İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

ALİ BABACAN’IN PARTİSİ KURULDU: DEVA

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Partisi DEVA’nın kuruluş ilkelerini Bilkent Oteli’nde açıkladı. Babacan’ın “Dini, politikalarımıza alet etmeyeceğiz” ifadesi salona damgasını vurdu. “Korku siyaseti hepimizi yordu” diyen Babacan’ın vaatleri arasında ekonomi programları dikkat çekti.

Eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Partisi DEVA’nın kuruluş ilkelerini Bilkent Otel’de düzenlenen lansmanla açıkladı. Babacan’ın gündeminde ekonomi vardı, bütçe kalemlerindeki lüks ve şatafat harcamalarına dikkat çekti, “Bizim dönemimizde lüks olmayacak” dedi.

DEVA’nın 90 kişilik Kurucular Kurulu, lansmandan bir gün önce toplandı. Toplantıda Kurucular Kurulu, Ali Babacan’ı Genel Başkanlığa seçti. Babacan ve Kurucular Kurulu, lansmandan önce Anıtkabir’i ziyaret etti.

DEVA, bugün ilk kez AKP’nin 2001 yılında kuruluş ilkelerini açıkladığı Bilkent Otel’inde kamuoyunun karşısına çıktı. 90 kişilik Kurucular Kurulu ve davetiye ile çağrılan konukların olduğu salonda, DEVA’nın logosu tanıtıldı. Kısa adı “DEVA” olarak belirlenen Demokrasi ve Atılım Partisi’nin logosu, su damlası şeklinde belirlendi.

Bilkent Otel salonunda düzenlenen lansmanda önce sinevizyon gösterisi yapıldı. Parti, sinevizyonda, “Her derdin bir devası vardır” sloganıyla tanıtıldı.

Açılış konuşmasını yapan Genel Başkan Ali Babacan da bu sözlerle konuşmasına başladı. Babacan’ın, “Keşke ülkede şartlar biraz daha normal olsaydı bize destek veren aydınlatan arkadaşlarımızın hepsi açıkça burada olsaydı. Gönüller bizimle beraber onu biliyoruz. Bu günler de geçer inşallah” sözleri dikkat çekti.

BABACAN’IN VAATLERİ

Türkiye’deki her sorunla ilgili çözüm önerilerini ortaya koyan Babacan’ın, ekonomi alanındaki önerileri dikkatleri çekti. Babacan, “Çok israf var. Bütçedeki harcama kalemleri içimizi yakıyor. Vatandaşlardan toplanan vergilerle bütçe yapılıyor. Asla israfa yer verilmemeli. İsrafı kesmek için size söz veriyorum. Lüks israf, savurganlık sona erecek” diye konuştu. Babacan, zorunlu askerliğin kaldırılacağı, işe girişlerde mülakatın olmayacağını söyledi.

GENÇLERE MESAJ

Babacan’ın konuşmasında gençler vurgusu da ön plana çıktı. Ali Babacan, bedava internet vaadinde bulunurken, “Gençler korkmadan tweet atabilecekler. İfade özgürlüğünü koruyoruz” dedi.

DİN MESAJI ALKIŞ ALDI

Babacan’ın 1 saati aşkın konuşmasında, parti politikalarını anlatırken vurgu yaptığı “Dini, parti politikalarına alet etmeyeceğiz” ifadeleri salonda en fazla alkışı alan sözleri oldu.

PROGRAMDA KÜRT SORUNU VURGUSU

Ali Babacan’ın parti tüzüğü ve programı da lansman da paylaşıldı. Parti programında, Kürt sorunu ile ilgili “Kürt sorununu çözüme kavuşturmuş bir Türkiye’nin demokraside ilerleyeceğine, hukuki standartlarını yükselteceğine, dış politikada hareket alanını genişleteceğine ve sosyal dokusunu kuvvetlendireceğine inancımız tamdır” denildi.
Aleviler vurgusu da programda yer aldı. “Alevilerin başta Cemevlerine ilişkin talepleri olmak üzere inanç, düşünce ve davranış temelinde birikmiş sorunlarının çözüme kavuşturulması için gerekli adımları atacağız” denildi.

PARTİ TÜZÜĞÜ

DEVA’nın Parti Tüzüğünde de dikkat çekici sınırlamalar var. Parti içi demokrasi vurgusu yapan Babacan, partide genel başkanlık görevini 10 yılla sınırlandırdı. Milletvekilliğinin belirlenmesi için ön seçim şartı koydu. Partinin finansmanı ise vatandaşlardan sağlanacak. Finans raporları internetten şeffaf bir şekilde yayınlanacak.

KURUCULAR KURULU

Babacan’ın konuşmasının ardından Kurucular Kurulu üyeleri de tek tek tanıtıldı. Eski Bakanlar Sadullah Ergin, Nihat Ergün ile Selma Aliye Kavaf ve 14 eski AKP Milletvekili bugün DEVA’nın sahnesinde yer aldılar.

Yorumlar kapatıldı.