İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB, ‘Sağlık personeli için önlemler artırılsın’

Türk Tabipleri Birliği, Sağlık Bakanlığı’ndan sağlık çalışanlarının Koronavirüs’e karşı koruyucu önlemlerinin artırılmasını istedi.

TTB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman’ın imzasıyla Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya gönderilen yazıda, Covid-19 pandemisinin Türkiye’de de etkisini giderek artırdığına dikkat çekilerek, toplumsal yaşamda ve iş yaşamında yapılan düzenlemelerin hekim ve sağlık çalışanlarını da gözetecek şekilde, sağlık alanında da uygulanması istendi.

Sağlık çalışanları hastalığın bulaşması açısından en önemli risk grubunu oluşturduğunun altı çizilen yazıda, “Hastalığın tedavisi için spesifik bir tedavi bulunmamakla beraber kullanılması önerilen bazı ilaçların fetüse olası etkileri bunların gebelerde kullanımını sınırlandırmaktadır.  Bu nedenle gebe sağlık çalışanları idari izinli sayılmalıdır” denildi.

Okulların kapalı olduğu dönemde ilk ve orta öğrenimde çocukları olan hekim ve sağlık çalışanlarının, çocuklarının izolasyon, bakım ve eğitim koşullarının sağlanması için izinli olması için de ivedilikle düzenleme yapılması istenen yazıda, şu talepler de dile getirildi:

“Olası bir enfeksiyon durumunda 60 yaş üzerindeki sağlık çalışanlarının fatalite riski görece yüksek olduğundan çalışma koşullarının yeniden düzenlenmesi ve talepleri halinde idari izinli sayılmalıdır.

Onkoloji hastası olan ve organ nakli yapılmış hekim ve sağlık çalışanları idari izinli sayılmalıdır.”

Yorumlar kapatıldı.