İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

Muhasebeci, mali müşavirlerden ‘yaşamak istiyoruz’ eylemi

120 bin muhasebeci ve mali müşavir adına Maliye ve Hazine Bakanlığı önünde eylem yapan ASMMMO yöneticileri “yaşamak istiyoruz, bürolarımızı kapatmak istiyoruz, beyannameleri erteleyin” dedi. Eylemde Oda Başkanı Ali Şahin’in de aralarında bulunduğu dört kişi gözaltına alındı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan pakette kendilerini bulamayan, talepleri karşılanmayan serbest muhasebeci ve mali müşavirler  adına ASMMMO yönetici ve üyeleri Maliye ve Hazine Bakanlığı önünde eylem yaptı. “Taleplerimiz karşılansın” diyen eylemcilere polis  müdahale ederek, Oda Başkanı Ali Şahin’in de bulunduğu dört kişiyi gözaltına aldı.

“Muhasebeci, Mali Müşavirlerin hayatı tehlikede. Ölmek istemiyoruz. Beyanname ve bildirgeleri erteleyin” yazılı pankartı Maliye ve Hazine Bakanlığı demirlerine ve kendilerine zincirleyen Ankara Serbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası (ASMMMO) yöneticileri burada taleplerini dile getirdiler.

Koronavirüs salgını ve salgının önlenmesi amacıyla halka açık birçok işletmenin geçici süre kapatıldığına dikkat çekilen açıklamada, bütün bunların ekonomiye olumsuz etkileri olacağı ifade edildi. Bugüne kadar ekonomiye hep olumlu katkıları olduğu vurgulanan açıklamada 120 bin üyeleri adına  muhasebe meslek örgütü olarak taleplerinin karşılanmadığı belirtildi.

‘HİÇBİR BEYAN İNSAN SAĞLIĞINDAN DEĞERLİ DEĞİL’

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından açıklanan tedbir paketinde kendilerinin taleplerinin yer almamasının da eleştirildiği açıklamada,.

“Vergi ve SGK ödemelerinin uzatılmasını düşünen yetkililer, beyan ve bildirimlerin uzatılmasını düşünmemişlerdir” denildi.  Oysa tedbir paketi açıklanmadan günler öncesinden üst örgütleri TÜRMOB aracılığıyla  Gelir İdaresi Başkanlığına olayın ciddiyetini, alınması gereken tedbirleri ve taleplerini ilettikleri vurgulanan açıklamada, “Bizler de ofislerimizi kapatmak, dış dünyadan uzaklaşmak, kendimize ve ailemize sağlıklı yaşam koşulları oluşturmak istiyoruz. Hiçbir beyan ve bildirim insan sağlığından daha değerli olamaz” denildi.

EYLEMDE DİLE GETİRİLEN TALEPLER

Açıklamada, şu talepler dile getirildi:

“Mart ayı içerisinde verilmesi gereken KDV1 ve KDV 2, Muhtasar, MuhSGK, Damga Vergisi, Turizm katılım payı, BA, BS, GEKAP, SGK beyan ve bildirimlerinin, beratların yüklenme sürelerinin, vergi incelemelerinin, tüm beyan ve bildirim sürelerinin ertelenmesi ve mücbir sebep halinin kabulü, meslek mensuplarının vergi ve sgk prim borçlarının  ertelenmesini, bu süreç içerisinde vadesi geçmiş vergi ve SGK prim borçlarından dolayı icra takiplerinin durdurulmasını…

Bu süreçte yaşanacak tahsilat sorununu da bulundurarak, iş dünyasına sağlanan destekler kapsamında biz meslek mensuplarının da dahil edilmesini istiyoruz.”

Açıklama sırasında eyleme müdahale eden polis ise dört kişiyi gözaltına aldı. Gözaltına alınanlar daha sonra serbest bırakıldı.

Yorumlar kapatıldı.