İçeriğe geçmek için "Enter"a basın

TTB: Su ücretsiz olsun!

Koronavirüs salgınına karşı, başından beri ve sürekli “ellerini yıkayın” çağrıları yapılırken, Türk Tabipleri Birliği (TTB) vatandaşların ellerini sık sık yıkayabilmesi için su gereksiniminin ücretsiz karşılanması gerektiğini bildirdi.

TTB Merkez Konseyi yaptığı açıklamada, “COVID-19 salgınına karşı alınması gereken bireysel önlemlerin başında el yıkamanın sağlanabilmesi için tüm yurttaşların su gereksiniminin ücretsiz olarak karşılanmasını” istedi.

TTB, “Türkiye’de yaşayanların yaklaşık yarısının (yüzde 45,1) yoksul veya yoksunluk nedeniyle sosyal dışlanma riski taşıdığına, buna ek olarak, salgının hızla yayıldığı, sağlık hizmetlerin ciddi bir biçimde zorlandığı bu günlerde, insanların salgının kontrol altına alınabilmesi için evlerine kapandığına, pek çok insanın bu nedenle işini ya da çalışamadığı için gelirini kaybettiğine” dikkat çekti.

TTB açıklamasında, böylesi günlerde herkesin ihtiyacı olan suya ulaşması için, faturalarını ödeyemeyen insanların sularının kesilmemesi yanında; gereksinim duyulan suyun herkes için ücretsiz olmasının da sağlanması gerektiği”  belirtildi. Açıklamada önümüzdeki 3 ay boyunca evde yaşayan her bir kişi için günde 150 litre suyun belediyeler tarafından ücretsiz sağlanması önerildi.

Yorumlar kapatıldı.