İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

‘Tarımı ve üreticiyi yine hüsrana uğrattılar’

Koronavirüsle Mücadele Eşgüdüm Toplantısı’nda alınan ve Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan pakete tepki var. Pakette tarımın ve üreticinin olmadığını belirten CHP Adana Milletvekili, TBMM Tarım, Orman ve Köy İşleri Komisyonu Üyesi Ayhan Barut, “Tarımı ve üreticiyi yine hüsrana uğrattılar. Yeni düzenleme istiyoruz” dedi.

Ayhan Barut, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan pakette tarım sektörü ve üreticilerle ilgili herhangi bir yardım, destek ve düzenleme bulunmamasını eleştirdi.

‘YENİ DÜZENLEME İSTİYORUZ’ 

Yaşanılan olağanüstü süreçte ülke tarımının da büyük darbe aldığına, üretim ve üreticilerin uğradığı zararlara değinen Ayhan Barut, “Uzun süredir ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle maliyetlerin arttığı, ürünün para etmediği, çiftçinin borca battığı bu süreçte Korona salgını üreticilere ayrı bir darbe vurdu. Ekonominin temel taşı olan tarım sektörü, paydaşları ve üreticilerle ilgili ekonomik anlamda önlem, destek ve düzenleme kararı alınmaması anlaşılır gibi değil. Bu konuda bugünden tezi yok yeni bir düzenleme yapılmalıdır” dedi.

‘TARIMI KORONAVİRÜS DE VURDU’

Türkiye’de uzun süredir yaşanan ekonomik ve siyasi kriz nedeniyle zaten tarım sektörünün, paydaşlarının ve üreticilerin büyük bir mağduriyet yaşadığına dikkat çeken Ayhan Barut, yaşanan ekonomik kriz döneminde üretim maliyetlerinin fırladığını, üreticinin zararının boyunu aştığını, ürünün para etmediğini, üretimin büyük bir darbe aldığını dile getirdi. Borç içinde çaresizlik yaşayan çiftçinin, çözüm bulunması için feryat ederken şimdi de Korona virüsü salgını nedeniyle ayrı bir kriz patlak verdiğine değinen Barut, “İhracat yolları kapandı, hasat dönemi yaklaşırken üreticinin yüzü yine gülmedi. Tarım sektörüne, ziraat mühendislerinden bayilere, tarım ticaretiyle uğraşan kesimlerden sektörün tüm paydaşlarına çok olumsuz yansıması oldu bu salgının” değerlendirmesini yaptı.

‘TARIMI GÖZDEN ÇIKARDILAR’

Günlerdir üretime, tarıma, üreticiye, sektör bileşenlerine ve paydaşlarına can suyu anlamında destek istediklerine değinen Ayhan Barut, üretici için destek beklerken, Cumhurbaşkanı’nın açıkladığı paketten bu kesime bir şey çıkmadığını, bunun da tarımın gözden çıkarıldığının görüntüsü olduğunu dile getirdi.

Ayhan Barut  şunları ifade etti: “Ne yazık ki Cumhurbaşkanı yine tarımı, üretimi ve üreticiyi hiç düşünmediklerini açıkça göstermiş oldu. Zaten çiftçi perişan, üretim bitmiş. Sizin bu tarımla ve üreticiyle zorunuz nedir? Niye tarım sektörüne, çiftçiye hiç destek yok? Bunu anlayamıyor, aynı zamanda şiddetle reddediyoruz. Acilen, hem de bugünden tezi yok tarıma destek olacak, katkı koyacak yeni bir düzenleme yapılmalıdır. Tarım sektöründe yer alan üreticiden ziraat mühendisine herkesin borçlarının faizsiz ertelenmesini, sübvanse edilmesini, ayni ve nakdi yardım sağlanmasını, faizsiz kredi desteği gibi çeşitlendirilecek katkılar sunulmasını talep ediyoruz.”

Yorumlar kapatıldı.