İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Patronlara kaynak paketi, vatandaşa kolonya ve maske

Günlerdir açıklama yapması beklenen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” sonrası yaptığı açıklamada, 65 yaş üstü vatandaşlara koruyucu maske ve kolonya dağıtılacağını açıkladı. Erdoğan’ın açıkladığı paketten patronlara ise 21 maddeden oluşan 100 milyarlık destek çıktı.

Koronavirüs salgınına ilişkin günlerdir ne diyeceği merak edilen Cumhurbaşkanı Erdoğan, bakanlar, tüm devlet kurumu yetkilileri ile aralarında patron örgütleri, sendikalar, Barolar Birliği ve Diyanet İşleri Başkanının da katıldığı “Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı” yaptı. Yaklaşık 4 saat süren toplantı sonrası 21 maddelik paket açıklayan Erdoğan’ın paketinden ise 65 yaş üstü yaşlılara kolonya ve maske, sermayeye ise destek çıktı.

SAĞLIK ÖRGÜTLERİ YOKTU

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlık ettiği toplantının,  Cumhurbaşkanlığı Köşkü’nde yapılması dikkat çekti. Toplantıya, bakanlar, kurum başkanları ile aralarında  TÜSİAD, MÜSİAD, Hak-İş,Türk-İş, Türk-Kamu Sen, Memur Sen TÜMSİAD, TÜGİK, ASKON, YASED, TÜRKKONFED, TESK, TESKOMB’un da bulunduğu sendika ve örgüt başkanları, Diyanet İşleri Başkanı, Barolar Birliği Başkanının da bulunduğu çok sayıda kişi katıldı. Ancak virüsle mücadelede öne çıkan hekimlerin ve sağlık emekçilerinin örgütlerinden, eczacılardan, KESK; DİSK, TMMOB, TTB’den katılım olmaması dikkat çekti.

Yaklaşık dört saatlik toplantı sonrası Erdoğan basının karşısına çıktı. Dezenfekte edilen koltuklar arasında birer boşluk bırakılırken, katılımcılara, “Lütfen sağlığınız için bu koltuğu boş bırakınız, mesafenizi koruyunuz, mesafenizi koruyunuz” yazılı uyarı notları bırakıldı. Termal kamera ile tarama da yapılan salonda gazetecilerin ise mesafe dikkate alınmadan, adeta dip dibe çalışmak zorunda kaldıkları görüldü.

Cumhurbaşkanı Erdoğan oldukça uzun konuşmasında, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adı altında bir ekonomi paketi açıkladı.

‘VİRÜSLE MÜCADELE İÇİN 100 MİLYAR TL KAYNAK’

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun uzun koronavirüsü salgının nasıl çıktığını, hangi ülkelere, nasıl yayıldığını anlattı. Erdoğan, Covid-19 teşhis edilen kişi sayısı 200 bine, ölen kişi sayısı ise 8 bine yaklaşmıştır. Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz. Artık hiçbir şeyin eskisi gibi gitmeyeceği, gidemeyeceği açıkça ortadadır. Mecbur olmayan vatandaşlarımız evlerinden çıkmasın” dedi.

Koronavirüsle mücadele amacıyla “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adını verdikleri bir paket hazırladıklarını açıklayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, paketi hayata geçirmek için 100 milyar TL’lik kaynak ayırdıklarını söyledi. Erdoğan paket kapsamında en düşük emekli maaşını bin 500 liraya yükselttiklerini de açıkladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasından satır başları şöyle:

“İnsanlık tarihi boyunca her dönemde salgın hastalıklar ve tabii felaketler çok ciddi can kayıplarına yol açmıştır. Tarih kitaplarında Avrupa nüfusunun üçte biriyle üçte ikisi arasında bir bölümünün ölümüyle sonuçlanan salgın hastalıklardan söz ediliyor. Kendi tarihimizde de İstanbul nüfusunun yarısının hayatını kaybettiği salgınlarla ilgili bilgilere rastlıyoruz. Dünyada ağır sonuçları olan salgınlar, aynı zamanda büyük siyasi, sosyal, ekonomik dönüşümlerin de tetikleyicisi olmuştur.

‘HIZLI ÖNLEMLER ALINMASI GEREKİYOR’

Koruyucu sağlık ve tedavi hizmetleriyle ilaç sektöründe yaşanan gelişmeler, virüs salgınlarının büyük can kayıplarına yol açmasının önüne geçmektedir. Ancak önüne geçilmediği takdirde salgın hastalıkların kitlesel ölümlere yol açma tehlikesi hala vardır. Her türlü salgın hastalığa karşı hızlı ve etkin önlem alınması gerekiyor.

Küresel ekonomik, siyasi ve sosyal düzende köklü değişiklikler yaşanması muhtemel yeni bir döneme giriyoruz. Türkiye’nin bu fotoğrafı avantaja dönüştürmesi şart.

Batı, yıllarca temel kamu hizmetlerini görünüşte özel sektöre terk ederek ama aslında başından savarak vatandaşını sahipsiz bırakmıştır. Avrupa ülkeleri hastaneleri ve diğer hizmet kurumlarını devletleştirmeye başladı. Kriz derinleştikçe bu tür tartışmalar artacaktır.

Bugün itibarıyla dünyada Kovid-19 hastalığı teşhis edilen kişi sayısı 200 bine, hastalıktan dolayı ölen kişi sayısı 8 bine yaklaşmıştır. Hastalık teşhisi konanlardan 80 bini iyileşirken, kalanların tedavisi sürüyor.”

‘SINAVLAR ERTELENEBİLİR’

Gelişmelere göre lise ve üniversiteye giriş sınavlarını (LGS ve YKS) ileri bir tarihe ertelemeyi gündeme alabileceklerini belirten Erdoğan, “Hazirandaki Liselere Geçiş Sınavı ve üniversiteye giriş sınavının soru hazırlıkları, tatil süreleri göz önünde bulundurularak yapılacaktır” dedi.

Erdoğan 20 bin öğretmenin daha atamasını gerçekleştirdiklerini de söylediği konuşmasında, “Vatandaşlarımıza fahiş fiyatlarla mal satmaya çalışan firmalara denetimleri yoğunlaştırdık ve cezai müeyyideleri etkinleştirdik” dedi.

Erdoğan’ın konuşmasının başlıkları şöyle:
“-Bu süreçten daha da güçlenerek çıkacağımıza gönülden inanıyorum.

-Kovid-19’dan en iyi korunma yöntemi, herkesin kendi kendine alacağı tedbirlerdir. Hiç kimse, tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir.

– Bu virüs pek çok insanın farkında olmadan koronavirüse maruz kalması ve farkında olmadan bulaştırmasıyla yayılıyor. Henüz bir aşısı yok. Alınan ve tavsiye edilen tedbirlerin tamamı hem kendimizin hem halkımızın sağlığını korumak adınadır. Hiç kimse bencilliği veya özensizliği sebebiyle tüm toplumun sağlığını tehlikeye atma hakkına sahip değildir. Toplumun tamamının huzuru için her birimizin fedakarlıkta bulunma sorumluluğu vardır.

-Açıklanan tedbirlere hep birlikte hassasiyetle riayet edersek evde kalma süresini 3 haftayla sınırlı tutabiliriz. En çok hassasiyet göstermemiz gereken unsur bireysel temizliğimiz ve diğer insanlarla olan mesafemizdir.

-Kovid-19 tehdidi geçene kadar mecburiyeti olmayan hiçbir vatandaşımız, tehdit ortadan kalkana kadar evinden çıkmamalı, kimseyle temas – etmemelidir.

65 YAŞ ÜSTÜNE KOLONYA VE MASKE

– İstanbul ve Ankara’da başlatılacak bir çalışmayla 65 yaş üzerindeki tüm yaşlılarımıza koruyucu maske ve kolonya dağıtacağız.

-Krizden en çok etkilenen kuruluşların başında gelen Türk Hava Yollarımıza da gereken desteği vereceğiz.

-Kovid-19 hastalığına karşı aşı ve ilaç geliştirme çalışmalarını da tüm hızıyla devam ettiriyoruz.

100 MİLYAR LİRALIK ÖNLEM PAKETİ

Erdoğan, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” adını verdikleri paketle, Covid-19 salgınının etkilerini azaltmak için toplamda 100 milyar liralık bir kaynak setini devreye aldıklarını da söyledi.
Erdoğan’ın açıkladığı paketten şu önlemler çıktı:

– Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizasyon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemelerini 6’şar ay erteleniyor,

– Konaklama vergisi Kasım ayına kadar uygulanmayacak.

– Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemelerini Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelendi.

– İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecek.

– Kovid-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay ötelenecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacak.

– İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansman desteği verilecek.

– Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçları, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecek.

– Kredi Garanti Fonu limiti 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartılacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecek.

– Vatandaşlar için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri teşvik edilecek.

– 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarı yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartılacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecek.

– Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesi sağlanacak.

– Stopaj gibi kaynağında yapılan kesintilerin ödemelerini içeren içeren muhtasar beyannamelerin süreleri 3 ay ertelenecek.

– Asgari ücret desteği devam edecek.

– Mevzuattaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi sağlanacak.

– Kısa Çalışma Ödeneği devreye alınacak, bundan faydalanmak için gereken süreçler kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak Böylece faaliyetine ara veren iş yerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyeti azaltılmış olacak.

EN DÜŞÜK EMEKLİ MAAŞI 1500 TL OLACAK

– En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecek.

– Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecek. Yine emeklilerin maaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılması sağlanacak.

– Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacak.

– İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacak.

– Küresel tedarik zincirlerindeki aksama ihtimaline karşı hem üretimde, hem de perakende de belirlenen önceliklere göre alternatif kanallar geliştirilecek.

– Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programı devreye alınacak.

Yorumlar kapatıldı.