İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

VAKA SAYISI AÇIKLANANDAN DAHA MI FAZLA?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Corona Virüs ile ilgili 18 vaka açıklamıştı ama Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, açıklanan vaka sayısı ile ilgili bazı iddiaları gündeme getirdi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, test sonuçları pozitif olan kişilerin Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan listede yer almadığını söyledi.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konsey Başkanı Sinan Adıyaman, Covid-19 İzleme Grubu üyeleri Cahit Işık Yavuz ve Özlem Azap ile birlikte TTB Genel Merkezi’nde basın toplantısı düzenledi.

Sinan Adıyaman, bazı hastaların test sonuçlarına ‘yüksek riskli’ yanıtı verildiğini ve bu vakaların toplam hasta sayısına ilave edilmediği duyumları aldıklarını söyledi.  Adıyaman, bir gazetecinin, “Sağlık Bakanı’nın açıklamalarının dışında size ulaşan bir vaka var mı?” sorusuna şu yanıtı verdi:

“TTB’nin ülkenin dört bir yanında tabip odaları, yöneticileri ve hekimleri var. Biz hasta sayısının daha fazla olduğu, test sonuçlarının pozitif geldiği fakat bunların bu 18 kişilik grupta olmadığı, bunun üzerine test sonuçları tekrar yollandığında pozitif veya negatif değil, yüksek riskli gibi tuhaf bir cevabın geldiği ve bu vakaların toplam hasta sayısına ilave edilemediği şeklinde duyumlar alıyoruz”.

Adıyaman, ismini vermediği bir ilde de sağlık çalışanları arasında infial olduğunu söyledi. “Hastaların olduğu biliniyor ama açıklanmıyor. Hastanelerde malzeme eksikliği var” dedi.

“MASKE YOK”

Adıyaman, Türkiye’de maske olmadığını söyledi. Urfa Devlet Hastanesinden gelen bilgiyi de paylaşan Adıyaman, “Başhekimlik, hekim arkadaşlarımızın taktığı maskeleri toplamış. Sonra her hekim arkadaşımıza bir tane cerrahi maske vermişler. Onun ömrü iki saattir. Böyle bir şey olabilir mi? Sağlık Bakanlığı önce sağlıkçıları koruyacak ki, hep beraber toplumu koruyalım” diye konuştu.

YETERİNCE TEST YAPILMADI

Sahadan elde edilen gözlemlerin, belirtilen koşulların hayata geçirilmesinde eksiklikler olduğu şüphesini doğurduğunu belirten Adıyaman, “Öncelikle hastaların ve temas ettiklerinin saptanması ve Dünya Sağlık Örgütü’nün pandemi olarak kabul ettiği bu salgının ülkemizdeki yaygınlığının belirlenmesi için ulaşılmış olması gereken test sayısının çok gerisinde olduğunu belirtmek durumundayız” diye konuştu. Bugüne kadar yaklaşık 7 bin hastada test yapıldığının bilindiğini aktaran Adıyaman, “Oysa salgınla mücadelede başarılı olan ülkelerin deneyimleri bu sayının çok daha üzerinde olmamız gerektiğini göstermektedir. Ayrıca tanı için gereken test kitinin üretim kapasitesinin haftada 2 bin testin üzerine çıkarılması gerektiği de açıktır. Bakanlığın uygulanan test sayıları ile pozitif ve negatif çıkan test sayılarını günlük olarak kamuoyu ile paylaşmasını gerekli buluyoruz” dedi.

Yorumlar kapatıldı.