İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB uyardı: ‘Salgın ile mücadele şeffaflık ve bilimsellikle verilebilir’

COVID-19 verilerinin resmi kanallardan ve ayrıntılı olarak verilmesini talep eden TTB “Klinik ve radyolojik olarak COVID-19 tanısı alan hastalar aksi kanıtlanıncaya kadar COVID-19 kabul edilerek gerekli önlemler alınmalıdır!” dedi. TTB pandeminin ancak şeffaflık ve bilimsellikle yönetilebileceği uyarısı yaptı.

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi, COVID-19 pandemisiyle ilgili Türkiye’ye ilişkin verilerin resmi kanallardan ve ayrıntılı olarak paylaşılmasını istedi. TTB ayrıca, klinik ve radyolojik olarak COVID-19 tanısı alan hastaların, aksi kanıtlanıncaya kadar COVID-19 kabul edilip, gerekli önlemlerin buna göre alınmasını talep etti.

Sitesinden açıklama yapan TTB Merkezi Konseyi, “Gelişmiş ülkelerin çoğunda kamuoyunun sözcük sayısı sınırlı tweet mesajlarıyla değil, salgın konusunda yetkilendirilmiş sağlık kuruluşları tarafından etraflıca bilgilendirildiğine” dikkat çekerek, “pandeminin ancak şeffaflık ve bilimsellikle yönetilebileceği” uyarısını tekrarladı.

‘GELİŞMİŞ ÜLKELERDE UYGULAMA BÖYLE DEĞİL’

Toplumun ve sağlık çalışanlarının önemli bir kısmını tehdit eden bu salgının bilançosunu sadece Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın günlük tweetlerinden takip edebildikleri, bakanlığın veya başka bir resmi kurumun web sitesinden ayrıntılı bilgi edinmelerinin hala mümkün olmadığı eleştirisini getiren TTB, gelişmiş ülkelerdeki uygulamalardan örnek verdi.

TTB açıklamasında kaçan tarihi fırsatı şöyle değerlendirdi:

“Pandeminin dünyayı etkilemeye başladığı ilk günlerden ülkemizde ilk resmi vakanın tespit edildiği güne kadar olan süre ülkemize hazırlanmak için altın değerinde bir zaman fırsatı tanımıştı. Bu dönemde test için gerekli alt yapı, sağlık hizmetinin pandemi gereklerine göre örgütlenmesi, toplumun hastalıktan korunma konusunda eğitilmesi, sağlık çalışanlarının gereksinim duyacağı kişisel koruyucu ekipmanın tedarik edilmesi için bütün hazırlıklar tamamlanmış olmalıydı.”

‘BUZDAĞININ GÖRÜNEN YÜZÜ’

Son açıklanan rakamlar itibariyle Türkiye’de uygulanan test sayısını oldukça yetersiz ve neredeyse nüfusun onda biri kadar olduğu eleştirisini de getiren TTB, “Yeteri kadar test yapılamamasının sonucunda, Sayın Bakan’ın açıkladığı pozitif test sayısının ülkemizin salgın karşısındaki tablosunu açıklamakta yetersiz kaldığını biliyoruz” açıklamasını yaptı.

Sağlık kuruluşlarına başvurular ve  COVID-19 hasta sayısının, açıklanan rakamların çok üzerinde olduğuna dikkat çekilen TTB açıklamasında, “Sağlık Bakanı’nın tweetlerinde açıklanan rakamlar buzdağının görünen kısmı” ifadesine yer verildi. TTB ve sahadaki hekimlerin takibinin bu gerçeği ortaya koyduğu kaydedilen açıklamada TTB, şu uyarıyı yaptı:
“Klinik özelikleri ve/veya görüntüleme bulguları COVID-19 hastalığı ile uyumlu olan hastaların çoğunda ya test sonucu henüz çıkmamıştır, ya da ilk testler negatif sonuçlanmıştır. Tanıda kullanılan PCR testlerinin duyarlılığının düşük olduğu, öte yandan radyolojik görüntülemenin tanıda bu testlere göre çok daha duyarlı olduğu dünya deneyimlerinden çok iyi bilinmektedir.

‘İZOLASYON’ UYARISI

Bu hastaların test sonuçlarından bağımsız olarak, aksi kanıtlanıncaya kadar COVID-19 olarak kabul edilmesi iki nedenle çok önemlidir: 1) Sayın Bakan’ın açıkladığı pozitif test sonuçlarının yanı sıra bu hastalara ait rakamların da kamuoyuna duyurulması toplumun salgının yaygınlık ve ciddiyetini anlamasına yardımcı olacak, böylece hem tek tek bireylerin hem de genel olarak kamu idaresinin alacağı önlemlerin seviyesinin ayarlanmasına yardım edecektir. 2) Tıpkı testi pozitif sonuçlanan hastalar gibi, bu hastaların da hem kendilerinin hem de yakın temasta oldukları sosyal çevrelerinin izolasyonu için gerekli önlemlerin bir an önce devreye alınmasını sağlayacaktır.”

TTB  ivedilikle yapılması gerekenleri sıralarken, verilerin sosyal medyada tweet ile değil, Sağlık Bakanlığı resmi web sitesinde ayrıntılarıyla açıklanması gerektiğinin de altını çizdi.

ACİL TALEPLER

TTB’nin ivedilikle yerine getirilmesini istediği talepleri şöyle;

– Bu veriler hastalığın şehirlere, yaş, cinsiyet ve mesleklere göre dağılımını içermelidir.

– Testi pozitif olan hastaların yanı sıra, test sonucundan bağımsız olarak klinik ve radyolojik olarak COVID19 ile uyumlu olguların sayısı da verilmelidir.

– Klinik ve radyolojik olarak COVID19 hastalığı ile uyumlu hastaların ve temas ettiklerinin belirlenmesi ve izolasyonu için aktif bir çalışma yürütülmelidir.

Yorumlar kapatıldı.