İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Selahattin Demirtaş ‘Koronavirüs tedavisi ücretsiz yapılmalı’

HDP eski Eş Genel Başkanı Sehalattin Demirtaş’tan da koronavirüs salgını ve tedavisine ilişkin açıklama geldi. 4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu olan Demirtaş, twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Her türlü tedavi ücretsiz olarak yapılmalıdır. Özel hastanelerin de kamu hastanesi statüsünde hizmet sunması sağlanmalıdır” dedi.

Koronavirüs salgını tüm dünyayı sarıp, Türkiye için de büyük tehdit oluştururken, HDP eski Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, cezaevinden twitter aracılığıyla duyurduğu açıklamasında, koronavirüs salgınına ilişkin her türlü tedavinin ücretsiz olması gerektiğini belirtti.

4 Kasım 2016 tarihinden beri tutuklu bulunan Demirtaş, Koronavirüs salgınına ilişkin Twitter hesabından yaptığı açıklamada “dayanışma ve işbirliği” de önerdi.

“Tüm insanlığın içinde bulunduğu bu zor zamanlarda, yaşanılanları içeriden, kısıtlı imkanlarla da olsa takip etmeye çalışıyoruz. Tüm toplumun en yüksek dayanışma ve işbirliği içerisinde hareket etmesi, salgınla mücadelede çok önemli noktalardan biridir” diyen Demirtaş, devlete, hükümete de çağrı yaptı:

DEMİRTAŞ ‘AÇIKLIK VE ŞEFFAFLIK’

Demirtaş, “Devlet ile halk işbirliğinin açık, şeffaf ve güvenilir bir şekilde yürütülmesi olmazsa olmazdır. Kamu ile sivil toplum kuruluşları arasında güçlü bir iş birliği sağlanmalı, toplum kendisinden bir şey saklanmadığından emin olmalıdır” dedi.

Demirtaş’ın yedi madde halinde yaptığı açıklama şöyle:

“Her türlü tedavi ücretsiz olarak yapılmalıdır. Özel hastanelerin de kamu hastanesi statüsünde hizmet sunması sağlanmalıdır. Tüm ihtiyaç sahiplerine temel gıda maddeleri, temizlik malzemeleri, ilaç ve medikal malzemeler ücretsiz şekilde dağıtılmalıdır. Herkese yeterli miktarda ücretsiz elektrik, su, doğal gaz, internet ve telefon görüşmesi hakkı tanınmalıdır.

Kamu ve özel sektör çalışanlarına ücretli izin, işsizlerin tamamına işsizlik maaşı verilmelidir. Esnafların tüm vergileri, harçları ve iş yeri kiraları ertelenmelidir. Her yurttaşımızın öncelikli duygusu ve amacı, yakın çevresinden başlayarak tüm toplumu korumak olmalıdır. ‘Sadece kendimi korurum, gerisi beni ilgilendirmez’ diye düşünmek hem hatalı hem de nafile bir yaklaşımdır.

‘KORKU VE PANİK DEĞİL, VİRÜSLE MÜCADELE’

Alınması gereken tüm önlemlere en üst düzeyde uyulmalı, bunun yanı sıra dayanışma duygusu ve tüm dünya ile kardeşlik bağları güçlendirilmelidir”

Mesajında moral ve dayanışma duygularını da ileten Demirtaş, “Korku ve paniğin değil, virüsle mücadele için en büyük dayanışmayı göstermenin zamanıdır. Her bir yurttaşımız emin olmalı ki, bu zorlu günleri de aşacağız. En güçlü dayanışma duygularımızla birlikte sıcak selamlarımızı, sevgilerimizi gönderiyoruz” dedi.

Yorumlar kapatıldı.