İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

BABACAN’IN PARTİSİ KURULDU: MECLİS’İN 11. PARTİSİ

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın partisi DEVA resmen kuruldu. Eski AKP Milletvekili Mustafa Yeneroğlu’nun Kurucular Listesinde yer aldığı DEVA, Türkiye’nin 84.; Meclis’in 11. Partisi oldu. Kurucular Kurulunda, AKP’nin ilk dönem ekonomi bürokratları ve Avrasya karşıtı diplomat kökenli siyasetçileri dikkatleri çekiyor.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan’ın partisi Demokrasi ve Atılım Partisi (DEVA), bugün kuruldu.

Babacan’ın kurmayları, 23. Dönem AKP Milletvekilleri Mehmet Emin Ekmen ve 24. Dönem AKP Milletvekili İdris Şahin, partinin kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na sundu. İçişleri Bakanlığı’ndan “alındı” belgesini aldıktan sonra basına kısa bir açıklama yapan İdris Şahin, “İnşallah kurmuş olduğumuz bu partimiz 90 kurucu ile birlikte milletimize, devletimize umut olacak, her şeyden önemlisi kadınlarımıza, gençlerimize ve çocuklarımıza inşallah aydınlık bir yarın hazırlayacak. Onlar adına gururluyuz, mutluyuz ve onlar adına hayırlı uğurlu olsun diliyoruz” diye konuştu.

Şahin’in İçişleri Bakanlığı’na dilekçeyi vermesiyle birlikte, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın resmi verilerine göre, Türkiye’nin 84. Partisi kurulmuş oldu. Partinin kurucular Kurulu listesinde yer alan Mustafa Yeneroğlu, AKP’den istifa etmişti. Hala milletvekilliği süren Yeneroğlu ile birlikte DEVA, Meclis’te de temsil imkanı bulacak. DEVA, Meclis’in 11. Siyasi partisi olacak.

AKP’NİN KURULUŞ AYARLARINA DÖNÜŞ

DEVA’nın ortaya koyduğu hedefler ve 90 kişilik Kurucular Kurulu listesinde yer alan siyasetçiler, Parti’nin 2002 AKP’siyle benzerliklerini ortaya koyması açısından önemli.

DEVA’nın en dikkat çeken kadrosu, Kurucular Kurulunda yer alan ekonomi kurmayları. Ali Babacan’ın, “ekonominin altın yılları” olarak tanımladığı, kendi Ekonomi Bakanlığı döneminde yer alan ekonomi bürokratları DEVA’nın yeni kadrosunda. AKP iktidarında Hazine Müsteşarlığı yapan İbrahim Çanakçı ve yardımcısı Cavit Dağdaş, AKP’nin ilk dönem ekonomi politikalarının yürütücülerinden. Babacan, AKP’nin çıkış noktası olan liberal ekonomi programını DEVA için de hedefliyor.

14 ESKİ AKP MİLLETVEKİLİ

DEVA’nın Kurucular Kurulu listesinde eski Bakanlardan Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Selma Aliye Kavaf yer aldı. Listede 14 eski AKP milletvekili de var.

Kuruluş fikrinin ortaya çıktığı günden buyana yeni partiyle adı anılan eski bakan Beşir Atalay’ın Kurucular Kurulu listesinde olmaması dikkatleri çekti. Atalay, Parti’nin Kürtler konusundaki siyasi aktörü olarak görülüyordu. Atalay, listede yok ancak eski Batman Milletvekili ve Batman Barosu Yönetim Kurulu üyesi Mehmet Emin Ekmen’in bu kapsamda ismi dikkatleri çekiyor.

DENGİR MİR MEHMET’İN KIZI DA VAR; FARUK ÜNSAL DA

Listede Dengir Mir Mehmet Fırat’ın kızı Helin Fırat, KAGİDER’in eski başbakanı Sanem Oktar Öğüt yer alıyor. Yerel seçimlerde Saadet Partisi’nden Adıyaman Belediye Başkan Adayı olan eski AKP Milletvekili Ahmet Faruk Ünsal da DEVA’nın Kurucuları arasında.

PARTİ LANSMANI ÇARŞAMBA GÜNÜ

Ali Babacan, partisinin lansmanını Çarşamba günü Bilkent Otel’de yapacak. Bilkent Otel, DEVA tarafından özellikle seçildi.

AKP 2001 yılında kuruluş dilekçesini İçişleri Bakanlığı’na verdikten sonra kuruluş ilkelerini Bilkent Otel’de açıklamıştı. 19 yıl aradan sonra bu kez AKP’nin kuruluş ilkelerine atıfta bulunarak yola çıkan, Babacan ve ekibi aynı otelde partinin lansmanını gerçekleştirecek.

“AKP kuruluş ilkelerinden saptı” diyerek parti ile yollarını ayıran eski Başbakan Ahmet Davutoğlu da Gelecek Partisi’nin lansmanını bu otelde yapmıştı.

Yorumlar kapatıldı.