmüyorlar. Gıda sorunu kısmen giderilmiş olsa da hala tuvalet ve battaniye sorunu devam ediyor. İnsanlar otogarın tuvaletini ücretli olarak kullanmak zorunda bırakıldı. Ancak günde iki kere tuvalete giden bir aileyi düşünürsek bu, göçmenler için ciddi bir sorun oluşturuyor. Yine barınma ile ilgili sıkıntılar var. Mesala otogara yakın yıkık bir binaya yerleşenler ile karşılaştık. Burada en az yirmi kişi yaşıyordu. Onlarla da görüştük ve kimsenin onlara sahip çıkmadıklarını söylediler. Bu sorunların acilen çözülmesi gerekiyor” dedi.

‘GÖÇMENLER ŞANTAJ ARACI OLMAMALI’

Göçmenlerin umudunun yurtdışına çıkmak olduğunu ancak birçok göçmenin de umudunu yitirdiğini aktaran Heyet, “Göçmenlerin şantaj aracı olarak kullanılmaması gerekir. Yunan polisinin sınırı geçenleri tekrar döverek Türkiye tarafına attıklarını biliyoruz. Bu büyük bir trajediye yol açmadan bu politikalardan vazgeçilmesi gerekiyor” uyarısı yaptı.

Göç İzleme Derneği görevlilerinin objektifinden kareler…

Yorumlar kapatıldı.