İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Göçmenler: Evde kalın diyorlar peki biz nerede kalalım?

Koronavirüs salgını dünyada tüm sorunların önüne geçip, yaşamı büyük oranda etkilerken; 20 gündür sınırda bekleyen mülteciler ise yardım eli bekliyor. Kapıkule sınır kapısında bekleyen mültecilerden Muhammed Salih, durumlarının kötü olduğunu dile getirerek, “Burada herkes koronavirüs olmaktan korkuyor. Hasta olmak istemiyoruz. İnsanlara ‘evde kalın’ diyorlar. Evi olmayanlar nerede kalsın?” diye soruyor.

Son aylarda Dünyada baş gösteren koronavirüs salgını tüm sorunların önüne geçerek gündemdeki yerini korumaya devam ediyor. Türkiye’nin sınırlarında ‘serbest geçiş’ uygulamasının ardından Avrupa ülkelerine gitmek için Edirne’ye akın eden göçmenlerin Yunanistan’a geçişleri bir taraftan sürerken, diğer yandan Kapıkule Sınır Kapısı çevresinde binlerce kişinin bekleyişi 20’nci gününde devam ediyor. Kötü hava şartlarına rağmen derme çatma çadırlarda kalan göçmenler arasında çok sayıda çocuk bulunurken, havanın soğuması ile birlikte sınırda yaşam mücadelesi daha da çetin bir hale geliyor. Kapıkule sınırında bekleyen Muhammed Salih isimli mülteci ile yaptığımız görüşme sonucu askerlerin mültecilerin köylere erişimini engellediğini ve bu durum ile birlikte yeterince gıdaya ulaşamadıklarını söylüyor.

‘GİDECEK YERİMİZ YOK’ 

Avrupa’ya gitme umuduyla günlerdir zorlu bir bekleyiş içinde olduklarını dile getiren Salih, Avrupa’ya gitme umuduyla her şeyini sattığını ve geri döndüğünde işsiz ve evsiz kalacağını söylüyor. Özellikle kamp kurdukları bölgede kadın ve çocukların zorluklar yaşadığını aktaran Salih, “Asker sürekli bizimle kavga ediyor ve gitmemizi istiyor. Ancak bizim gidecek bir yerimiz kalmadı. Tek umudumuz biran önce buradan gitmek. Biz de burada kalmak istemiyoruz ama yapacağımız hiç bir şey yok. İnsanlar koronavirüs yüzünden çok tedirgin. Hasta olmak istemiyoruz. İnsanlara ‘evde kal’ diyorlarmış, evi olmayanlar nerede kalsın?” diye soruyor.

‘6 KİŞİLİK AİLEYE 3 KİŞİLİK YEMEK VERİLİYOR’

Sınırda yaklaşık on bin insanın bulunduğunu aktaran Salih, yarım ekmek, su ve bisküvi ile beslenmeye çalıştıklarını belirterek, “Gıda ve battaniye çok yetersiz. 6 kişilik bir aileye 3 kişilik yemek veriyorlar. Bebeklerimize mama lazım ama onu da bulamıyoruz. Akşamları çok soğuk oluyor. Bizi unutmasınlar. Bizim de bir canımız var” diyerek insanlardan yardım beklediğini söylüyor.

‘MÜLTECİLER İÇİN TEDBİR ALINMASI ELZEMDİR’

Mültecileri yerinde gören ve süreci yakından takip eden Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İstanbul Milletvekili Ali Şeker, koronavirüs salgını kadar mültecilerin durumunun da ciddi bir mesele olduğunu belirterek, salgın döneminde mültecilerin korunaklı bir şekilde tutulmalarının önemine dikkat çekiyor. Sayılarda kısmen azalma yaşansa da sınırda bekleyen insanlar için tedbir alınmasının elzem olduğuna işaret eden Şeker, “Bu konuda Avrupa, Amerika ve Türkiye sorumludur. Bu noktada herkes üzerine düşen sorumluluğu almalıdır” diyerek sorumluların gerekenleri yapması noktasında çağrıda bulunuyor.

‘AFGAN MÜLTECİLER SINIRA DOĞRU YÜRÜYÜŞE GEÇTİ’ 

Uluslararası Mülteci Hakları Derneği Genel Başkanı Avukat Abdullah Resul Demir mültecilerin durumunu yakından takip ettiğini ve dün Afkan mültecilerin karar alarak sınıra doğru yürüyüşe geçtiğini söylüyor. Toplu halde sınıra yürüyen mültecilerin Yunan polisinin gaz bombası ile müdahale etmesi sonrası tekrar geri döndüğünü aktaran Demir, “Sınırda bulunan mültecilerin bir çoğu geri döndü ancak hala orada ciddi bir rakam söz konusu. Sınırda kalanlar için ortam sağlıklı değil.  Kendi imkânları ile yaptıkları çadırlarda kalmak zorundalar. Mülteciler ile görüşmeler de gerçekleştirdik. Yunan polisinden şikâyetçi olmak isteyen mülteciler ile mülakat yaptık ve ilerleyen zamanlarda suç duyurusunda da bulunacağız” diyor.

Yorumlar kapatıldı.