İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

İkinci yargı paketinden tecavüzcüye af çıktı; kadınlar tepkili

İkinci yargı paketi bu hafta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin gündemine geliyor. Kasten adam öldürme ve terör suçları dışındaki suçlarda infaz indirimine gidilen paketle, cezaevlerinden on binlerce mahkum tahliye olacak. Yargı paketi teklifinde, cinsel suçların da yer alması kadınların tepkilerine neden oluyor. Hukukçular ise söz konusu paketin, genel bir affın kapısını açabileceği uyarısında bulunuyor.

Türkiye korona virüs kriziyle sarsılırken; Hükümetin aylar öncesinden hazırlıklarını tamamladığı ikinci yargı paketi kriz sürecinde ülkenin gündemine geldi.

Adalet Bakanlığı’nın yılbaşında hazırlıklarını tamamladığı ikinci yargı paketi, bu hafta görücüye çıktı. AKP Grubu tarafından hazırlanan paket ile ilgili olarak önce MHP ile fikir alışverişinde bulunuldu. AKP’nin hazırladığı ilk taslakta, kasten adam öldürme, uyuşturucu, terör ve cinsel suçlar yer almıyordu. MHP ile yapılan görüşmeler sonrasında, ikinci yargı paketinin kapsamı, cinsel suçlar ve uyuşturucu suçlarını da kapsama alarak, genişletildi.

MUHALEFETİ İPTAL TURU

AKP Grubu, MHP ile beraber hazırladığı taslağı dün önce CHP’ye ardından da İyi Parti’ye sundu. CHP, taslak kapsamına gazeteciler ve akademisyenlerin de alınmasını talep etti. Bununla ilgili olarak Terörle Mücadele Yasası’nın 7. Maddesinde düzenlenen “propaganda” suçunda bazı düzenlemeler talep edildi. İyi Parti ise görüşlerini önümüzdeki günlerde açıklayacak. CHP’nin talep ettiği terör kapsamındaki suçların, MHP’nin kırmızı çizgisi olduğu ve bu yönde bir düzenlemeye sıcak bakmayacağı belirtildi.

CİNSEL SUÇLARA MUHALEFET ŞERHİ

AKP Grubunun hem CHP hem de İyi Parti ile yaptığı görüşmelerde “cinsel suçlar” konusunda anlaşmazlık çıktı. Her iki parti de cinsel suçlara ilişkin olası bir infaz düzenlemesine karşı çıktı. Kadın örgütleri de cinsel suçlara ilişkin kısmi affa yönelik tepkilerini ortaya koydu. Türkiye Kadın Dernekleri Federasyonu Başkanı Canan Güllü, cinsel suçlara yönelik affı dünyanın gündemindeki korona virüse benzetti ve “Böylesi bir af korona virüsten bile daha tehlikeli” dedi. Kadınlar da sosyal medyada yaptıkları kampanya ile düzenlemeyi protesto etti.

UYUŞTURUCU SUÇLARINDA ANLAŞMAZLIK

AKP Grubunun teklifinde yer alan uyuşturucu suçlarına yönelik infaz indirimi de muhalefetin tepkisine neden oldu. CHP’nin önerisi, uyuşturucu ticaretine ilişkin suçların, ikinci yargı paketinde kapsam dışı bırakılması oldu.

BU HAFTA ADALET KOMİSYONUNA GELECEK

İkinci yargı paketi bu hafta Adalet Komisyonu’nun gündemine gelecek. TBMM Adalet Komisyonunda da korona virüse ilişkin bir dizi tedbir alındı. Her kurumdan sadece bir yetkili Komisyon görüşmelerinde yer alabilecek. Milletvekillerine ise sınırlama getirilmedi. Teklifin Adalet Komisyonunda kabul edilmesi halinde hızlıca TBMM Genel Kurulu’nun gündemine gelmesi bekleniyor. Genel Kurul’da kabul edilirse çok sayıda mahkum tahliye olacak.

100 BİNE YAKIN TAHLİYE

İkinci yargı paketinin TBMM’de kabul edilerek yürürlüğe girmesi halinde 80 bine yakın mahkumun cezaevinden tahliye edilebileceği konuşuluyor. TBMM’de kabul edildikten sonra ana muhalefet partisinin söz konusu düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşıma hakkı bulunuyor.

AYM REDDEDERSE GENEL AFFIN KAPISI AÇILIR

CHP, düzenlemenin hukuki ölçütlere uymadığını ve eşitlik ilkesine aykırı olduğunu savunuyor. CHP Grubu, Anayasa’nın eşitlik ilkesine aykırılık savıyla düzenlemeyi Anayasa Mahkemesi’ne taşırsa, bu kez genel affın kapısı açılabilir. Anayasa Mahkemesi, infaz düzenlemesinin tüm suçlara yönelik olmasına karar verebilir. Daha önce kamuoyunda Rahşan Affı olarak bilinen düzenleme de bazı suçlara kısmi af getirirken; Anayasa Mahkemesi’nin kararıyla bir genel affa dönüşme riskini taşıyor.

HDP DEN TEPKİ

AKP Grubu muhalefet partilerinden CHP ve İyi Parti’yi ziyaret ederken, HDP’nin görüşlerini almadı. HDP ise yaptığı açıklama ile görüşlerini kamuoyuna duyurdu. HDP, gazeteciler, akademisyenler ve milletvekillerinin ikinci yargı paketi kapsamına alınmasını istedi.

TUTUKLULUK İNCELENMELİ

İkinci yargı paketi tamamen hükümlülere yönelik düzenlemeleri kapsıyor. Türkiye cezaevlerinde 288 bin mahkum bulunurken, bunun 80 binini tutuklular oluşturuyor. İkinci yargı paketinde tutuklulara yönelik bir düzenleme yer almıyor.

14 ÖRGÜTTEN TEPKİ

Ankara Gökkuşağı Aileleri Derneği, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Ağı, Çocuk Alanında Çalışan Avukatlar Gençlik AğI, Çocuk İstismarını ve İhmalini Önleme Derneği, FİSA Çocuk Hakları Merkezi,  Hak İnisiyatifi, İnsan Hakları Derneği Ankara Şubesi Çocuk Hakları Komisyonu, Kaos Gl Derneği, Roman Hakları Derneği, Sosyal Hizmet Uzmanları Derneği Ankara Şubesi, Türk Psikologlar Derneği, Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği, Türkiye Psikiyatri Derneği Ankara Şubesi ve Veli Der ortak bir açıklama yaparak, düzenlemeye tepki gösterdi.

 

Yorumlar kapatıldı.